В ISW кажуть, що схема доставлення військової допомоги Україні значно сформувала схему перебігу війни.
Україна могла б вести успішні контрнаступальні операції після звільнення ЗСУ Херсона 11 листопада 2022 року і тим самим позбавити росіян можливості відновити свої сили, якби західні партнери вчасно надали необхідне озброєння. Наразі бойові дії перейшли до позиційної війни, – пише ТСН.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), який опубліковано вранці 30 січня.
Там вказують, що росіяни володіли ініціативою і вели наступ від 24 лютого до 3 липня 2022 року, після чого їхні атаки досягли кульмінації. Тоді ініціативу перехопила українська сторона та розпочала широкомасштабні контрнаступи в серпні, які продовжилися до звільнення Херсона 11 листопада.
“Відтоді Україна не змогла розпочати новий великий контрнаступ, дозволивши бойовим діям перейти у позиційну війну та надання росіянам можливості відновити ініціативу, якщо вони захочуть, і підняти планку для майбутніх українських контрнаступів, навіть якщо вони цього не зроблять. Схема доставки західної допомоги значно сформувала схему цієї війни”, – зазначають в ISW.
За словами фахівців Інституту, фактори, властиві українським військовим та українським політичним рішенням, також сприяли затримці контрнаступів. Крім того, важливо і те, що Україна не має значної вітчизняної військової промисловості, до якої можна було б звернутися у відсутність підтримки Заходу.
“Затримки з наданням Україні західних систем дальнього вогню, передових систем протиповітряної оборони та танків обмежили здатність України скористатися можливостями для проведення більших контрнаступальних операцій, створеними недоліками та невдачами російських військових операцій”, – заявили аналітики.
Вони наголошують, що індикатори того, що російські наступи досягнуть кульмінації та що західна зброя знадобиться у великих масштабах, чітко з’явилися наприкінці травня та в червні. Зважаючи на це, в ISW переконані, що західні країни мали б працювати над переведенням України повністю на сучасне озброєння ще на початку літа 2022 року, адже доставлення зброї і навчання потребує часу.
В ISW вважають, якби Захід почав працювати над повним переходом України на західні системи, коли необхідність цього стала очевидною влітку 2022 року, можна було створити умови, які дозволили б Україні продовжувати контрнаступальні операції після Херсона і тим самим позбавити росіян можливості відновити свої сили.
“Росіяни скористалися цими затримками та невдачами, щоб отримати вигоду з вікон уразливості власних поразок і некомпетентності, спричинених мобілізацією живої сили та обладнання та початком раціоналізації власних сил. Вони відновили свій наступ на Бахмут наприкінці липня, хоча він набрав обертів лише у жовтні-листопаді. Наступ у Бахмуті збігся з повітряною кампанією проти української цивільної інфраструктури, яка почалася 10 жовтня та використовувала російські запаси високоточних ракет, а також безпілотники, які Москва придбала в Ірану. І Бахмутська операція, і ракетно-безпілотна кампанія чинили тиск на Україну, що відволікало від зусиль з підготовки до подальших контрнаступів”, – додають аналітики.
Наприкінець в ISW констатували: “Таким чином, постійні затримки в постачанні західного матеріального забезпечення, коли ставало очевидним, що воно є чи незабаром буде потрібним, сприяли затягуванню війни”. Фахівці додали, що звичайно, це не єдина причина такого затягування, але, на їхню думку, Захід має визнати внесок, який зробили ці затримки у перешкоджання можливості України швидше звільняти більшу частину своєї території.