Щорічний приїзд хасидів до Умані знову зривається: чому Ізраїль не хоче визнавати COVID-паспорти

1215

Святкування єврейського Нового року загрожує знову перерости в міжнародний скандал – Ізраїль зволікає з визнанням COVID-паспортів між країнами, а страждають від цього хасиди, які хочуть потрапити до українського міста Умань.

До того ж через поширення коронавірусу в Україні можуть ввести жорсткий карантин, і тоді тисячам прочан залишиться сподіватися тільки на силовий прорив кордону, передає Обозреватель.

Суть питання

Хасиди вже більш ніж 30 років приїжджають в українське місто Умань для того, щоб зустріти єврейський Новий рік – Рош га-Шана. Цього року він триватиме з 6 по 8 вересня. Чому саме Умань? Там розташована могила їхнього духовного лідера – цадика Нахмана, засновника брацлавського хасидизму.

Умань настільки популярна серед прочан, що в місті навіть є свій єврейський квартал. Це вулиця Пушкіна, де похований проповідник Раббі Нахман. Усі вивіски тут – івритом, місцеві жителі носять кіпи, в магазинах розплачуються доларами або євро, а в ресторанах подають лише кошерну їжу. Єврейська громада створила для себе окремі кафе, готелі та навіть лікарні.

У серпні минулого року через пандемію влада заборонила в’їзд до України іноземцям, але кілька тисяч хасидів встигли заїхати в країну до закриття кордонів. Решта ж намагалася прорватися через білоруський і польський кордони. І є ймовірність, що в 2021 році історія повториться.

Навіщо потрібні COVID-паспорти і чому Ізраїль зволікає з визнанням

Цей документ підтверджує, що його власник не є носієм коронавірусу. Він містить інформацію про зроблені щеплення, COVID-імунітет або негативний ПЛР-тест. Паспорт повинен значно спростити процес перетину кордону – тим більше, що Ізраїль зараз взагалі не пускає українців, які хочуть відвідати країну з туристичною метою.

Посольство України в Ізраїлі раніше повідомляло, що ситуація з визнанням паспортів перебуває на фінальному етапі. “Проєкт зазначеної угоди ще в травні ізраїльська сторона передала на погодження, він фактично повністю допрацьований”, – публічно повідомляв український посол Євген Корнійчук.

Усе це відбувалося до зміни уряду в Ізраїлі, але зараз наші джерела в Офісі президента та МЗС одноголосно стверджують, що причина зупинення діалогу полягає в позиції нової влади.

“Прийшли абсолютно нові люди, які часто не розуміють, як правильно діяти в певних ситуаціях”, – розповіло інформоване джерело в ОП.

За його словами, гальмує визнання паспортів ізраїльська сторона. Аргумент наводиться такий: із жодною країною Ізраїль не має подібної домовленості, і чому Україна повинна бути винятком.

Ми зверталися в посольство України в Ізраїлі та аналогічне ізраїльське диппредставництво. В українському нам підтвердили попередні заяви, в ізраїльському – відповідь не отримали.

“Але для нас повинні бути певні преференції, адже до Умані їдуть тисячі прочан. Я розумію, що всі ці рухи уповільнені відсутністю політичної волі”, – підкреслює джерело.

Україна може закритися на карантин

Багато хасидів бояться, що Україна може закрити кордон для них у разі спалаху коронавірусу. Тому прочани починають з’їжджатися до Умані практично за місяць до початку святкування Нового року. Зараз для цього потрібно надати або довідку про вакцинацію, або негативний тест на коронавірус.

“Хасиди хвилюються, що так само, як і минулого року, вони можуть не потрапити на святкування. Тому вони планують приїхати раніше, щоб уникнути карантину. Близько тисячі хасидів вже прибули до Умані. Переважно це сім’ї, які не живуть у готелях, а знімають окреме житло, тому ризиків захворіти менше”, – говорить представник хасидської громади Хайме Хазін.

Справді, в Кабміні лежить проєкт постанови, який можуть схвалити в разі третьої COVID-хвилі. Згідно з документом, якщо рівень захворюваності підвищиться, то всі громадяни, які прибувають до країни, будуть змушені сидіти на карантині два тижні. Це правило стосуватиметься навіть вакцинованих туристів.

Уникнути обмежень для ізраїльтян дозволило б взаємне визнання COVID-паспортів. Тоді віряни зможуть безперешкодно приїхати до Умані на святкування Нового року.

У чому причина зволікання з цим питанням – незрозуміло. Однак можливим поясненням є те, що Ізраїль хоче домогтися визнання сертифікатів тільки в односторонньому порядку, як це було в ситуації з Грузією. У такому разі хасиди зможуть потрапити на територію нашої країни, а ось українці виїхати до Ізраїлю – ні.

За словами джерела в ОП, ще однією причиною може бути конкуренція нової влади та опозиції. “У попередній уряд входили релігійні ортодоксальні партії, типу ШАС, але зараз політсила перебуває в опозиції. І це додає ситуації пікантності. Оскільки вони в опозиції, то ті кроки, які робилися попереднім урядом, дещо сповільнені, а іноді припинені”, – зазначив він.

Чим це загрожує?

У гіршому разі на нас чекає повторення торішніх подій. Тоді через коронавірус Україна закрила кордони і взагалі перестала пускати іноземців. Результат:

  • політична напруга між країнами;
  • заворушення на кордоні, де сотні прочан намагалися прорватися на територію України.

Джерело в ОП підкреслює, що Міністерству закордонних справ слід діяти в наступальному режимі – “в Ізраїлі на інше не реагують”.

“Ми докладаємо всіх зусиль, щоб спонукати Ізраїль якомога швидше підписати документ. З боку України це можуть бути обмежувальні кроки щодо візитів осіб, які в’їжджають із невстановленими документами. Наприклад, паспорти вакцинації, які діють в Ізраїлі, не збігаються з вимогами ВООЗ, із розробками ЄС”, – зазначив він.

Очевидно, остаточне рішення повинна ухвалити влада Ізраїлю. Однак бажання визнавати українські COVID-паспорти там немає – через ситуацію з коронавірусом у нашій країні. Але Україні важливо відстояти свою позицію, ба саме нам доведеться зіткнутися з тисячами туристів і новим ризиком поширення ковіду.