Безпрецедентна кампанія з вакцинації, проведена в Ізраїлі, практично звела до нуля смертність у країні від COVID-19, але перш ніж застосувати цей досвід в Україні, необхідно частково змінити медичну систему в нашій країні.
Коронавірус може назавжди залишитися з людством, але масова імунізація є найефективнішим способом боротьби з інфекцією, – пише OBOZREVATEL .
Довгострокові наслідки перенесеного COVID-19 можуть бути досить важкими. Зокрема, вони можуть відбиватися на роботі мозку. Про це в бліцінтерв’ю розповів лікар-анестезіолог, відповідальний за клінічні дослідження препаратів від коронавірусу в одній з ізраїльських компаній Борис Бриль. Далі наводимо його пряму мову.
Після кампанії з вакцинації в Ізраїлі захворюваність скоротилася в 30 разів
Під час кампанії з вакцинації в Ізраїлі було враховано практично все. Вакцинація пішла дуже хорошими темпами, зволікань не було. Так, були моменти, коли шикувалися черги, але у світі немає нічого ідеального.
На сьогодні в Ізраїлі щеплено 54% населення двома дозами вакцини від COVID-19 – близько 5,3 мільйона осіб. Водночас коефіцієнт захворюваності на коронавірус у нас становить близько 0,6, але кількість протестованих у десятки разів менша, ніж раніше.
В Ізраїлі смертність різко скоротилася, раптово зменшилася кількість людей, які хворіють, – у 20-30 разів.
Захворюваність фіксується тільки в групах, що не були вакциновані, – переважно це діти. Але в Ізраїлі вже запланована вакцинація підлітків у віці 12-16 років. Смертність різко скоротилася, раптово зменшилася кількість людей, які хворіють, – у 20-30 разів.
Чи можна досвід Ізраїлю повністю перенести в Україну
Я думаю, це буде важко зробити. Для цього щонайменше потрібно, щоб медична система в Україні була побудована так само, як в Ізраїлі.
Передусім запровадити жорстку рецептурність, врешті, кримінальну відповідальність лікарів за використання методів лікування, які не відповідають доказовій медицині. Лікування повинно чітко відповідати науковим дослідженням.
Крім того, в Україні слід зробити більш гуманною систему спілкування пацієнтів, їхніх родичів та медперсоналу. Це теж дуже важливо. Наприклад, лежить людина в ковідному відділенні, і ніякого зв’язку з нею немає.
В Ізраїлі все зовсім по-іншому. В історії хвороби у нас зазначають людину, яка буде контактною особою. Вона має право в будь-який час дзвонити лікарям і цікавитися станом пацієнта.
Ось вам свіжий приклад. Вчора в одного з пацієнтів був розрив загальної клубової артерії через аневризму, розшарування. Він був переведений у “кімнату травми” – реанімаційне приймальне відділення. Дочка і дружина пацієнта перебували поруч із ним. Я їх пустив, щоб вони мали можливість побути зі своєю рідною людиною, поцілувати його перед відправленням до іншої лікарні для подальшого лікування. Адже невідомо, коли вони побачать його наступного разу і чи побачать взагалі. Має ж бути якесь милосердя.
Помилки лікарів у лікуванні COVID-19, які можуть дорого коштувати
Найпоширеніші помилки лікарів: на ранній стадії захворювання – призначення стероїдів, призначення противірусних препаратів невідомої природи. Призначення антибіотиків без підтвердженої бактеріальної інфекції, коли придумують, що хрипи – це ознака гострої пневмонії, хоча у світі немає людини, яка може на слух відрізнити вірус від бактерії. Тільки лейкоцитоз у цьому випадку є показником. А вони десь якось бачать зростання і щось там вигадують… Все це призводить до підвищення смертності й тяжкості перебігу.
Помилки лікарів призводять до підвищення смертності й тяжкості перебігу хвороби
Протокол лікування COVID-19: не треба винаходити велосипед
Не треба винаходити велосипед. Треба брати за основу протокол лікування коронавірусу CDC – Американської асоціації з контролю над інфекційними захворюваннями (Centers for Disease Control and Prevention). Там не потрібно нічого вигадувати. Просто перекласти дві сторінки тексту англійською та дотримуватися їх.
Сплеск смертності від COVID-19 в Україні. Що можна зробити?
Боюся, зараз уже нічого не поробиш. У лікарнях лежать люди, які вже прибули. Як можна запобігти надалі? Допоки немає вакцин, тільки локдауни, дуже жорстке носіння масок, дуже жорсткі покарання за недотримання карантину.
Довгострокові наслідки COVID-19: вплив на мозок і не тільки
Поки що рано говорити про довгострокові наслідки перенесеного коронавірусу. Це системне захворювання. Його можна порівнювати з посттравматичним системним розладом, з мультизапалювальним синдромом.
Зокрема, доведено, що COVID-19 впливає на роботу мозку. У тих, хто переніс коронавірус, може бути втрата нюху, за це також відповідає мозок. Крім того, може спостерігатися неврологічна симптоматика, зокрема й тривога, занепокоєння, порушення сну, погіршення пам’яті, втома.
COVID-19 впливає на роботу мозку
Стверджувати, що всі наслідки COVID-19 згодом минуть, я теж не можу. Відповісти на це питання можуть тільки наукові дослідження.
Коронавірус залишиться з людством назавжди?
Як буде розвиватися пандемія COVID-19 у світі? Якщо не буде вакцинації, нічого не зупиниться. Найімовірніше, коронавірус буде з нами завжди. Це не гостре респіраторне захворювання, як грип, а системне, і з ним усе може бути зовсім по-іншому.
Але прогнози – річ невдячна. Поки що потрібно впоратися з тією ситуацією, яка в нас є. Вакцинація та карантинні заходи. Поки що так.