“Лікарі непритомніють, тому що їм треба ходити у клейонкових костюмах біозахисту, а у відділеннях немає кондиціонерів” – лікар

1636

Ситуація з поширенням COVID-19 складна і далі буде погіршуватися, тому що немає адекватних дій щодо запобігання розповсюдженню інфекції та захисту медичних працівників.

Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін.

“В Україні не збільшилася швидкість поширення захворювання. Стали проводити більше тестів, покращилася їхня якість. Якщо раніше доступ до діагностики був обмежений, то зараз навіть у регіонах якісніше проводять тестування, тому бачимо більше хворих. Ми судимо про ситуацію з кількох джерел. Офіційна статистика нас найменше цікавить. Дивимося за ситуацією у стаціонарах і спілкуємося з патологоанатомами. З огляду на те, що відбувається в Києві, Сумах, Чернігові, Чернівцях, Харкові, де переповнені відділення важкими хворими, ми можемо судити, що дійсно сталося зростання захворюваності. Ситуація складна і буде погіршуватися, тому що немає адекватних дій щодо запобігання розповсюдженню інфекції. Потрібно визнати, що ми ще навіть не на піку першої хвилі. Вона до нас тільки підходить”, – підкреслив лікар.

Він зазначив, що ситуацію з поширенням коронавірусу політизували не тільки в Україні.

“Світовій статистиці ми теж не дуже довіряємо. Я спілкуюся з колегами зі США, Італії, Німеччини, які безпосередньо лікують COVID-19. Потрібно визнати, що ситуацію з коронавірусом політизовано в усьому світі, а не тільки в Україні. Медики спостерігають важкі випадки захворювання, тяжкі пневмонії, і проблема в тому, що препаратів із доведеною ефективністю немає. Людство дійсно зіткнулося з новим вірусом. Поки він домінує. Але потрібно сказати, що лікарі вже навчилися з ним справлятися. Навіть медики в Україні навчилися правильно вести таких пацієнтів і витягувати їх, по суті, з того світу. Якщо, звичайно, пацієнти вчасно надійшли у стаціонар”, – розповів Александрін.

Він підкреслив, що, як і раніше, великою проблемою в Україні є відсутність належних засобів індивідуального захисту, які гарантували б безпеку лікарів.

“МОЗ закуповує костюми біологічної безпеки. А вони потрібні для COVID-19? Я стверджую – ні, не потрібні. Але в нас на ринку немає якісних респіраторів. Ті, що закуповують, жодного стосунку до профілактики не мають, тому в нас хворіють лікарі. Я не розумію, навіщо витрачати гроші на дорогі костюми біозахисту, коли в нас досі як не було, так і немає якісних респіраторів. Наступне. Хто-небудь підготувався до літа? У яких умовах нині працюють лікарі, я навіть передати не можу. У “брудній” зоні, де перебувають пацієнти з COVID-19, лікар працює дві-три години в костюмі біозахисту. Теплові удари у медпрацівників щодня. Тому що у відділеннях немає ні нормальної вентиляційної системи, ні кондиціонерів, а персоналу треба ходити в цих клейонкових костюмах біозахисту. Це взагалі реально ходити в такому екіпіруванні, коли у відділенні +30 ºС? Вони непритомніють на робочому місці. Хоч хто-небудь виділив гроші на те, щоб поставити кондиціонери й налагодити вентиляцію? Ні. Зате всі піаряться на закупівлі костюмів біологічної безпеки, рукавичках, ШВЛ, які в такій кількості не потрібні”, – сказав Александрін.

На його думку, тих зусиль, яких у країні докладають для профілактики інфекції, недостатньо.

“Триває профанація процесу з боку Міністерства охорони здоров’я. Організації на загальнонаціональному рівні профілактичних заходів, можна сказати, немає. Ті рекомендації, на яких загострює увагу МОЗ, жодного стосунку до профілактики не мають. Усі спекулюють на захворюваності медпрацівників. А в мене зустрічне запитання: а що ви зробили для зниження профзахворюваності? Не важливо вже, поміняють міністра чи ні. МОЗ як інституція себе вичерпало. Він тільки заважає. Ми три тижні працювали в медустановах Донецької та Луганської областей у сірій зоні. Вони існують не завдяки центральній владі. Обладнання, автоклави для стерилізації, антисептики – все куплено коштом міжнародних організацій, бізнесу, волонтерів. А куди йде те, що закуповує МОЗ? Головні лікарі втомилися надсилати щоденні форми. МОЗ щодня збирає дані про потреби, але зворотного зв’язку від нього немає”, – розповів співрозмовник.

Станом на 15 червня 10 областей України не відповідають умовам другого етапу послаблення карантину. За даними Міністерства охорони здоров’я, незадовільні показники зафіксованих випадків COVID-19 на 100 тис. населення у Волинській, Закарпатській, Вінницькій, Житомирській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій та Чернігівській областях.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини