В Україні планують змінити правила щодо банківських вкладів: є важлива новація

1017

Гарантовану суму банківських вкладів хочуть підвищити спочатку до 400 000 грн, а з 1 січня 2023 року – до 600 000 грн. Це та сума, яку вкладнику повернуть у будь-якому випадку, що б не трапилося з фінансовою установою, якій людина довірила свої заощадження.

Про це йдеться в законопроєкті № 5542-1, зареєстрованому на сайті Верховної Ради, – пише Оbozrevatel.

Одним із його авторів виступив голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики парламенту Данило Гетманцев. Зазначений документ є альтернативним до урядового законопроєкту № 5542, яким пропонується зробити “Ощадбанк” учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) і почати процедуру його приватизації.

Однак на відміну від проєкту Кабміну, депутатський варіант пропонує вирішити і низку інших проблем у сфері функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб. Зокрема, законопроєктом Гетманцева пропонується:

  • забезпечити плавність процесу і мінімізацію можливих ризиків із метою набуття “Ощадбанком” статусу банку-учасника ФГВФО;
  • досягти необхідного рівня забезпеченості системи гарантування вкладів фізичних осіб (в ідеалі влада хоче довести рівень страхування вкладів до європейського – 100 тис. євро, однак нині поки що не йдеться про 600 тис. грн);
  • ввести положення щодо порядку проведення стрес-тестування системи гарантування вкладів фізичних осіб;
  • удосконалити механізми надання Фонду кредитної підтримки з боку Національного банку України та держави.врегулювати питання щодо забезпечення фінансової стійкості системи гарантування вкладів фізичних осіб шляхом розрахунку необхідного значення цільового показника, встановлення розміру базової річної ставки регулярного збору і введення механізмів їх розрахунку і порядку встановлення;

Крім того, законопроєктом № 5542-1 передбачені спеціальні дієві механізми реструктуризації загальної заборгованості ФГВФО за векселями перед Міністерством фінансів. Як говориться в пояснювальній записці до документа, до грудня 2031 року загальна заборгованість Фонду становитиме 111,10 млрд грн. Таку суму ФГВФО не зможе накопичити до зазначеної дати.

Важливо також відзначити і те, що запропонований документом механізм повернення гарантованої суми вкладу буде поширюватися на всі банківські установи в Україні.

Нагадаємо, ФГВФО – це фонд, в який нині майже всі банки (крім “Ощадбанку”) регулярно роблять внески, а в разі банкрутства фінустанови з Фонду вкладникам повертають гарантовану суму 200 тис. грн, решта – згорає.

“Ощадбанк” поки що має особливі умови. Він не платить внески до ФГВФО, а держава гарантує – якщо банк закриється, то його вкладники отримають всі свої гроші назад. З ухваленням одного із законопроєктів (№ 5542 або № 5542-1) ситуація зміниться – на “Ощадбанк” будуть розповсюджуватися загальні правила системи гарантування вкладів фізосіб.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини