Лікарі вказали на “прокол” із вакцинацією в Україні: як уникнути нового спалаху Covid-19

1314

Уже скоро Україну і світ може накрити нова хвиля коронавірусу, тому країни намагаються зупинити зростання захворюваності й запобігти сотні тисяч жертв. Наприклад, в Ізраїлі почали вводити третю дозу вакцини, а у Франції запровадили перепустки в усіх громадських місцях.

Чому досвід інших країн не підходить Україні та як можна уникнути нового спалаху захворюваності – пише OBOZREVATEL.

Третьої хвилі не уникнути?

В останні місяці коронавірус почав активно мутувати. З’явилося кілька небезпечних штамів, зокрема, Дельта та Епсілон. Вони відрізняються більшою заразністю і навіть несприйнятністю до вакцин.

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін зазначає, що саме Дельта стане причиною нової хвилі захворюваності восени. Відповідно до одного з прогнозів, кількість хворих може на третину перевищити торішні максимальні показники. До того ж із настанням похолодань почнуть циркулювати й інші хвороби – грип, ГРВІ, парагрип.

Лікар-епідеміолог Олексій Галімський вважає, що спрогнозувати масштаби третьої хвилі просто неможливо. З цієї причини медик закликав українців готуватися до гіршого.

“Фактично ми зараз перебуваємо в темряві із заплющеними очима. Я б пропонував готуватися до гіршого. Ми можемо сказати, що більша частина вакцинованих, якщо й інфікується, то перенесе хворобу легше. Але проблема в тому, що вакцинованих у нас невелика кількість”, – зазначив він.

Що не так із вакцинацією в Україні?

  • Низькі темпи

Незважаючи на те, що останнім часом щеплювати стали набагато активніше, загалом темпи вакцинації в країні поки залишаються невисокими. Нині щеплення отримали 6,8 млн осіб. Водночас дві дози – тільки 2,5 млн, тобто 5,91% населення. Для порівняння, в країнах ЄС рівень вакцинації вже перевищив 50%, а в окремих країнах й 60%.

  • Вакцинують не тих

До осені Україна навряд чи зможе прищепити більшість громадян. Тому зараз важливо зосередитися на певних групах. Експерти підкреслюють: якщо вакцинувати пенсіонерів та людей із хронічними недугами, то осіннє зростання захворюваності буде, але смертність не досягне критичної позначки.

“У нас літнє населення вакциновано лише на 17%. Тобто, коли Дельта набере обертів, ми будемо мати не менше, а навіть більше ураження наших громадян. Темпи вакцинації показують, що ми не тільки наближаємося до країн третього світу, ми такою країною фактично є”, – зазначив лікар-епідеміолог Андрій Александрін.

Щоб стимулювати вакцинацію груп ризику, влада повинна змінити інформаційну кампанію: адже люди похилого віку в Україні поки роблять щеплення менш охоче, ніж інші.

  • Проблеми з доступом

Записатися на вакцинацію можна через сайт Helsi. Однак на практиці все не так просто. Сервіс часто видає помилку, вільні місця зникають, а вже оформлені записи на прийом без попередження зникають з особистого кабінету. І навіть якщо вдасться записатися на конкретний час, пацієнти все одно змушені чекати щеплення в порядку живої черги.

До того ж люди, які живуть у віддалених куточках країни, повинні їхати в інші міста для вакцинації. В Євросоюзі цю проблему вирішили за допомогою мобільних пунктів, які пересуваються по всій країні.

Так вчинили і в деяких регіонах України. Наприклад, у Хмельницькій області медик однієї із сільських лабораторій їздить на машині селами і пропонує вакцинуватися, люди погоджуються. Але це приватна ініціатива, а для ефективної вакцинації роботу пересувних шпиталів повинна вирішити влада.

  • Українці не розуміють важливості вакцинації

Ще одна причина низької вакцинації полягає в тому, що українці довіряють різним фейкам і міфам про вакцинацію та коронавірус.

“Не секрет, що деякі медики самі відмовляють людей від вакцинації. Це відбувається через відсутність знань та інформації. Крім цього, в Україні сильно розвинена антивакцинальна кампанія. Можу припустити, що якраз у селах і районах найбільше дивляться телевізор. Де в різних шоу депутати і політики дозволяють собі висловлюватися проти вакцин. Водночас вони не несуть ніякої відповідальності за свої слова. Також влада спочатку неправильно вела вакцинальну кампанію, вона була спрямована на залякування, розвиток міфів, і в результаті все це формує в людей недовіру”, – говорить Александрін.

  • Досвід інших країн

Україна намагається слідувати досвіду держав, які успішно проводять кампанію з вакцинації, зокрема Ізраїлю. Там уже почали вводити так звану бустерну дозу. Але ця стратегія не підходить нам: в Ізраїлі вакцинація почалася ще в лютому, а нині повний курс щеплень отримало 57% населення. Україні, де вакциновано менш ніж 6%, про ревакцинацію думати зарано.

Ще раз хочу нагадати – концентруйтеся на вакцинації неімунних, які не хворіли, на людях із груп ризику. Їх як і раніше дуже багато. І вони повинні бути захищені“, – зазначила провідна інфекціоністка МОЗ Ольга Голубовська.

З огляду на все це, держава повинна зробити акцент на вакцинації критичних груп – саме вони перебувають у більшій небезпеці. В іншому випадку, нової хвилі смертності не уникнути.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини