Легендарного комбата “Купола” зняли з посади після інтерв’ю про проблеми ЗСУ: подробиці скандалу

1180

Військове командування назвало заяву комбата про втрати ЗСУ “перебільшенням”.

Ветеран російсько-української війни, офіцер-десантник Анатолій Козел (позивний “Купол”) втратив посаду командира батальйону після резонансного інтерв’ю виданню The Washington Post про втрати Збройних сил України і проблеми військових, – пише ТСН.

За що зняли “Купола”

Скандал спалахнув після того, як американське видання The Washington Post опублікувало статтю про втрати українських військових у війні проти Росії. Видання зазначало, що високі втрати можуть вплинути на здатність України проводити контрнаступ.

Зокрема, командир батальйону 46-ї окремої аеромобільної бригади “Купол” розповів The Washington Post про нестачу досвідчених воїнів.

“Найцінніше на війні – це бойовий досвід. Солдат, який пережив пів року боїв, і солдат, який прийшов з полігону – це два різні солдати. Це небо і земля. А солдатів, які мають бойовий досвід, дуже мало. На жаль, всі вони вже загинули або поранені”, – заявив “Купол”.

Офіцер розповів, що “йшов у бій із новобранцями, які ніколи не кидали гранат, легко залишали свої позиції під вогнем і не були впевнені у поводженні зі зброєю”

“Я отримую 100 нових солдатів. Вони не дають мені часу на їхню підготовку. Вони кажуть: “Ведіть їх у бій”. Вони просто кидають усе і біжать. І все. Ви розумієте, чому? Тому що солдат не стріляє. Я його питаю, чому, а він каже: “Я боюся звуку пострілу”. І чомусь він жодного разу не кинув гранату”, – наголошував підполковник.

У командуванні Десантно-штурмових військ ЗСУ повідомили про переведення “Купола” на іншу посаду та наголосили, що в нього не було дозволу на спілкування з пресою. Заяву комбата про втрати ЗСУ було названо “перебільшенням”.

Речник ДШВ Валентин Шевченко розповів, що після інтерв’ю комбата буде проведено службове розслідування. Він підтвердив, що “Купола” перевели на службу в один з навчальних центрів ДШВ ЗСУ.

“Відповідно до стандартів армій країн НАТО, які впроваджено і в Збройних Силах України, дозвіл на спілкування військовослужбовця з медіа надається його командиром, чого зроблено не було”, – пояснив Шевченко.

Він також зазначив, що 100% мобілізованих пройшли підготовку в українських навчальних центрах та за кордоном. Зокрема серед підлеглих “Купола” були такі бійці, яких навчали у Великій Британії.

“Озвучені військовослужбовцем втрати під час боїв у підлеглому йому підрозділі суттєво завищені. Водночас така інформація має статус обмеженого доступу”, – каже Шевченко.

Шефредакторка українського бюро The Washington Post Ізабель Хуршудян, коментуючи скандал, розповіла, що “Купол” розумів ризики оприлюднення даної інформації, проте все одно погодився на розмову.

“Я спілкувалася з “Куполом”. Зіткнувшись із переведенням на іншу посаду, він вирішив залишити свій пост. Дуже невдалий розвиток подій для досвідченого командира, який виступав за позитивні зміни в Збройних силах України”, – зазначила журналістка.

Джерела видання “Українська правда” в 46-й бригаді повідомили, що “Купола” перевели з посади командира бойового батальйону на посаду заступника командира батальйону навчального центру. За інформацією видання, рішення щодо пониження “Купола” в посаді було ухвалене командувачем Десантно-штурмових військ ЗСУ, генерал-майором Максимом Миргородським. У відповідь Анатолій Козел написав рапорт на звільнення.

Реакція військових

Скандал з “Куполом” викликав обурення серед військових та волонтерської спільноти, багато з них висловили підтримку підполковнику у соцмережах. Військовому командуванню дорікають, що бойового офіцера “покарали за правду”.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2286269324888751&id=100005171170342

https://www.facebook.com/trembovetsky/posts/10218108355339080

https://www.facebook.com/shydlyukh/posts/3379278842323499

https://www.facebook.com/boris.ovcharov.9/posts/5914115058701495

https://www.facebook.com/zviaginivan/posts/9810071832352401

The Washington Post зняла із себе відповідальність – експерт

Матеріал The Washington Post про нібито незадовільний стан ЗСУ свідчить про “недолугість західних журналістів, які не можуть повноцінно аналізувати ситуацію в зоні бойових дій”, а також користуються сумнівними джерелами інформації.

Таку думку висловив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко в ексклюзивному коментарі.

“Найцікавіше те, що в цьому матеріалі були десятки абзаців, багато тексту, багато депресивних моментів, але є одна дуже цікава строка, навіть непомітна – “нема можливості повноцінно оцінювати, яким є потенціал Збройних сил України для контрнаступу”. Самі журналісти написали багато слів про те, як все погано, але самі зняли з себе відповідальність фактично однією строкою – що вони не можуть оцінювати цю ситуацію”, – наголосив Коваленко.

Експерт зазначив, це не професійна журналістика, а “якесь змагання за найбільший хайп на сьогодні”.

Між собою ці видання вже конкурують – Politico, The Washington Post – хто напише найбльш депресивну статтю про контрнаступ, про бойові дії в Україні. Але загально ми бачимо, що ці статті деморалізують і грають саме на користь російській пропаганді“, – додав він.

Чим відомий комбат “Купол”

Підполковник Анатолій Козел (“Купол”) є ветераном російсько-української війни з часів АТО на Донбасі.

“Купол” брав участь у бойових діях у Слов’янську, Пісках, обороні Донецького аеропорту, боях за Новгородське, Верхньоторецьке, неодноразово водив колони через тили противника.

2016 року “Купол” був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня “за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі”.

Також військовий відзначений недержавною нагородою – орденом “Народний Герой України”.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини