“Дельта-штам – особливий, вакцини працюють, але локдаун імовірний” – професор Досенко

951

Дельта-штам коронавірусу є особливим серед решти варіантів SARS-CoV-2 й потенційно більш небезпечним. Наразі немає наукових доказів того, що третя доза вакцини дійсно потрібна.

Доведено, що дві дози щонайменше в кожному другому випадку захищають від зараження коронавірусом і тяжкий перебіг хвороби вакцинованим не загрожує, – пише Оbozrevatel.

Якщо в Україні буде запроваджено локдаун, вакциновані не повинні мати преференцій, тому що можуть передавати вірус.

Варіантів коронавірусу багато, але Дельта особливий

Дельта-варіант коронавірусу відрізняється від попередніх. Це підтверджено. Ще не так багато наукових публікацій на цю тему, але лікарі різних країн стверджують, що клінічний перебіг відрізняється від попередніх варіантів SARS-CoV-2.

Зокрема, достатньо характерною ознакою захворювання на коронавірус є втрата нюху. А для Дельти це менш характерно. Для попередніх штамів характерний більш гострий період, а для Дельти не такий гострий. Щодо важкості й смертності захворювання дані суперечливі. Не точно, що ці показники є більшими.

Взагалі, штамів багато, вже закінчуються літери грецької абетки. Але саме до Дельта-варіанту прикута особлива увага, тому що він дійсно відрізняється. Зокрема, своєю контагіозністю (заразливість. – Ред.). Є дані про темпи поширення, і вони, скоріше за все, перевищують темпи поширення попередніх варіантів. І це вже створює загрозу.

Для клініцистів немає потреби визначати, який саме варіант коронавірусу уразив людину. Лікар буде лікувати SARS-CoV-2 і його ускладнення, яким би варіантом він не був викликаний. Специфічної, особливої терапії немає. Тому для них це зайва інформація. Можливо, пацієнту буде приємно похизуватися перед іншим пацієнтом, мовляв, у мене Дельта.

Це радше має статистичний характер. Це цікаво науковцям, цікаво епідеміологам, які досліджують поширення того чи іншого штаму. Є тести, зокрема, й українські, на визначення саме Дельта-варіанту.

Дві дози вакцини забезпечують достатній захист.

Чи потрібна третя доза? Дві дози працюють чудово

Щодо третьої дози вакцини немає рекомендації ВООЗ. Ця інформація пішла з країн, які почали клінічні дослідження необхідності третьої дози, зокрема, з Ізраїлю. Це науковий проєкт. Наразі ніяких підтверджень того, що комусь потрібна третя доза, немає.

Я б починав розмову про третю дозу, якби було щось не так з ефективністю перших двох доз. А там супервисока ефективність.

Можливо, є якісь спостереження певних людей з певним вихідним станом імунної системи, для яких дві дози не дозволяють сформувати надійний імунний захист. Можливо. Але публікацій щодо цього немає, а міжнародні дослідження, проведені на десятках тисяч людей, показали ефективність провідних вакцин 90% і більше. Куди ще ефективніший захист? Це мені важко сказати.

Ефективність вакцини CoronaVac дещо нижча, вона коливається від 53% до 75%. Тобто близько половини щеплених людей можуть захворіти. Це заявлено компанією-виробником. Але хворіти будуть значно легше, ніж якщо б вони були не щеплені. Так, вакцинована людина може захворіти. Але ризик цього зменшується щонайменше на половину. Частина щеплених не захворіє взагалі.

В Україні можливий локдаун.

Локдаун в Україні можливий, щеплені не повинні мати преференцій

Локдаун в Україні може бути запроваджений. Урядом розроблена відповідна стратегія. Епідеміологічні показники розраховані – кількість хворих в тому чи іншому регіоні і темпи приросту нових хворих. На них буде орієнтуватися МОЗ, впроваджуючи той чи інший рівень обмежень.

Чи мають щепленим надавати певні пільги під час локдауну? Вакцинація не запобігає передачі вірусу. Про це є тематична стаття в Nature – про те, чи дійсно вакцини подолають пандемію. Один із висновків – це те, що вакциновані переносять інфекцію до інших людей. Вакцинація захищає цю людину, але не позбавляє її можливості передати вірус іншим.

Якщо на стадіоні зберуться всі вакциновані – ну, ок, вони з великою імовірністю не захворіють. Але передадуть один одному вірус і принесуть його до інших людей. Тому з привілеями для вакцинованих велике питання. На мою думку, якщо буде локдаун, отже має бути локдаун для всіх, незалежно від вакцинації.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини