В селі, яке звільняв і сам Буданов, по-особливому відзначили річницю деокупації

607

Назву Руська Лозова місцеві залишати не хочуть.

Особливим чином вирішили відзначити річницю звільнення жителі села Руська Лозова на Харківщині. У цей день вирішили зібратися на толоку- прибрати вулиці та закопувати вирви від польотів. Минулоріч саме з цієї окупованої землі росіяни випускали снаряди по середмістю Харкова. І коли наприкінці квітня бійці спецпідрозділу “Кракен” вигнали звідси росіян, разом із жителями Лозової святкували і харків’яни, йдеться в ТСН.

Обабіч потрощених хат люди вигрібають сміття та сухостій. З граблями та лопатами усім селом прийшли на толоку. Так святкують річницю звільнення від загарбників. Про пережиті жахи окупації нині боляче згадувати. Староста села не може стримати сліз, сам пережив жахи окупації. “Забрали, арештували, возили на допити. Людей ловили, надівали мішок на голову, вивозили там в Стрілече на яму та ще десь кудись відвозили людей”, – розповідає чоловік.

Коли наші військові змогли прорватися у село, почались запеклі бої. Окупанти відбивались немов оскаженілі. Через постійні обстріли жителі вимушені були виїжджати. “Люди йшли пішки, їхали на пробитих колесах, на обстріляних машинах. Люди плакали, зі сльозами на очах вони зустрічали наших військових. Постійно літали дрони, били артилерія, били міномети. Потрапила міна в нашу колону. Дуже великі поранення отримав один з волонтерів”, – додає голова Дергачівської ОВА В’ячеслав Задоренко.

Звільняли Руську Лозову бійці спецпідрозділу “Кракен”. Участь у штурмі брав і очільник ГУРу Кирило Буданов. Це була масштабна битва за стратегічно важливе для росіян село, тут вони облаштували плацдарм для обстрілів Харкова. Утім, великий штурм сил оборони був добре спланований. “22-го квітня ми зробили відволікаючий маневр. Тобто по дорозі ми запустили машини для того, щоб росія подумала, російські солдати подумали, що ми будемо штурмувати саме з того флангу і вони туди стянули всі засоби. Ми ж зробили, так кажучи, зайшли в тил”, – каже керівник штабу спецпідроздулу “Кракен” Костянтин Немічев.

Село вдалося звільнити і сюди почали повертатися люди. Нині Руська Лозова наполовину зруйнована. Це сталось ще до боїв – росіяни навмисне нищили його навіть під час окупації. “Стають, стріляют. Спочатку по Харькову, потом розвертаються і по нам і по Проходам. А потім приїхдять сюда і говорят, бачите, по вам ваші стріляють”, – розповідає Євген.

Чоловік був з партизанами, коли сховок його сім’ї обстріляли. Визначав позиції окупантів і повідомляв нашим військовим.

Нині жителі стали на відбудову зруйнованих вулиць, щоб було куди повертатись сусідам з евакуації. Бо ж з 5 тисяч населення у селі залишились лише п’ять сотень. Коли повернеться хоча б половина – на місцевих зборах жителі змінюватимуть назву села. Назву Руська Лозова- залишати не хочуть.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини