Іван Кожедуб народився 101 рік тому: 10 фактів про найталановитішого льотчика

3785

У вівторок, 8 червня, виповнюється рівно 101 рік із дня, коли народився український льотчик-винищувач Іван Кожедуб, найуспішніший льотчик-ас не тільки авіації Радянського Союзу часів Другої світової, а й у цілому Антигітлерівської коаліції.

Тричі Герой СРСР, маршал авіації, на чиєму рахунку – 64 повітряні перемоги та чиїм ім’ям названо національний університет повітряних сил у Харкові. До дня народження Івана Кожедуба публікує десять цікавих фактів про знаменитого українця, – пише Оbozrevatel.

Іван Кожедуб йшов на фронт з гауптвахти

1. У 1941-1942 роках Іван Кожедуб був старшим сержантом, інструктором польотів у Чугуївському льотному училищі. Щоб вирушити на фронт, він написав 15 рапортів з відповідним проханням.

2. На війну восени 1942 року його відправляли з гауптвахти, куди Кожедуб часто потрапляв через порушення дисципліни. Оформлюючи документи, Іван сказав начальнику училища: “Ви про мене ще почуєте!”. А у відповідь почув: “Іди, німці з тебе стружку знімуть”.

Іван Кожедуб – тричі Герой СРСР

3. Асом Кожедуб став не одразу. Лише на 40-му бойовому вильоті 6 липня 1943 року він збив свій перший літак – німецький пікірувальний бомбардувальник Ju 87. Наступного дня він збив ще один літак, а 9 липня – два німецькі винищувачі Bf 109.

Іван Кожедуб не був збитим жодного разу за всю війну

5. За всю війну Іван Кожедуб не був збитим жодного разу. Він вважається найкращим асом авіації союзників. Так, британець Мармедюк Петтл здобув 50 повітряних перемог, американець Річард Бонг – 40, француз П’єр Клостерманн – 33, канадець Джордж Берлінг – 31, поляк Станіслав Скальський – 18. Кожедуб став тричі Героєм СРСР. Крім нього, тричі цієї нагороди удостоїлися лише Покришкін і Будьонний, чотири рази – Жуков і Брежнєв.

Іван Кожедуб з бойовими товаришами біля Ла-7

6. Як розповідають, начальник училища довго не хотів розміщувати прізвища “порушника дисципліни” на дошці пошани і тягнув до тих пір, поки Кожедуб не отримав другу Золоту Зірку.

Іван Кожедуб вважається найкращим асом авіації союзників

7. У Івана Кожедуба було 330 бойових вильотів, 120 повітряних боїв, 64 збитих ворожих літаки і два випадково збитих американських. Його ефективність – приблизно 0,57 (коефіцієнт корисної дії). У кожному другому бойовому вильоті він збивав літак.

8. Кожедуб літав на радянських літаках Ла-5, Ла-5ФН і Ла-7. Це була хоч і застаріла, але досить вдала модель, яка на малих і середніх висотах, де головним чином збивалася радянська авіація, була значно кращою за німецькі літаки.

9. Під час Корейської війни 1950-1953 років Іван Кожедуб командував авіадивізією. Після війни в Кореї і закінчення Військової академії Генерального штабу в 1956 році він ще кілька років командував авіацією Ленінградського й Московського військового округів. Це були досить престижні військові посади в СРСР.

Пам'ятник Івану Кожедубу в Києві

10. Іван Кожедуб помер у віці 71 року на своїй дачі від серцевого нападу. Це було 8 серпня 1991 року. А 26 грудня 1991 було прийнято декларацію про припинення існування СРСР.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини