Аваков – міністр-рекордсмен: чим запам’ятався за 7 років на посаді

777

Арсен Аваков 7 років очолює Міністерство внутрішніх справ. Це найдовший термін перебування на посаді в історії України.

При міністрі Авакову змінилися 3 президенти

Після перемоги Революції гідності та втечі президента Віктора Януковича у лютому 2014-го Верховна Рада затвердила тимчасовий склад уряду. Міністерство внутрішніх справ віддала під керування Арсену Авакову. Із того часу склад Кабінету міністрів та його очільника змінювала 4 рази. Незмінним залишається лише очільник МВС, – пише Газета.юа.

За січневим опитуванням КМІС, Авакову довіряють менше 16% українців, не довіряють – понад 60%.

У 2019 році постмайданну владу змінила команда “зелених”.Там заявили, що Аваков може залишитися на посаді “на випробувальний термін” і під “особисте зобов’язання президента” Володимира Зеленського. Із того часу глава держави неодноразово називав міністра одним із найефективніших урядовців і просив суспільство почекати результатів резонансних справ.

“Арсен Аваков не є моїм кумом, не є моїм близьким товаришем. Навпаки – у нього є близькі товариші, з якими я точно не товаришую. Чи потужний він міністр? Так. Чи складна у нас зараз ситуація? Вважаю, так. Але його відповідальність – справа Шеремета. Він почав цю справу і має довести її до кінця, до результату. Щоб усі, хто вбив Шеремета, були покарані”, – казав Зеленський на пресконференції у травні торік.

Найбільші провали Авакова:

Через пів року на брифінгу за участі Зеленського Аваков повідомив про затримання фігурантів справи журналіста Павла Шеремета. Це медсестра Яна Дугарь, дитячий хірург Юлія Кузьменко та музикант і доброволець Андрій Антоненко. Нібито Кузьменко заклала вибухівку під авто Шеремета, з нею був Антоненко. А Дугарь проводила розвідку місцевості. На підтримку звинувачених пройшли десятки протестних акцій. Юристи вказують на низку неточностей у матеріалах слідства. При цьому Антоненко досі перебуває під вартою.

Першим провалом міністра Авакова називають реформу міліції. За участі грузинських реформаторів створили Національну поліцію та Патрульну службу. Однак зміну міліцейської вертикалі не довели до завершення. Це призвело до низки злочинів. Торік неатестовані поліцейські зґвалтували і катували жінку у Кагарлику на Київщині.

У жовтні 2017-го детективи НАБУ затримали сина міністра – Олександра Авакова. Також – ексзаступника глави МВС Сергія Чеботаря. Їх підозрювали у зловживаннях при закупівлі рюкзаків для МВС на Нацгвардії. Через рік справу закрили.

Зараз прізвище Авакова супроводжує справу одеського активіста Сергія Стерненка. Його попри відсутність належних доказів засудили до 7 років ув’язнення. Акції на підтримку Стерненка проходять із гаслами “Аваков – чорт!”. А сам Стерненко переконаний, що Аваков тисне на слідство у його справах.

Політолог Микола Давидюк припустив, як Авакову вдалося втриматися на посаді.

Зеленський на той час не міг не призначити Авакова. Сили Авакова тоді виглядали більшими, ніж Зеленського, – каже Давидюк. – Це була ще й відповідь на те, що Аваков міг робити Зеленському якісь політичні або чиновницькі послуги. Тому Зеленському самому було вигідно.

Минуло 7 років Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ. Яке його найбільше досягнення?

Особисте досягнення – він побив рейтинг усіх міністрів і найдовше знаходиться на посаді. Це абсолютний чемпіон України.

Перше професійне досягнення – Патрульна поліція.

Друге – вибудування проукраїнської вертикалі. У той час вона могла рухатися і вправо, і вліво. Пам’ятаємо записи Тігіпка, який казав: “Пацаны, через две недели будем в России”. Фактор Авакова допоміг стримати поліцію в проукраїнському руслі і не звернути в сторону. Якби був хтось м’якший або з більш лояльними до Росії поглядами, могло б бути інакше.

Третє – він достатньо ліберально налаштований на зміни. Коли робили реформу Національної поліції, він, як мінімум, не заважав. Коли Мінцифри почало створювати проєкт “Дія”, він теж не заважав і максимально сприяв тому, щоб молоде реформаторське міністерство запустило сучасні продукти на чудовому рівні. Не всі були б готові віддати вплив, реєстри і решту на створення сучасних продуктів. А він пішов на це.

Як йому вдається втриматися на посаді стільки років?

Завдяки його менеджерським здібностям, вмінню будувати коаліції, домовлятися і, головне, тримати удар. Коли Порошенко проти нього пішов і почав атакувати – він проявив характер і зміг відстояти. Має гарне політичне чуття. Ці якості допомогли йому сформувати ті позиції, які має зараз.

Зеленський говорив, що Аваков лишається на “умовний термін” під особисте зобов’язання президента. Схоже, що Арсен Борисович пройшов цей випробний термін. Як йому це вдалося?

Випробний термін – це коли людину беруть на роботу і не знають, впорається вона чи ні. Аваков на цій посаді був до того. Це не випробний термін. Зеленський узяв його під особисте політичне зобов’язання. Несе відповідальність тільки за призначення. А діяльність Авакова лежить лише на Арсенові Борисовичу.

Він займається виключно своїми питаннями: утримує поліцейську вертикаль, часто демонструє цим свою продержавницьку позицію. Підтримав введення санкцій проти Медведчука, виступив за запровадження локдауну. Це його відповідальність.

У який момент з’явилася історія з “Аваковим-чортом”?

Ця історія з’явилася на вулиці. На жаль, вона підкріплена багатьма аргументами, якими вулиця справедливо артикулює на його адресу. Якщо не будуть переслідувати активістів, які боряться з місцевими політиканами, якщо силові регіональні еліти не будуть доганяти активістів за їхню позицію, ситуація може змінитися. Убивство Гандзюк, убивство Шеремета – всюди, до чого має відношення, потрібен професіоналізм. Але ніяких ігор і тим більше – захисту тих, хто може вбивати людей.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини