За поширення даних про переміщення військ та озброєнь – від трьох до восьми років ув’язнення: головне з нового закону

982

24 березня Верховна Рада ухвалила закон №2160–IX, який вводить кримінальне покарання за несанкціоноване поширення інформації в умовах воєнного часу.

Зокрема, ідеться про публікацію даних про переміщення підрозділів Збройних сил України, постачання та переміщення озброєння і боєприпасів. 26 березня документ опублікували в “Голосі України” і з 27 березня зміни набули чинності, передає інтернет-видання Гордон.

До Кримінального кодексу України внесено зміни та додано нову статтю – 114-2, яка передбачає відповідальність за несанкціоноване поширення інформації про спрямування, переміщення зброї, озброєння та боєприпасів в Україні, а також про рух, переміщення або розташування Збройних сил України та інших військових формувань в умовах воєнного часу.

1. За поширення інформації про спрямування, переміщення зброї, озброєння та боєприпасів України, зокрема про їх переміщення територією країни, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Винятком є лише інформація, опублікована на офіційних ресурсах:

  • Генеральним штабом ЗСУ;
  • Міністерством оборони України;
  • офіційні відомства країн-партнерів.

“Поширення інформації про міжнародну військову допомогу завдає шкоди Україні, оскільки ворог моніторить цю інформацію і робить усе можливе, аби переміщення та надання такої допомоги не відбулося”, – пояснила заступниця міністра оборони Анна Маляр.

2. Поширення інформації про переміщення, рух або розміщення ЗСУ або інших військових формувань із можливістю ідентифікації на місцевості каратимуть позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Винятком є лише інформація, опублікована Генеральним штабом ЗСУ.

“Поширення інформації про оборонні або наступальні дії ЗСУ призводить до збільшення втрат особового складу та активізації ворога. Якщо ЗСУ зайняли певний рубіж, але не закріпилися там, витік або поширення такої інформації до завершення операції призводить до активізації ворога”, – повідомила Маляр.

3. Якщо інформацію, описану в попередніх двох пунктах, публікували:
за попередньою змовою групи осіб;

  • з корисливих спонукань;
  • з метою надання інформації державі-агресору;
  • з метою надання інформації незаконним збройним формуванням,
    то буде застосовано покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до 12 років.

Заступниця міністра оборони уточнила, що під поширенням мають на увазі передавання інформації всіма можливими каналами. Це можуть бути ЗМІ, інтернет, заяви та листи, адресовані третім особам, публічні виступи або поширення листівок.

“Не вважається злочином передавання такої інформації правоохоронним органам або безпосередньо особі, якої ця інформація стосується. Що означає несанкціоноване розповсюдження? Якщо інформація викладена до того, як її офіційно оприлюднив Генеральний штаб, або без письмового дозволу Генерального штабу ЗСУ”, – наголосила Маляр.

За її словами, передавання інформації заборонено “на користь безпеки держави”. Ідеться про обмеження тільки на період дії воєнного стану або доти, доки Генштаб не оприлюднить відомості.

“Тільки після того, як Генштаб оприлюднив інформацію про ту чи іншу оборонну або наступальну операцію, її можна поширювати, обговорювати, давати оцінні судження та наводити експертні, професійні чи блогерські думки”, – заявила Маляр.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини