Вийти на пенсію у 60 років зможуть не всі українці: що робити, якщо не вистачає стажу

1462
фото: Depositphotos

Уже в 2022-му українці, які не набрали більш ніж 29 років страхового стажу, не зможуть вийти на пенсію у 60. Але у тих, кому не вистачає стажу, залишається кілька варіантів, як вийти на пенсію у бажаному віці. Якщо розпочати вирішувати проблему заздалегідь, можна зробити це безкоштовно. А якщо пенсія вже “на носі”, можна заплатити за стаж зі своєї кишені.

Про те, які вимоги діятимуть в Україні найближчим часом і як отримати роки стажу, – пише OBOZREVATEL.

Як “добрати” стаж?

Якщо є ще час до виходу на пенсію, потрібно офіційно працевлаштуватися. У такому разі роботодавець сплачуватиме внески до Пенсійного фонду, а співробітнику зараховуватимуть страховий стаж.

Якщо час до пенсії є, а роботи немає, внески можна сплачувати самостійно. Наразі мінімальний страховий внесок за місяць становить 1320 грн, а з грудня-2021 буде вже 1430 грн. Це 22% від мінімальної заробітної плати.

Якщо часу не залишилося, а стаж потрібен, його можна докупити. Ціна становить 44% від мінімальної зарплати. Зараз це 2640 грн, з 1 грудня – 2860 грн. Тобто рік стажу коштуватиме більш ніж 30 тис. грн.

Щоб це зробити, потрібно укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Для цього потрібно звернутись до податкової за місцем проживання. Сплатити рахунок необхідно протягом десяти календарних днів після підписання угоди.

Для купівлі стажу будуть потрібні такі документи:

  • заява;
  • копія трудової книжки (або електронна трудова);
  • виписка із системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
  • копія паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

Вимоги до стажу у 2022-му

  • У 60 років на пенсію вийдуть лише ті, хто має більш ніж 29 років стажу;
  • у 63 роки вийдуть на пенсію ті, хто має від 19 до 29 років;
  • у 65 років вийдуть на пенсію ті, хто має від 15 до 19 років.

Вимоги підвищуватимуться і надалі. Загальний пенсійний вік залишився на рівні 60 років.

Але через прив’язку до стажу зачепить така норма не всіх. Так, згідно з розрахунками Мінсоцполітики, у 2028 році лише 55% українців зможуть вийти на пенсію у 60 років, ще 5% працюватиме до 65 років, а 40% – до 63 років.

Як посилюватимуться вимоги до стажу

Українці, які не мають хоча б 15 років стажу, залишаться без пенсій. Вони зможуть претендувати лише на соціальну допомогу.

Її призначають, якщо після 65 років їхній дохід менший, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (зараз це 1854 грн, наприкінці 2022 року буде 2093 грн). Соціальна допомога наразі становить 1854 грн.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини