5 засекречених локацій часів СРСР, які розташовані на території України (фото)

53579
фото: Depositphotos

Найбільше секретних об’єктів у СРСР будували за часів Холодної війни. Радянська влада в цей час найбільше побоювалася ракетної атаки з боку США.

Тому Союз нарощував свій ядерний потенціал, будував військові бази та шпигунське обладнання, зокрема на території України. Сьогодні колишні стратегічні таємні об’єкти стали популярними туристичними локаціями.

Редакція розповідає про топ-5 колишніх засекречених споруд в Україні, – пише OBOZREVATEL .

  • Станція іоносферних досліджень – Зміїв, Харківська область

На Харківщині є секретна станція іонографічних досліджень.

Секретну обсерваторію на Харківщині збудували ще за радянських часів. Проте комплекс функціонує досі. Зараз це один із найбільших у світі інститутів, який займається дослідженнями космічного простору навколо землі. Гігантські антени та пристрої привертають увагу туристів.

Цю станцію в СРСР збудували у відповідь на американський проєкт “HAARP”, який міг регулювати погодні умови. Вчені провокували зливи та повені, щоб ускладнити пересування військ. Втім, радянська споруда на повну потужність ніколи не використовувалася.

  • Станція “Памір” – Буковина, Чернівецька область

У Карпатах є станція "Пампір", яка контролювала повітряний простір

У розпал Холодної війни у ​​Карпатах запустили будівництво секретної станції радіолокації. Вона мала контролювати повітряний простір від Туреччини до Балтійського моря. На горі Томнатік було автономне містечко, в якому жили 30 солдатів та 80 офіцерів.

У 1990 роках станція припинила роботу, а куполи міста почали приваблювати туристів із різних куточків країни. Тут співачка Джамала зняла свій знаменитий кліп на пісню “1944”, яка перемогла на Євробаченні в 2016 році.

  • Радіолокаційна станція “Дуга” – Чорнобиль, Київська область

У Чорнобилі розташована протиракетна установка

Секретна станція радіолокації “Дуга” була побудована наприкінці 1970-х. Її функції – виявлення міжконтинентальних балістичних ракет. За допомогою “Дуги” у Союзі хотіли запобігти ядерній атаці із США. Перші випробування радара пройшли 1979 року. Однак її так і не ввели в експлуатацію через аварію на ЧАЕС.

Антену висотою 150 метрів видно з будь-якої точки зони відчуження. Кабінет міністрів у 2021 році вніс “Дугу” у Чорнобилі до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

  • Любеч-1 – Ріпкинський район Чернігівської області

Комплекс Любеч-1 слідкував за ракетами

Режимний об’єкт Любеч-1 збудували на Чернігівщині. Військова частина забезпечувала роботу 150-метрової антени. Система визначала траєкторію ракет та зону падіння снаряда.

Антену демонтували на початку 2000-х, а військову частину розформували. Від секретного об’єкта часів холодної війни залишилися лише покинуті будинки та моторошна атмосфера того часу.

  • РЛС Дніпро – Мукачеве, Закарпатська область

РЛС Дніпро розташована в Макачеві

Біля міста Мукачево є станція радіолокації “Дніпро”, яку в народі називали “Шипкою”. Вона розпочала свою роботу у 1979 році та протягом 30 років контролювала космічний простір над Західною Європою, Середземним морем та Північною Африкою.

Головним завданням станції було виявляти точку старту, траєкторію та зону падіння ракети.

Станція працювала до 2009 року, передаючи секретні дані Росії. Наразі тут розташований Центр радіотехнічного спостереження. Зазначимо, що з 2020 року тут іноді дозволяють проводити екскурсії невеликим групам туристів.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини