Українців покарають за відмову від обов’язкової вакцинації: що загрожує

3068

На тлі стрімкого зростання захворюваності на COVID-19 Міністерство охорони здоров’я запровадило обов’язкову вакцинацію. А сьогодні, 25 жовтня, уряд затвердив порядок відсторонення співробітників, які відмовляються від щеплення. Норма почне діяти вже з 8 листопада.

Кого зачепить обов’язкова вакцинація?

7 жовтня МОЗ визначив перелік професій, для яких щеплення стане обов’язковим. Наказ почне діяти через місяць після публікації. Правило стосуватиметься співробітників:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема спеціальної, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Однак, за словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, незабаром цей список суттєво розширять. У нього також увійдуть:

  • співробітники державних установ, організацій, підприємств критично важливих сфер для економіки;
  • соціальні працівники;
  • листоноші;
  • співробітники місцевого самоврядування, комунальних підприємств та установ.

“Освітяни та працівники органів влади щодня взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися коронавірусною хворобою. Майже всі, хто потрапляє в лікарню з COVID-19, – невакциновані. Це рішення покликане захистити життя і здоров’я українців та їхніх близьких, створивши безпечне середовище в закладах освіти та державних установах”, – пояснив міністр.

Що буде в разі відмови?

Якщо представники названих вище професій відмовляться вакцинуватися, то їх відсторонять від роботи і позбавлять зарплати на час карантину. Про звільнення поки що не йдеться. Відповідний документ сьогодні затвердив Кабінет Міністрів. Норма почне діяти з 8 листопада.

Усе ж відмовитися від COVID-щеплення можна, проте тільки в особливих випадках. Освітяни можуть не вакцинуватися, якщо в них є медичні протипоказання. Але як доказ необхідно надати відповідну довідку, яку видає сімейний лікар.

“У наказі, який прописано, стоїть зірочка і йдеться про обов’язковість вакцинації, окрім обґрунтованих медичних протипоказань, коли не можна за станом здоров’я”, – зазначив міністр охорони здоров’я.

Це взагалі законно?

За словами Ляшка, Європейський суд із прав людини ще в квітні підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і не суперечить “Конвенції про захист прав людини і основних свобод”.

Також у МОЗ заявили, що влада має право самостійно формувати перелік професій, представники яких обов’язково повинні робити щеплення від коронавірусу. У відомстві посилалися на статтю 12 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”. Ось що там зазначено:

“Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) розповсюдження ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт”.

Чи можуть ввести вакцинацію для всіх?

Так, але тоді влада повинна внести COVID-вакцину в календар обов’язкових профілактичних щеплень. Наразі в цьому списку туберкульоз, гепатит, правець, кір, свинка та інші захворювання.

“А зараз ідеться про щеплення, які обов’язкові для певної категорії людей. Тобто це не для всіх дорослих – тільки для вчителів і держслужбовців. Працівники інших сфер робити щеплення не зобов’язані”, – підкреслила Беспала.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини