Зеленський розповів про війну, олігархів і слугу народу в інтерв’ю західним ЗМІ

745

Кандидат у президенти Володимир Зеленський поспілкувався з іноземними журналістами.

В інтерв’ю він розповів про своє бачення припинення війни на Донбасі, ролі олігархів у державі та інших проблемних питань у суспільстві, повідомляє obozrevatel.

Володимир Зеленський
Прес-служба Володимира Зеленського

Про рішення балотуватися у президенти України

– Мені 41 рік. І я дуже багато зробив у своїй професії. Те, що я відчуваю стосовно України, – це більше, ніж борг. Ми зобов’язані своїй країні, вона нас підняла.

В Україні з’явився вакуум у політичному просторі: народ більше не довіряє жодному з топових політиків. Я хочу привести до влади професійних, порядних людей, змінити настрій і тембр політичного істеблішменту – наскільки це можливо.

Я йду на один термін. У нас всі політики, які приходять у владу, думають не про те, що треба вирішувати для країни, а як зробити так, щоб залишитися через п’ять років.

Я хочу залишити слід в історії – зрозумілій, чесній історії. Щоб мої діти жили в цій країні, вільно ходили вулицями без охорони і щоб усі говорили: “Знаємо, спасибі, нормальний був у вас татко”.

Все, що ми можемо сьогодні зробити, ми зобов’язані робити для України. Я не можу сказати: “Через 5 років ми злетимо! Ні, ми злетимо через рік!”. Я все розумію. Але потрібно намагатися.

Про війну на Донбасі

– Соціологія показує, що українці не хочуть війни. Ми цієї війни не починали. І якщо у нас є хоч якась можливість її закінчити, ми повинні зробити все, щоб перестали гинути наші люди. Для початку треба припинити вогонь.

Повернення всіх територій – питання серйозне. Ми боротимемося за це до кінця, тому що це наш суверенітет, наша незалежність. Це наша країна.

Підтримка західних партнерів, санкції – це важливо. Але Мінські домовленості не працюють. Я говорив з Куртом Волкером (спецпредставник Держдепартаменту США з питань України. – Ред.). Потрібно розширювати стіл переговорів, залучати Велику Британію і США. Потрібно говорити з представниками РФ – від цього нікуди не втечеш.

Мені подобається план Курта Волкера щодо введення миротворців. Тоді хоча б є припинення вогню.

Ми не продаємо своїх людей і території – це навіть не обговорюється.

Про олігархів

– По-перше, вони жодним чином не повинні впливати на політичні процеси, купувати партії – це кримінал.

Однозначно – жодного впливу на медіаресурси, на інформаційну атмосферу в країні. Так, вони власники каналів, але інформаційний блок не повинен їм підкорятися. Вони мають бути портфельними інвесторами в телебаченні. Це друге.

І третє. Звичайно ж, потрібно піднімати питання щодо їхніх коштів, які були виведені з нашої країни, щоб ці гроші поверталися в Україну.

Зеленський розповів про війну, олігархів і слугу народу в інтерв'ю західним ЗМІ
Прес-служба Володимира Зеленського

Про ПриватБанк

– Якщо в судах буде доведено, що гроші вкрадені, то їх 100% повинні повернути. Однозначно. Держава повинна допомагати, але при цьому не тиснути. Зараз за “телефонним правом” у владі тиснуть на суд. Тому у нас немає і нормальної судової реформи.

Про Коломойського

– Поки у нас є відносини з “плюсами”, як топ-менеджер я веду фінансові переговори тощо. Але якщо я виходжу з бізнесу, то про що радитися з ним?

…Я не збираюся тиснути на суди й говорити: “Слухай, пробач йому”. Нехай вони судять, якщо людина винна. Я в жодному разі не маю наміру впливати на правоохоронні органи.

Про плани на парламентські вибори, можливість поєднувати бізнес і політику

– По-перше, у мене немає жодних зобов’язань перед власниками каналів, тому що я ціную свою свободу. Є контракти у студії “Квартал 95”. У мене особисто контракт тільки зі студією “Квартал 95”. Тому я не є обличчям каналу “1+1”. Незалежно ні від чого вже розпочато процес мого виходу з компаній. Тому що є ще парламентські вибори, і в період парламентських перегонів я хотів би бути поза всіма контрактами, які пов’язані з моїм бізнесом.

Про державну мову

– Десята стаття Конституції України говорить: державною мовою в Україні є українська мова. Держава повинна підтримувати та розвивати російську мову та мови меншин. Хоча я сперечаюся. Мені дуже не подобається слово “меншини”. Якщо люди тут живуть, то вони такі ж українці. Тому не треба тиснути на російську мову. Українська мова – прекрасна! Всі переходять на українську з великим задоволенням, коли ніхто ні на кого не тисне… У нас освітня система так побудована, що всі розмовлятимуть українською мовою. Немає в цьому жодної проблеми. Мої діти спокійно говорять українською.

Ми повинні виграти інформаційну війну спочатку на тимчасово окупованих територіях. Достукаймося до населення на території “ДНР-ЛНР”. Вони українці. Вони стоять на терезах. Ми багатьох знаємо, повірте. У нашій компанії ми прийняли дуже багатьох хлопців, які втекли з Донецька і Луганська. Вони не згодні з тією позицією, яка у багатьох там з’явилася, – “росіяни прийдуть – нас врятують”. Зомбі. Їх можна вивести. Мають з’явитися російськомовні новини, російськомовний канал європейського рівня з офісами в Європі і США. Їм треба постійно “пушити”, що ви – українці, ви – наші.

Про ідеологію

– Головна ідеологія – це, звичайно ж, заможний, багатий українець. Для цього потрібно створити нормальний інвестиційний клімат для західних партнерів. Це реформа суду, поява Антикорупційного суду і антикорупційних органів, на які не впливає президент. Я обіцяю, що президент в моїй особі не створюватиме адміністрацію, в якій кожен з блоків контролюватиме або судову систему, або антикорупційні органи.

Ми пропонуємо нульову декларацію. Ми вважаємо, що потрібно дати людям нормальні правила. Так, було складно захищати свої фінанси, тому що то банки банкрутують, то якісь товариші після 14-го року виїхали з усіма грошима в Росію і кошти зникли з банківських рахунків звідусіль. Люди ховають гроші. Будь ласка – нульова декларація, за певний відсоток ти можеш задекларувати свої кошти, які ховав.

Про відкриту програму

– Ми перші, хто за 28 років веде відкриту кампанію. Ми хочемо чути раціональні пропозиції. Ми аналізували бачення людей, спілкувалися з експертами і на цьому ґрунті робили нашу програму. Я хочу оточити себе фахівцями.

Про напрями розвитку України

– Я можу тільки допомагати Україні рухатися в Європу. Природно, це співпраця з усіма європейськими державами. Це вступ до ЄС і НАТО. Я хотів би, щоб Україна була в Євросоюзі і в НАТО – але все-таки, це питання до українців. Один із головних принципів нашої програми – це народовладдя. Повинен бути референдум, українці мають вирішувати, чи вступати країні в той чи інший союз.