“Антитіло до кoронавірусу знайдено! І це вперше у світі!: український журналіст повідомив, що науковці винайшли антитіло, яке блокує COVID-19

1444

Фахівці з медичного Центру Університету Еразмуса в Роттердамі та Університету міста Утрехт (Нідерланди) заявили, що вони знайшли антитіло до COVID-19.

Про це в інтерв’ю університетському віснику Erasmus Magazine розповів професор Френк Гросвельд. Власний переклад статті українською мовою на Facebook виклав відомий український журналіст Андрій Цаплієнко, передає Еспресо.TV.

“Антитіло до COVID-19 знайдено. Якщо вірити статті, яка вийшла в “Ерасмусмегезін” пізно ввечері 14 березня. Отже, я даю її у власному перекладі.

“Світова прем’єра від Медичного Центру Університету Еразмуса в Роттердамі (Нідерланди) та Університету міста Утрехт: вони знайшли антитіло до COVID-19. Наукова публікація групи з десяти вчених готується до оцінки провідним науковим журналом “Nature”.

Хоч повірте, а хоч ні, це вже відбувається на десятому поверсі Медичного Центру Університету Еразмуса: знайдене антитіло, яке здатне блокувати інфекцію SARS1 та SARS2. Іншими словами, перше за всю історію антитіло проти коронавірусів. Професор клітинної біології Френк Гросвельд, якому 71 рік, залишається стриманим: “Я занадто старий, щоб стрибати на столі”.

Учора ввечері, в Інтернеті, на BioRxiv, веб-сайті, де біологи публікують свої дослідження до того, як вони оцінюються престижним журналом “Nature”, з’явилась стаття групи з десяти вчених, одним з яких і є пан Гросвельд. В двох словах, вчені описують антитіло до SARS2, коронавірусу, який викликав теперішню пандемію (COVID-19). Антитіло може допомогти виявити та запобігти цьому виду короновірусної інфекції. І це вперше у світі.

Уточнення: антитіло ще належить перевірити на людях (а на це підуть місяці), і статтю ще оцінять експерти, перед тим, як “Nature” опублікує її. Але Гросвельд сподівається: “Ми очікуємо електронного листа в будь-який момент”, – каже лауреат премії Спінози у своїй лабораторії на десятому поверсі.

Марко де Хаан: “Що саме Ви дослідили разом з Вашими колегами-дослідниками з кафедри вірусології та Утрехтського університету?”

Френк Гросвельд: “Ми опублікували статтю про антитіло до нинішньої пандемії, яке ми вже виділили і яке поперечно реагувало (наукове визначення відштовхування чужорідної речовини, – ред.) на різні коронавіруси. Антитіло запобігає інфікуванню вірусом, а також допомогає виявити віруси”.

Марко де Хаан: “Як Ви його відкрили?”

Френк Гросвельд: “Близько п’ятнадцяти років тому я розпочав любительське дослідження, щоб зрозуміти, чи можна виділити антитіла людини (білки, вироблені у відповідь на антигени, такі як віруси, – ред.) у мишей. Це вдалося і, зрештою, призвело до створення компанії “Erasmus MC: Harbor Antibodies BV”. Зараз у нас є філії в Шанхаї, Бостоні та Роттердамі, де знаходиться відділ інновацій. В основному, вони працюють над антитілами для лікування пухлин.

Разом із відділенням дослідження вірусів над нами та відділом вірусології факультету ветеринарної медицини Утрехтського університету ми долучилися до європейського проекту: ZAPI (Zoonosex Anticipation and Preparedness Initiative, – ред.). Його метою було виявлення антитіл проти MERS, SARS та іншого гонконгского коронавірусу (OC-43). Працюючи в цьому проекті, ми знайшли антитіла, які перехресно реагували з цими трьома різними вірусами і не давали ними заразитися.

Але ці віруси вже вивчені, проте, зараз ми маємо справу з іншим коронавірусом. Ми все ще зберігали неперевірені антитіла з попереднього дослідження в холодильнику, які не реагували з усіма трьома мутаціями, але реагували з SARS1. Коли спалахнула поточна криза – SARS2, ми негайно перевірили, чи реагують антитіла, які реагували на SARS1, й на SARS2. Так ми знайшли антитіло, про яке зараз було повідомлено”.

Марко де Хаан: “Які ваші наступні кроки, і що потрібно робити далі?”

Френк Гросвельд: “Зараз ми намагаємося долучити до нашої команди фармацевтичну компанію – яка, до речі, виглядає багатообіцяючою – щоб вона мала можливість виробляти антитіло у промислових масштабах, як ліки. Перш, ніж ці ліки запустять у продаж, антитіло повинно пройти обширну фазу досліджень та перевірки на токсикологічні властивості. Зараз цей процес триває. На додаток до розробки, як лікарського засобу, ми також хочемо використовувати антитіло для виробництва експрес-тесту, який кожен може зробити вдома, щоб люди могли легко дізнатися, є у них інфекція чи ні”.

Марко де Хаан: “Наскільки унікальним є ваш винахід?”

Френк Гросвельд: “Наскільки нам відомо, це найперше антитіло, яке зупиняє інфекцію. І є хороший шанс, що воно також буде на ринку як ліки. Знайти щось подібне вдається дуже рідко. За свою кар’єру я багато працював над генною регуляцією: як гени включаються та вимикаються, яка структура нашого геному. Мені також пощастило зробити низку відкриттів у цій галузі, завдяки яким мені здається, що ми дійсно прогресуємо. Але в таких дослідженнях мною керувало бажання дізнатися та науковий інтерес. А тут йдеться вже про застосування”.

Марко де Хаан: “Отже, у вас зараз є рішення?”

Френк Гросвельд: “З точки зору, я б сказав, пацієнтів, очікується, – лише очікується наразі, – що інфекція буде припинена. І тому наші ліки можуть дати пацієнту можливість видужати. Але профілактика, звичайно, краще, ніж лікування: справжнє рішення – це вакцина, над цим працюють інші вчені. Однак розробка вакцини може зайняти два роки. Наш препарат, якщо все буде, як слід, міг б з’явитися й раніше. Але його виробництво коштуватиме дорожче.

Вакцина зазвичай складається з білка вірусу або мертвого вірусу, і, якщо ви введете його трохи людям або тваринам, вони самі почнуть виробляти антитіла проти нього. Це створює так звані клітини пам’яті, які пам’ятають те, що вони бачили раніше. Якщо вірус намагається проникнути в організм, ці клітини пам’яті можуть швидко реагувати на нього і захистити від вірусу організм. Антитіло діє як ліки, але пацієнт не виробляє антитіла сам. Якщо ви введете препарат, він працюватиме кілька тижнів. Цього достатньо для одужання, але, ймовірно, не для позбавлення вірусу назавжди. Краще, якщо у пацієнта буде вироблений власний імунітет”.

Марко де Хаан: “Ви відразу подумали, що “я маю щось проти цього”, коли цей вірус спалахнув? Як це працює?”

Френк Гросвельд: “Я і мій колега з Утрехту професор Беренд-Ян Бош подумали: ми повинні щось зробити, і, ймовірно, у нас є щось для цього. Тому ми почали негайно, і нинішня паніка змушує нас працювати цілодобово. Я починаю о дев’ятій ранку, працюю десь до сьомої вечора. Потім я йду додому до своєї родини, і, коли там усе в нормі, я знову починаю працювати, вже після півночі”.

Марко де Хаан: “Ви вже привернули до цього багато уваги?”

Френк Гросвельд: “Ще не так багато. Зараз про це ми написали на BioRxiv, але результат можна вважати реальним лише тоді, коли його схвалять колеги з «Nature» – до цього часу нам не дозволяють самостійно публікувати результати дослідження. Але, якщо Ви задаєте питання, ми можемо відповісти на них. Сподіваємось, затвердження надійде через кілька днів, і тоді “Nature” також надішле прес-реліз. Зрозуміло, публікація на BioRxiv вже викликала реакцію серед колег на Twitter та LinkedIn.

Вчора я вже отримав рекордну кількість електронних листів та меседжів”.

Марко де Хаан: “Ви хочете розбагатіти на цьому відкритті?”

Френк Гросвельд (сміється): “Ви розумієте це неправильно, це не найкращий бізнес-проект. Є ймовірність, що пік пандемії буде через місяць-два. І якщо ви є фармацевтичною компанією, ви можете витратити мільйони ні на що, – адже, тільки великі компанії ризикують так. Бо, коли спалахнули SARS1 та MERS, також була паніка. Але на той момент, коли зробили вакцини та антитіла, вірус вже зник”.

Марко де Хаан: “Що Ви думаєте про сучасний підхід до проблеми у Нідерландах?”

Френк Гросвельд: “Ми були занадто розслаблені і не були добре підготовлені. Наприклад, на початку було замало тестів і замало обмежень, а ми на той момент вже могли бачити, що відбувається в Китаї, а, згодом, й в Італії”.

Марко де Хаан: “Чи допоможе тест, який Ви розробляєте, якось знайти вихид з цього?”

Френк Гросвельд: “Ми б хотіли цього, бо перший дешевий тест вже був вироблений в Китаї, але я не знаю, наскільки вони здатні створити його якісно. Я попросив китайців відправити сюди кілька тестів, щоб спробувати їх, але заборона на польоти з Китаю ускладнює це. Зробити тест можна швидше, ніж розробити ліки, оскільки такий тест не потрібно досліджувати так ретельно, як медичні препарати. Це не те, що ти вводиш пацієнтові, і воно працює майже так само, як тест на вагітність, за винятком того, що, замість сечі, використовується слина. Я не знаю, скільки у підсумкові коштуватиме цей тест”.

Марко де Хаан: “Вам пощастило чи Ви свідомо зробили це відкриття?”

Френк Гросвельд: “У першому нашому дослідженні з SARS, MERS та OC43 ми спрацювали дуже розумно – до того, як ця криза вибухнула. І, згодом, нам пощастило мати антитіла, які також реагують на новий вірус. Тому ми випередили інших, але, безсумнівно, будуть знайдені інші антитіла до SARS2, і, ймовірно, також за нашої участі”.

Редакція може не поділяти тексти та(або) погляди авторів і не несе відповідальність за їхні матеріали. Також редакція не несе відповідальності за коментарі, які розміщені в соціальних мережах під інформаційними матеріалами редакції.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини