Власники “євроблях” по всій Україні бояться везти свої автомобілі на розмитнення, адже там їх може вилучити виконавча служба. Причому до конфіскації самі власники часто і не підозрюють, що з їхніми машинами є проблеми.
Про те, чому конфіскують авто на іноземній реєстрації та чи можна їх повернути, – пише OBOZREVATEL.
Як можна втратити автомобіль?
Кілька років тому Андрій із сином купили автомобіль на європейській реєстрації. Брали у знайомих, і ніяких проблем з машиною, як запевняли ті, не було. Після введення нових правил розмитнення сім’я вирішила “легалізувати” своє авто: поїхали на митний пост Городок, пройшли техогляд, зробили сертифікат, уже мали отримати документи на переоформлення в МРЕО та їхати додому. Але раптом їм зателефонував брокер і повідомив: виконавча служба забирає машину.
“Як нам пояснили, якісь проблеми з людиною, яка переганяла автомобіль, – каже Андрій. – У виконавчій службі нам сказали, що щодо цього автомобіля ми – ніхто. Винуватець той, хто переганяв авто і конфіскація відбувається ніби в нього”.
Автомобіль обійшовся родині Андрія в 2,5 тис. дол, ще приблизно стільки ж заплатили за розмитнення і послуги брокера. Андрій продовжує шукати можливості, як повернути машину, але жодної впевненості в позитивному результаті в нього вже немає. Сім’я навіть не знає, де їхнє авто зараз.
“Я впевнений на 1000%, що ми машину вже втратили. Після суду її виставлять на аукціон і єдине, що мені запропонували, – її викупити. Але це ж смішно. Я заплатив за машину гроші і тепер її викуповувати? Простіше було спалити цей автомобіль у них перед очима. Була б совість чистіша. У мене з колег багато хто їздить на нерозмитнених авто”.
“Кажуть, будуть розмитнювати, а я їм кажу: “Боронь Боже! Залишишся взагалі без автомобіля!” Краще, кажу, на автошрот віддай, хоч частину грошей відіб’єш. Я тепер і 10-му і 100-му скажу, щоб не їхали!” – розповідає українець.
Чому авто почали конфіскувати?
- У листопаді 2018-го змінилося законодавство і ввели нову статтю про конфіскацію транспортних засобів за порушення режиму тимчасового ввезення та режиму транзиту. Суди почали виносити відповідні постанови, але виконавча служба їх не виконувала.
- Це тривало три роки, поки навесні 2021-го не ухвалили новий закон про розмитнення і ці автомобілі не почали масово приїжджати на митниці.
“Відбувається таке. Є рішення суду про конфіскацію транспортного засобу. Цей автомобіль приїжджає на митницю і митниця повинна тимчасово його затримати. Людину фактично заганяють у капкан. Вона платить 30-40 тис. грн митних платежів, але йому виносять картку відмови в митному оформленні, викликають поліцію і виконавчу службу“, – розповідає митний брокер і юрист організації “АвтоЄвроСила” Іван Казачук.
Громадяни, які самі завозили свій автомобіль і цілеспрямовано порушили режим, чекаючи на законопроєкт про розмитнення, зазвичай знають, що на їхнє авто може бути накладено арешт, тому намагалися вирішити проблеми до поїздки на митницю. З конфіскацією стикалися в основному ті, хто купив авто в Україні, як Андрій.
Як уникнути проблем?
Головне правило – працювати з юристом. За словами Казачука, митні брокери не мають доступу до реєстрів. І якщо щодо автомобіля є постанова суду, то вони про неї не знають. Тому автовласників закликають звертатися тільки до кваліфікованих брокерів, які працюють з юристами, або ж самим шукати юриста, щоб зробити належну перевірку.
“У мене ось сьогодні заїхало 40 автомобілів на митний термінал. Вчора-позавчора по кожному автомобілю прийшов звіт про відсутність постанови про конфіскацію. І я не хвилююся, що хтось із людей виявиться без авто”, – говорить Казачук.
Якщо ж постанова є – це не кінець. Автомобіль також можуть розмитнити, але тільки після деяких маніпуляцій. Схема така:
- Адвокати оскаржать рішення про конфіскацію в суді.
- Коли рішення суду оскаржується, воно не набуває законної сили і перебуває в підвішеному стані. В цей час митне оформлення можливе.
- Після розмитнення копію декларації і чеки про сплату митних платежів надають до суду. Згідно із законом, суд повинен закрити справу через відсутність складу правопорушення.
Але от якщо на митницю потрапляє автомобіль, за яким є чинна постанова суду про конфіскацію, тоді щось змінити буде дуже складно.
Чи можна повернути автомобіль?
Як розповідає помічниця адвоката Ірина Лобанець, яка має досвід роботи з такими випадками, до них надходить по 10-15 дзвінків на день зі скаргами на втрату авто. У деяких випадках машину можна буде повернути, в інших – ні. Наприклад, якщо вилучений автомобіль завозив на територію України іноземець, знайти якого можливості немає, то і повернути автомобіль уже не вийде.
“Шанси повернути конфісковане авто зазвичай 50/50, – говорить Лобанець. – Останні законопроєкти, які стосуються розмитнення, не регулюють питання людей, яким були виписані штрафи або конфіскації. В суд ми йдемо з проханням: “Є закон, дайте нам розмитнитися”. і далі вже все йде на волю випадку. В апеляції є як відмови, так і задоволення. Якщо в апеляції відмова – про авто дійсно можна забути“.
Що в підсумку?
Загалом, далеко не всі власники “євроблях” стикаються з такими проблемами при розмитненні. Багатьом вдається легко пройти всі процедури, але бувають і випадки, в яких українці дійсно втрачають свій автомобіль і нічого не можуть зробити. Така конфіскація – не виходить за рамки закону. Адже поки автомобілі не “легалізовані” на території України, вони громадянам не належить.
Інше питання, що хвиля конфіскацій може негативно вплинути на процес масової легалізації “євроблях” у країні. Адже постраждалі своїм прикладом будуть переконувати всіх навколо, що їхати на митницю якраз не варто. А держава на такі ризики поки не реагує.