Українців дурять із COVID-сертифікатами: як працюють шахраї та яке покарання загрожує всім причетним

1129

В Україні активізувалися шахраї, які пропонують за гроші видати фальшивий сертифікат про вакцинацію проти коронавірусу. Вони обіцяють за кілька тисяч гривень оформити підроблений документ і навіть занести дані в Дію.

Українців залишають і без сертифікатів, і без грошей

В Україні з 23 вересня працювати можуть тільки ті заклади, де 80% співробітників вакциновані. Тобто якщо в магазині, кафе чи перукарні працюють 10 осіб, вони можуть продовжувати працювати тільки в тому разі, якщо 8 з них уже зробили щеплення, передає Обозреватель.

Такою новиною успішно скористалися шахраї. Продажі вони почали ще кілька тижнів тому, а зараз активно рекламують свої послуги в соцмережах, створюють липові акаунти. У кіберполіції зафіксували вже з десяток випадків продажу фейкових сертифікатів про вакцинацію. Їх можна поділити на три групи:

  • лікарі, які насправді порушують закон і вводять у систему неправдиву інформацію про вакцинацію, а саму вакцину виливають. Детальніше про це можна прочитати тут;
  • шахраї, які виготовляють липові паперові сертифікати, не вводять дані в систему, а “папірці” продають довірливим українцям;
  • шахраї, які продають “повітря”: обіцяють надіслати папірець, ввести дані в реєстр (а потім і в “Дію”), але беруть гроші і зникають.

Шахраї ще кілька тижнів тому почали продавати нібито сертифікати. А зараз значно активізувалися: вони розміщують рекламу в соціальних мережах, реєструють десятки контактів, створюють видимість активної роботи, пишуть самі ж собі відгуки, пропонують знижку за запрошеного друга. Насправді ж єдина мета – отримати гроші. І просять ділки чимало – по 2000 грн за сертифікат. Цей же сертифікат можна отримати абсолютно безкоштовно після вакцинації.

Українка, яка стала жертвою обману. Вона свідомо пішла на порушення закону і вирішила купити фальшивий сертифікат. Але в результаті залишилася і без документа, і без грошей. Шахрай запевняв, що лікар, який робить сертифікати, на роботі і може зайнятися фальсифікацією.

“Буде в Дії протягом 5-7 робочих днів. Оплата після виготовлення сертифіката. Зробимо, скинемо фото, оплатіть і надішлемо Новою поштою. Все офіційно через лікаря. В Дії буде 100%. Люди літають по всьому світу з нашими сертифікатами”, – запевняв шахрай.

Він отримав паспортні дані, надіслав фотографію нібито сертифіката, а після оплати видалив усе листування й заблокував співрозмовницю.

У Міністерстві цифрової трансформації (займалося створенням Дії) говорять: обдурити систему шахраї не можуть. Єдина можливість внести фальшивий сертифікат у Дію – знайти лікаря, який оформить вакцинацію, але при цьому не буде її робити. Але і такі випадки поліція може вирахувати, тоді лікар позбудеться роботи і понесе кримінальну відповідальність.

“У Дії неможливо підробити COVID-сертифікат. Єдиний шлях, як вони можуть з’явитися в додатку, – людина йде до лікаря, він вводить інформацію про те, що зробив щеплення їй, в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), і після цього інформація відображується в Дії”, – пояснили в Мінцифрі.

Як і кого покарають?

Нацполіція вже відкрила три десятки кримінальних проваджень за підроблення сертифікатів про вакцинацію. Наприклад, у Києві співробітник лабораторії продавав такі “довідки” десятками. Його викрили та затримали. Тепер йому загрожує до восьми років позбавлення волі (за шахрайство, стаття 190, частина 3).

Така стаття інкримінується через великі масштаби схеми (під час обшуків вилучили 500 тис. готівки). Кабінет міністрів запропонував посилити покарання для всіх, хто користується або виготовляє фальшиві документи, які підтверджують вакцинацію. Якщо документ ухвалять у Раді, то за використання фальшивої довідки буде загрожувати покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тис. грн або до двох років обмеження волі, а виготовлення – до трьох років обмеження волі (штраф від 85 до 170 тис. грн).

Карати хочуть і медпрацівників, які вирішать без щеплень вносити дані про вакцинацію в реєстр (штраф від 34 до 68 тис. грн або до двох років позбавлення волі з забороною працювати за фахом від 1 до 3 років).

Загалом же єдиний спосіб захистити своє здоров’я – пройти вакцинацію. А спроба купити сертифікат – самообман, за який можна дорого заплатити.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини