Завтра президент запропонує кандидатуру голови Нацбанку: ЗМІ назвали 9 ймовірних кандидатів

492

У четвер, 16 липня, президент Володимир Зеленський представить кандидатуру нового голови Національного банку.

Це зробить на засіданні фракції “Слуги народу”. У парламенті за кандидатуру розраховують проголосувати цього тижня, повідомляє “РБК-Україна”.

Водночас поки що не відомо, скільки кандидатів на посаду голови НБУ обговорюватимуть на фракції.

“У четвер планується обговорити кандидатуру на посаду голови НБУ. Адже ми хочемо проголосувати цього тижня. Розраховуємо проголосувати в п’ятницю”, – розповіла заступник голови фракції “Слуги народу” Євгенія Кравчук.

Другу частину засідання буде присвячено вибору кандидата на посаду міського голови Києва.

За інформацією Ліга.net, президент обирає між 9 кандидатами.

У першій групі перебувають п’ятеро кандидатів.

Юрій Городніченко. Професор економіки університету Берклі (США), найкращий молодий економіст світу, за версією авторитетного рейтингу Repec Ideas.

Зеленський поспілкувався з ним по відеозв’язку. Городниченко нібито був готовий, але за трьох умов: збереження колишньої політики НБУ, реальна незалежність регулятора і відмова від політичного тиску, а також гарантії фізичної безпеки керівництва регулятора.

Володимир Лавренчук. Ексголова Райффайзен Банку Аваль вважався одним ыз топкандидатів на посаду голови НБУ ще після відставки Валерії Гонтаревої 2018 року. Пропозиції очолити НБУ до нього не надходили, розповів сам банкір.

“До того ж у мене особисто немає намірів ставати головою НБУ”, – додав Лавренчук.

Дмитро Сологуб. Після заяви Смолія про відставку Зеленський запросив на зустріч правління НБУ, щоб обговорити вимоги до нового керівника. Топменеджери Нацбанку зазначили, що найкращим вибором став би хтось із них (Катерина Рожкова, Дмитро Сологуб, Олег Чурій, Сергій Холод, Роман Борисенко).

Зеленський розглядав Сологуба (відповідає за блок монетарної політики). Але в подальшому контактів із правлінням щодо нового голови не було. Зеленський нібито вважає, що у чинних членів правління немає шансів набрати у Верховній Раді 226 голосів.

Андрій Кириленко. Професор фінансів Кембриджського університету. Як і Городніченко – виходець з України, який досяг успіху на Заході. Чим закінчилося спілкування президента з Кириленком, невідомо.

Сергій Гурієв. Гурієв виріс у Києві, навчався в Москві, один із найвідоміших російських економістів ліберального спрямування. Гурієв був змушений залишити Росію 2013 року через побоювання за свою свободу й безпеку. Зараз живе і працює у Франції, до недавнього часу був головним економістом ЄБРР.

Для того щоб очолити НБУ, Гурієву доведеться змінити громадянство.

Друга група кандидатів, готових пом’якшити монетарну політику.

Кирило Шевченко. Ім’я чинного голови Укргазбанку було першим, кого називали ймовірним наступником Смолія. Він же – приклад того, як конкретного кандидата намагаються “збити”: народний депутат Олександр Дубинський розгорнув проти Шевченка цілу кампанію через свої медіамайданчики.

Національне антикорупційне бюро веде розслідування, в якому фігурантом нібито є родич Шевченка. “Це потенційна можливість для тиску на нього, якщо він стане головою НБУ”, – зазначає співрозмовник.

Сергій Круглик. Екскерівник міжнародного департаменту в НБУ часів Сергія Арбузова та Ігоря Соркіна.

Круглик пішов із НБУ 2015 року, після того як команда Валерії Гонтаревої структурно реформувала Нацбанк (цим займався Владислав Рашкован – нинішній представник України в МВФ).

“Думка Гонтаревої була такою, що Круглик профнепридатний навіть для роботи начальником міжнародного департаменту НБУ. Через це він і пішов”, – каже один із топменеджерів регулятора того часу.

Богдан Данилишин. Чинний голова Ради НБУ і ексміністр економіки в одному з урядів Юлії Тимошенко, входив в один із перших лонг-листів Офісу президента.

Данилишин – заклятий опонент керівництва НБУ, він публічно критикував роботу Смолія та правління. Також підтримує всебічне використання Нацбанку для розігріву економіки.

Не так давно він написав листа президенту і Верховній Раді, в якому рекомендував, як поліпшити монетарну політику і провести емісію через викуп Нацбанком ОВДП на вторинному ринку.

Ще один кандидат із Ради НБУ – Олена Щербакова. До приходу команди Гонтаревої вона довгий час працювала на топпозиціях в Нацбанку, входила в правління регулятора.