Івана Купала 2022: дата, традиції та заборони стародавнього свята

2257

Народне свято Івана Купала щороку відзначається 7 липня. Купальська ніч вважається особливим, містичним часом, коли прийнято влаштовувати веселі гуляння.

Разом з тим, православні віряни цієї дати відзначають велике церковне свято – Різдво Іоанна Предтечі. Про головні традиції цього дня, його історію, прикмети та забобони, – пише OBOZREVATEL.

Івана Купала щорічно відзначається 7 липня

Івана Купала: історія

Історія святкування Івана Купала своїм корінням сягає часів язичництва. Спочатку його святкували в день літнього сонцестояння, 21 червня (за старим стилем), на який випадала найкоротша ніч року. У цей час відбувалися різноманітні ритуали і обряди.

Після хрещення Русі свято набуло нового змісту. Його перенесли на 24 червня (за новим стилем – 7 липня), коли православні святкують Різдво Іоанна Предтечі.

Спочатку Івана Купала святкували в день літнього сонцестояння

Оскільки частина стародавніх обрядів продовжили існувати й після всенародного прийняття християнської віри, назва свята – Івана Купала – об’єднала язичницьку і християнську його складові. Іван – ім’я Іоанна Хрестителя, якого шанують 7 липня, а Купала, згідно з різними версіями, може означати “сонце” або ім’я божества. Також історики припускають, що це слово влилося в назву свята пізніше, коли воно вже збігалося з Різдвом Іоанна Предтечі.

Як відзначається Івана Купала: традиції

У язичницькі часи всі обряди та ритуали на Івана Купала було присвячено богу сонця. Купальська ніч вважалася містичною, а саме святкування починалося ще до заходу сонця.

Наші пращури вважали, що природа в цей час наповнюється чудодійними та цілющими властивостями. Тому більшість звичаїв були пов’язаними з вогнем, водою і травами.

Історія святкування Івана Купала корінням сягає часів язичництва

Так, до заходу сонця люди намагалися скупатися в річці. Жінкам такий ритуал обіцяв красу, а чоловікам – силу. У ніч на Івана Купала також розводили багаття, яке горіло до ранку і через яке заведено було стрибати.

При цьому церква не заохочує подібних язичницьких звичаїв, закликаючи не брати в них участі й замість цього 7 липня молитися святому Іоанну Предтечі. Проте, Івана Купала, як правило, відзначається масовими гуляннями.

До заходу сонця на Івана Купала люди намагаються скупатися в річці

Що не можна робити на Івана Купала

Із святкуванням Івана Купала пов’язано безліч забобонів. Наприклад, вважається, що в купальську ніч не можна спати, оскільки в цей час прокидається нечисть – відьми, змії, водяні, русалки, перевертні.

Крім того, згідно з повір’ям, віддавати, продавати або позичати будь-що 7 липня – до бідності.

Івана Купала традиційно відзначається масовими гуляннями

Прикмети на Івана Купала

На Івана Купала незаміжні дівчата ворожили на вінках, опускаючи їх у річку. Якщо поплив далі за інших – його власниця буде найщасливішою; потонув – ще рік весілля чекати не варто.

Також у свято зривали квітку богатку і клали під подушку: бутон розпустився – скоро весілля, зів’яв – потрібно почекати.

На Івана Купала закохані стрибають через багаття

Стрибнути через купальське вогнище закоханим, не розчепивши руки, – до довгого і щасливого шлюбу. Іскри, що летять услід парі, означали те саме.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини