День Соборності України: як відзначають річницю Злуки УНР та ЗУНР

1025

22 січня в Україні відзначають День Соборності. Свято присвячено 103-й річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Це одна з найбільш значущих дат для держави, яку українці офіційно святкують з 1999 року. OBOZREVATEL розповідає, як День Соборності відзначається 2022-го.

Історія Дня Соборності України

Переговори про возз’єднання УНР та ЗУНР велися з моменту утворення цих республік у 1917-1918 роках.

22 січня 1919 року, рівно через рік після підписання IV універсала Центральної Ради про незалежність УНР, у Києві було урочисто проголошено Акт Злуки західних та наддніпрянських українських земель.

Універсал Директорії УНР про Злуку УНР та ЗУНР

Уперше День Соборності України офіційно відзначили 1939 року в Хусті. Ця подія стала найбільшою за двадцять років перебування регіону в складі Чехословацької республіки демонстрацією українців.

В акції, що пройшла під синьо-жовтими прапорами, взяли участь понад 30 тисяч людей.

У 2000-х "живий ланцюг" стали будувати в Києві вздовж мосту Патона

День Соборності після проголошення незалежності УкраїниДень Соборності в незалежній Україні було встановлено указом президента Леоніда Кучми № 42/99 від 21 січня 1999 року.

2011 року четвертий президент Віктор Янукович видав інший указ, № 1209/2011, яким скасував День Соборності та замінив його на “День Соборності та Свободи України”. 2014 року президент Петро Порошенко указом №871/2014 відновив День Соборності України.

"Живий ланцюг" між Києвом та Львовом, 1990 рік

Як відзначається День Соборності України – традиції

Головна традиція свята – побудова “живого ланцюга” єднання. Уперше таку акцію провели 1990 року, коли, взявшись за руки, близько трьох мільйонів українців утворили ланцюг від Києва до Львова.

У 2000-х “живий ланцюг” стали формувати в Києві вздовж мосту Патона, символічно поєднуючи береги Дніпра. Аналогічні акції проходять і в інших українських містах.

"Живий ланцюг", 1990 рік

Як відзначать День Соборності України 2022 рокуЯк повідомила пресслужба Київської міськадміністрації, 22 січня в столиці відбудеться урочисте покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському. Також буде проведено традиційну акцію “Живий ланцюг Соборності” на мосту Патона.

До 25 січня можна відвідати книжкову виставку “Соборна Україна: від ідеї до життя” в київській бібліотеці “Молода гвардія”. Крім того, з 21 січня по 6 лютого в читальній залі Державного архіву працюватиме виставка архівних документів “До Дня Соборності України”.

А столичні храми в День Соборності звершать молебні за єдність української держави.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини