Верховна Рада поставила крапку в питанні недоторканності

1138
фото: Depositphotos

Верховна Рада проголосувала в другому читанні за законопроект “слуг народу” №2237, який зокрема скасовує отримання попереднього дозволу парламенту на затримання чи арешт нардепа. Це забезпечує процедуру зняття недоторканності з депутатів, яку вже закріпили в Конституції.

Рішення підтримав 291 нардеп, – пише Газета.юа.

З них 223 зі “Слуги народу”, 22 — з “Опозиційної платформи — За життя”, 17 — з групи “Довіра”, 15 — з групи “За майбутнє”, 14 — позафракційні.

“Батьківщина” та “Європейська солідарність” утрималися, “Голос” був проти.


Голосування по фракціях

Законопроект виключає з Кримінального процесуального кодексу норму, яка вказує, що Верховна Рада має давати згоду на притягнення до відповідальності нардепа. Нині вона виглядає ось так:

“Притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України, його затримання або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту не може бути здійснено без згоди Верховної Ради України”.

Клопотання про затримання, обшук чи прослуховування нардепа розглядатиме слідчий суддя апеляційного суду (у питаннях корупції — слідчий суддя Вищого антикорупційного суду), а погоджуватиме — генпрокурор. Закон зобов’язує розглядати такі клопотання лише за участі нардепа.

Також лише генпрокурор (або особа, яка виконує його повноваження) отримав право відкривати провадження щодо нардепів.

Ця норма викликала критику з боку фракції “Голос”, зокрема депутатки Олександри Устінової. Яка вимагала підтримати правку, що надала б право на відкриття провадження керівникам Національного антикорупційного бюро, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Державного бюро розслідувань. Фракція також зареєструвала альтернативний законопроект.

Також норма викликала критику з боку Центру протидії корупції, який назвав це “монополією” генпрокурора на відкриття проваджень. А також назвав особисту участь нардепа під час розгляду клопотань слідчих у суді “небезпечною новацією”.

“Відповідно, це майно не можна буде арештувати без попередження самого народного обранця про суд та без його участі в засіданні. Таким чином, нічого не заважатиме депутатам переписати за ніч майно на родичів, аби уникнути його арешту. Або ж слідчому не вийде заарештувати хабар, який отримав депутат, і був спійманий на гарячому”, — ствердили в ЦПК.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини