Що таке головний біль напруження

2548

Головний біль напруження (ГБН) — вид головного болю, що виникає через надмірне емоційне та інтелектуальне навантаження. Прийом знеболювальних, таких як нурофен, часто допомагає зменшити помірний генералізований біль без зниження працездатності.

Чому виникає

До провокуючих факторів ГБН належать:

  1. порушення сну;
  2. стрес;
  3. дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба;
  4. шийний біль;
  5. напруження очей.

Переважне значення має напруження м’язів голови та шиї. ГБН розвивається внаслідок формування потоку больових імпульсів із напружених м’язів, що виникає як результат незручної пози або підвищеного напруження м’язів під час стресу. Тривале напруження призводить до гіпоксії м’яза, його запалення, пізніше формується вторинний біль, що посилює м’язовий спазм і призводить до хронізації болю.

Види ГБН

Виділяють такі типи головного болю напруження:

  1. Нечаста епізодична ГБН (ЕГБН). Для неї характерно в середньому <1 нападу ГБ на місяць і <12 днів з ГБ на рік.
  2. Часта ЕГБН — ≤15 днів з ГБ на місяць і ≤180 днів із ГБ протягом року.
  3. Хронічна ГБН (ХГБН) — >15 днів з ГБ на місяць (або >180 днів протягом року).

Характерні симптоми

Біль зазвичай:

  1. двобічний;
  2. має легку або помірну інтенсивність;
  3. стискає або давить на кшталт «обруча» або «каски;
  4. має непульсуючий характер;
  5. не супроводжується блюванням.

Можуть виникати легка нудота та зниження апетиту. Іноді біль може супроводжувати незначну чутливість до світла або звуків. Люди з ГБН зберігають здатність працювати та виконувати свої звичайні обов’язки. Крім того, біль не посилюється під час фізичного навантаження. Біль може з’являтися невдовзі після пробудження і зберігатися протягом усього дня, то посилюючись, то слабшаючи. Характерним є виникнення або посилення болю на тлі емоційного напруження та його полегшення у стані психологічного розслаблення.

Як боротися з ГБН

Варто застосовувати немедикаментозні способи боротьби з болем. Важливо модифікувати спосіб життя, щоб мінімізувати рівень стресу та врівноважити психоемоційний стан. Також застосовувати методи, спрямовані на зниження стресу й на розслаблення:

  1. спорт;
  2. йога;
  3. дихальні практики;
  4. масаж;
  5. читання;
  6. приємні косметичні процедури;
  7. час із близькими.

Якщо одномоментно виник ГБН, треба випити таблетку для знеболення, наприклад ібупрофен чи парацетамол. Проте якщо наявні часті епізоди або хронічна форма, то не можна постійно приймати ліки. Неконтрольований прийом препаратів може викликати медикаментозний ГБ (абузусний). Щоб додатково нормалізувати стані і запобігти нападам болю, призначають антидепресанти або анксіолітики. Проте ефективність медикаментозної терапії досить низька. Тому надають перевагу немедикаментозному підходу. У разі виникнення будь-яких скарг треба звертатися до лікаря. Самодіагностика та самолікування можуть бути шкідливими для здоровʼя.

 

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини