Влада готується скасувати перелік осіб, які створюють загрозу нацбезпеці: громадськість протестує

1033
kinopoisk.ru

Представники української громадськості виступили зі зверненням “щодо неприпустимості нівелювання переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці”.

У зверненні, яке має у своєму розпорядженні “Новинарня“, ідеться про те, що Верховна Рада готується скоротити чи взагалі скасувати список “забанених” до в’їзду в Україну іноземців через ухвалення законопроєкту “Про медіа”.

Відозва з’явилася на тлі того, що останнім часом почастішали випадки допуску на територію України осіб, які незаконно відвідували окупований Крим та ОРДЛО, виступали із заявами на підтримку путінського режиму, окупації, анексії Криму тощо.

У зверненні сказано:

“28 грудня 2019 р. у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт “Про медіа” (реєстраційний № 2693), який передбачає масштабні зміни законодавчої бази, що регулює сферу медіа. Низка норм законопроєкту, що скасовують чинний Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, та запроваджують натомість Перелік осіб, які створюють загрозу національному медіапростору України, викликають нашу категоричну незгоду.

Так, згідно з проєктом “Про медіа”, новий Перелік формуватиме Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення – з власної ініціативи або на підставі звернень РНБОУ та СБУ. Однак чинний Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, стосується не тільки сфери медіа, а й сфери кінематографії та сфери культурних заходів. Тому, на нашу думку, є цілком логічним, що за чинним законодавством його складає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, на підставі звернень РНБОУ, СБУ, НРУ з питань телебачення і радіомовлення.

Законопроєкт “Про медіа” передбачає запровадження жорстких критеріїв, які значно ускладнять або взагалі унеможливлять наповнення нового Переліку.

Так, у новий Перелік пропонується включати лише осіб, щодо яких

а) відкрито кримінальне провадження щодо вчинення ними злочинів проти основ національної безпеки, злочинів проти миру, людства та міжнародного правопорядку;

б) застосовані персональні санкції;

в) встановлені факти систематичного умисного поширення інформації, забороненої до поширення деякими законами України.

Однак щодо багатьох фігурантів чинного Переліку не порушено кримінальних проваджень, не запроваджено санкцій, а довести систематичність, а головне умисність поширення ними незаконної інформації практично неможливо!

До того ж, не будь-яка антиукраїнська або пропутінська заява порушує українське законодавство. Це означає, що більшість фігурантів чинного Переліку, які робили ганебні антиукраїнські заяви та палко підтримують Путіна, але “несистематично” і “неумисно”, у новий Перелік не потраплять – і знову повернуться на українські екрани.

Крім того, законопроєкт “Про медіа” передбачає включення в Перелік лише на певний обмежений строк. Таке обмеження є геть недоцільним – адже антиукраїнська позиція певних діячів та підтримка ними політики Путіна не мають строку давності. Присутність таких осіб в українському інформаційно-культурному просторі в будь-який час однаково шкідлива.

Чинний Перелік відіграє важливу роль в обмеженні гастролей його фігурантів в Україні. Але, скасовуючи цей Перелік, законопроєкт “Про медіа” не передбачає зміни назви Переліку в законі “Про гастрольні заходи в Україні”. Якщо зазначений закон посилатиметься на Перелік, який втратить чинність, то не тільки фігуранти старого, а й фігуранти нового Переліку зможуть безперешкодно гастролювати в Україні.

Важливо відзначити, що за роки російської агресії більшість фільмів країни-агресора потрапили під заборону саме завдяки дії чинного Переліку. Саме нівеляції та обмеження чинного Переліку всіма правдами й неправдами усі ці роки домагаються як російські пропагандисти, так і представники проросійських телеканалів”.

Підписанти звернення закликали Верховну Раду України, зокрема, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики не допустити скасування, нівелювання або обмеження чинного Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці.

“Усі норми українського законодавства щодо Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, мають бути збережені. У разі перейменування Переліку відповідні зміни мають бути внесені в усі законодавчі акти, в яких фігурує Перелік”, – ідеться в заяві.

“Російська агресія та окупація українських територій триває. Інтенсивність російського пропагандивного тиску на Україну нітрохи не зменшується. І тому немає жодних підстав послаблювати законодавчу базу та позбавляти український інформаційно-культурний простір захисту”, – наголосили підписанти.

Звернення підписали: Катерина Чепура, Громадянський рух “Відсіч”; Тарас Шамайда, координатор руху “Простір свободи”; Сергій Оснач, громадський діяч, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Марія Гурська, медіаексперт, журналіст, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Сергій Стуканов, медіааналітик, журналіст, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Ярослав Підгора-Гвяздовський, журналіст, кінокритик, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно та Українського культурного фонду; Святослав Літинський, голова ГО “Незалежні”; Віктор Литовченко, медіаексперт, журналіст, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Євген Репетько, громадський діяч, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Леонід Овчаренко, співкоординатор ініціативи “Бойкот російської попси”; Анжеліка Рудницька, співачка, телеведуча, громадська діячка; Ахтем Сеітаблаєв, кінорежисер, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Юрій Шевчук, мовознавець, журналіст, професор Колумбійського університету (Нью-Йорк), засновник і директор Українського кіноклубу при Колумбійському університеті; Тарас Марусик, громадський діяч, експерт з питань мовної політики, заступник голови творчого об’єднання перекладачів Національної спілки письменників України; Володимир Тихий, кінорежисер, голова ГО “Вавилон 13”; Валерій Шалига, кінорежисер, експерт Комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно; Тарас Пісаржевський, ініціатива “Бойкот російського телерадіопродукту”; Роман Кульчинський, головний редактор Texty.org.ua; Наталя Соколенко, журналістка; “Дмитро Лиховій, журналіст, головний редактор “Новинарні”.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини