Вітання “Слава Україні!” придумали в Харкові ще наприкінці ХІХ століття, − історик Юрій Юзич

1387

Відповідали на таке вітання “По всій Землі слава!”.

Про це розповів історик Юрій Юзич у прямому ефірі програми “Вечір з Миколою Княжицьким”, передає “Еспресо.Захід“.

Юзич розповів, що найактивніше це привітання почали використовувати в 1917 році зразу по всій Україні. Але воно слугувало відповіддю. Наприклад, коли хтось на мітингах Центральної Ради щось казав, то відповідали “Слава Україні”. Але коли у 1918 році Скоропадський став гетьманом, то “Слава Україні!” знову стало вітання, а відповіддю було “Гетьману Слава!”.

“Вже тоді ця конструкція була в Україні, коли ще нацизму в голові Гітлера ще не було”, − з іронією додав історик.

У 20-30-хх роках вітання “Слава Україні!” використовувалось різними політичними силами. Так віталися навіть українські релігійні організації у Сполучених Штатах. Проте відповіді були різними: “Козакам Слава!”, “Гетьманові Слава!”. Коли розпочались перші бої українських вояків Карпатської Січі з нацистами, то вітатись “Слава Україні!” було заборонено. Наприклад, в українських радіопередачах з окупованого Німеччиною Відня.

У 1945 році, після численних втрат у боротьбі з нацистським режимом, на з’їзді Організації українських націоналістів вирішили відповідати на привітання “Слава Україні!” “Героям Слава!”.

“І це не було наслідуванням німецьких алгоритмів, це було автентичне українське вітання, яке набувало нових форм відповіді в залежності від історичного контексту, – наполягає історик. – І зараз, після Революції Гідності гасло стало загальнонаціональним, і внесено в Закон України “Про Стройовий статут Збройних Сил України”.

“Зараз я капітан Збройних сил, і в нас всі офіційні вітання це “Слава Україні!” – “Героям Слава!”, – веде далі Юрій Юзич. – І серце радіє, що ми нарешті стаємо тією державою, якою мали стати 100 років тому, але не змогли через російську окупацію”.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини