Тустань – унікальна середньовічна фортеця в Карпатах, про яку ви навіть не чули

15297

В українських Карпатах є не лише гори, а й унікальні туристичні та історичні об’єкти.

Ольга Переверзєва, спеціально для УП.Життя

Один із таких Тустань – фортеця IX-–XIII сторіччя, яка була важливим стратегічним об’єктом Карпатської лінії оборони рубежів Київської Русі, а згодом – Галицько-Волинського князівства.

Крім того, фортецю використовували як митницю між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною, а пізніше – між Польським королівством та Угорщиною.

Її відкрив львівський архітектор і археолог Михайло Рожко у 1971 році, коли почав дослідження слідів наскельної будівлі поряд із бойківським селом Урич на Львівщині.

Тустань, як з’ясувалося в результаті археологічних досліджень, не має аналогів в Європі.

В історичних джерелах фортеця вперше згадується в літописі Янка з Чарнкова – підканцлера короля Казимира Великого (1333 – 1384 рр.).

Експедиції, які влаштовували у 1970-ті роки на Тустань

Назва “Тустань” – праслов’янського походження і, за основною версією, походить від імені власника або засновника поселення. “Тустан” перекладають як “сильний, міцний, відважний, завзятий”.

Інша версія походження – від слів “тут стань”, бо кожен мав зупинитися перед фортецею, показати, що везе, і заплатити мито.

Понад 30 років Михайло Рожко детально обстежував Тустань. За виїмками в скелях, які древні будівельники зробили для кріплення дерев’яних конструкцій, вчений із достовірністю 90% графічно реконструював зовнішній вигляд втраченої дерев’яної будівлі.

Після смерті Михайла Рожка в 2004 році його син, Василь Рожко, заснував історико-культурний заповідник “Тустань” та очолив музей фортеці.

Тустань – це унікальна для України та Європи розробка.

Ви спитаєте, в чому унікальність?

Авжеж, в Європі мурували фортеці та замки на скелях, і з дерева теж. Але творці Тустані геніально поєднали природну гряду скель зі штучною забудовою. Вони використали скелі як готові мури і лише доповнили їх деревом.

Щоб закріпити дерев’яні деталі, середньовічні будівельники видовбували пази в камені, і саме ця технологія дозволила повністю відтворити зовнішній вигляд фортеці.

Заглиблення, яких залишилося більше чотирьох тисяч, показують місце розташування й висоту стін і дахів, кут нахилу даху і таке інше.

До того ж дослідники на чолі з Михайлом Рожком змогли відтворити п’ять періодів існування оборонної споруди, бо вона не одразу була такою великою, а зростала поступово.

“В період найбільшого розквіту, в XIII сторіччі, фортеця височіла над долиною на 90 метрів.

Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів, як сучасний дев’ятиповерховий будинок, – розповідає Василь.

А в підручниках історії пишуть, що наші пращури в той час жили в землянках. Розрив шаблону!”

АРТ-РЕЗИДЕНЦІЯ

Ще з 1971 року, коли Михайло Рожко почав організовувати щорічні експедиції, Тустань притягувала письменників, музикантів, художників.

Василь Рожко продовжив традицію.

У 2005-му році, щойно відкрили заповідник, тут одразу започаткували фестиваль української середньовічної культури “Ту Стань!”, щоб пам’ятка ожила, а не залишалась кресленням мертвої фортеці, яка цікавить лише вчених.

“Ми прагнули відтворити культуру Київської Русі та її повсякденність, показати відвідувачам, як у місті-фортеці вирувало життя”, – розповідає очільник заповідника.

Зараз фестиваль – це щорічна грандіозна подія в серпні протягом трьох діб.

ЯК ДІСТАТИСЯ ДО ТУСТАНІ

Заповідник працює щодня. Існують кілька варіантів доїзду до міста-фортеці Тустань.

Скельний комплекс та заповідник розташовані в селі Урич, Сколівського району, що на Львівщині. Обрати один із маршрутів можна залежно від транспорту, яким ви плануєте скористатись.

1. Автомобілем. Відстань від Львова до Урича становить трохи більше 100 км. Доїхати до села можна:

через Східницю. Дорога становитиме 110 км (7 км дороги від Східниці до Урича підсипані щебенем).
трасою Київ-Чоп. В цьому випадку шлях становитиме 118 км. За селом Верхнє Синьовидне повернути праворуч за вказівником “Урич”. В селі Урич їхати головною дорогою до центру села, далі – за вказівниками.
2. Автобусом чи потягом. Якщо ви вирішили скористатися в подорожі громадським транспортом, то найкраще до Урича організований доїзд зі Стрия.

Можна також добратися зі Східниці (до Урича 7 км), Трускавця та Сколе. Розклад руху автобусів та потягів на офіційній сторінці Тустані.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини