Є 6 хороших новин та 6 поганих: що просто зараз відомо про атаку COVID-штаму Омікрон

1089

Світ захоплює новий штам коронавірусу, який отримав назву Омікрон. Його виявлено вже у понад 50 державах світу.

Але інформація, що надходить із країн, поки що уривчаста і нерідко суперечлива. Одні вважають, що цей COVID-варіант більш заразний, а щеплення не гарантує захисту, інші стверджують, що ця мутація може стати початком кінця пандемії, – пише Оbozrevatel.

Погані новини

1. Першим про появу нового штаму повідомило видання Daily Mail із посиланням на групу вчених із Великобританії. Фахівці описали B.1.1.529 як “найгірший варіант”, який вони бачили з початку пандемії. Справа в тому, що у нього найбільша кількість мутацій – у спайковому білку їх 32, а всього близько 50. Для порівняння: у Дельти їх було всього 8. Це означає, що новий варіант вірусу може бути потенційно заразнішим.

Цю інформацію підтверджують і японські вчені. Вони з’ясували, що Омікрон на ранній стадії захворювання долає імунітет у чотири рази активніше, ніж варіант Дельта. Ймовірно, це пов’язано з генетичною послідовністю, що характерна для вірусів, які спричиняють звичайну застуду.

Простими словами: вставивши в себе цей фрагмент, Омікрон отримав можливість виглядати “людянішим”, що допомагає йому уникнути атаки імунної системи.

2. Штам може зумовити нову хвилю захворюваності по всьому світі завдяки здатності легко і швидко передаватися. На нинішній день Омікрон зареєстрований у 57 країнах, і у ВООЗ вважають, що ця кількість стрімко зростатиме. Наприклад, у Південній Африці кількість інфікованих подвоюється кожні три-чотири дні.

“Математичне моделювання показує, що Омікрон спричинить більш як половину всіх інфекцій SARS-CoV-2 у ЄС протягом наступних кількох місяців”, – заявили у Європейському центрі профілактики та контролю захворювань.

Вчені показали, як виглядає штам Омікрон.

3. Омікрон може частково проходити крізь захист організму, який дають вакцини або природний імунітет, показують дослідження Африканського науково-дослідного інституту здоров’я.

Фахівці взяли зразки плазми у 12 осіб, які вакцинувалися двома дозами Pfizer, та перевірили її здатність нейтралізувати новий штам. З’ясувалося, що проти мутації препарат дав у 40 разів менше антитіл, ніж проти первісного штаму. Водночас повністю обійти сформований захист він не зміг.

4. Вчені з Великобританії виявили “невидиму” версію Омікрону – так її назвали через неможливість розпізнати за допомогою ПЛР-тестів. Водночас вірус можна ідентифікувати за допомогою геномного тестування.

5. У ПАР, де зараз активно поширюється Омікрон, зростає кількість госпіталізованих дітей із COVID-19. Із 1511 інфікованих пацієнтів у лікарнях провінції Гаутенг 113 були молодшими за дев’ять років. Це значно більше, ніж під час попередніх спалахів інфекції.

Крім того, британський лікар Девід Ллойдт заявив, що Омікрон може спричиняти у дітей незвичайний висип. Такий симптом виявили у 15% із новим штамом.

6. Британські дослідження показали, що Омікрон може бути більш заразним через поширення повітрям. Точність цих тестів низька, однак у Гонконгу стався показовий випадок: у готелі, де туристи перебували на самоізоляції, вакцинований чоловік із Канади заразився новим штамом від мандрівника із Південної Африки через коридор.

Омікрон може спричиняти у дітей незвичайний висип

За даними дослідників, ці два постояльці не контактували один з одним та були вакциновані двома дозами препарату Pfizer. Тести на коронавірус обох чоловіків показали негативний результат.

А через два дні після прибуття до Китаю мандрівник із ПАР безсимптомно заразився коронавірусом, уже за добу його госпіталізували. Канадець жив із цим чоловіком на одному поверсі, через три дні у нього з’явилися легкі симптоми COVID-19, його також госпіталізували.

Розслідування показало, що чоловіки не виходили зі своїх номерів, це підтвердили записи з камер відеоспостереження. Також вони не користувалися тими самими речами і до них не заходили інші люди. Туристи відчиняли двері тільки для того, щоб забрати їжу, залишену співробітниками готелю на порозі, і здати ПЛР-тест, який проводиться раз на три дні.

Гарні новини

1. Незважаючи на швидкість поширення, більшість заражених Омікроном переносять хворобу у легкій формі, заявили в Центрі контролю та профілактики захворювань США. У пацієнтів спостерігаються кашель, головний біль, закладеність носа та втома – тобто симптоми, характерні для звичайного грипу.

Інфіковані також можуть мати високу температуру і ломоту в тілі. А ось втрата смаку або нюху ні в кого не спостерігається. Хоча у людей похилого віку, які страждають, скажімо, на діабет або серцеві захворювання, є ймовірність ускладнень.

2. Компанії Pfizer і BioNTech оголосили, що три дози їхньої вакцини нейтралізують новий варіант COVID-19. У звіті наголошується, що імунна сироватка, взята у вакцинованих через місяць після введення бустерної дози, нейтралізувала Омікрон у мірі, порівнянній із тими, що спостерігаються під час нейтралізації двома дозами препарату інших варіантів коронавірусу, більш ранніх, ніж Омікрон.

3. Поки що оцінити рівень небезпеки нового штаму складно. Але вчені не вважають його “катастрофою”. “Заяви деяких моїх колег, які стверджують: “це жахливо”, я вважаю перебільшенням”, – сказав BBC мікробіолог Калум Семпл. Він стверджує, що в будь-якому випадку вакцини убезпечать людей від важкого перебігу хвороби, хоча не гарантують, що людина не захворіє взагалі.

“Не варто боятися нового штаму Омікрон. Немає причин для паніки. Ми знаємо про велику кількість мутацій. Ми знаємо, що вакцина менше діє на цей штам, але захищає від тяжкого перебігу хвороби”, – наголосив керівник компанії BioNTech Угур Шахін.

Стало відомо, коли може з'явитися вакцина проти штаму Омікрон

4. Всесвітня організація охорони здоров’я не зафіксувала жодної смерті від нового штаму. Як зазначають в агентстві Reuters, станом на 3 грудня в Європі зареєстровано 79 випадків Омікрону, але не виявлено жодного випадку серйозного захворювання.

5. Завдяки дослідженням вдалося встановити, що вік хворих – порівняно з іншими варіантами коронавірусу – знизився. Понад 80 відсотків тих, хто заразився Омікроном, молодші за 50 років. Але такі пацієнти менше часу перебувають у лікарні. Якщо у випадку інших варіантів коронавірусу – це 8,5 днів у середньому, то у випадку з Омікроном – приблизно 2,8 дня.

“Попередні дані свідчать про те, що збільшення кількості госпіталізацій не пов’язане з особливою тяжкістю самого варіанта Омікрон”, – заявив міністр охорони здоров’я Південної Африки Джо Фахла.

6. Швидке поширення може означати, що в майбутньому Омікрон витіснить домінувальну до цього Дельту – тобто більш заразний варіант витіснить більш небезпечний. Це звучить обнадійливо, але ніхто не може точно сказати, що це послабить пандемію.

Крім того, часто віруси втрачають свою силу шляхом безлічі мутацій. У процесі репродукції вони виробляють занадто багато помилкових копій, які роблять вірус слабким, – і він знищує сам себе.

Варто уточнити, що це – тільки попередні висновки. Тому найкращим способом захиститися залишаються вакцинація та дотримання правил гігієни. До того ж, всі експерти впевнені, що щеплення запобігатиме тяжкому перебігу ковіду – хоч би яким варіантом була інфікована людина.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини