Зарплати українців почали перевіряти: хто заплатить штраф до 180 тис. та кому світять жебрацькі пенсії

1213

В Україні почали масову перевірку роботодавців на дотримання трудового законодавства. Тих, хто не оформив своїх співробітників або платить їм частину зарплати “по-сірому”, чекають великі штрафи.

Але таких роботодавців в Україні мільйони. У країні щорічно десятки мільярдів витрачають на оплату роботи в конвертах, – пише Оbozrevatel.

Як наслідок, втрачають усі: немає грошей на гідні зарплати вчителям і медикам, пенсіонери отримують мізерні виплати, а співробітники прирікають себе на старість у бідності.

Податкова може прийти до будь-якого роботодавця і в будь-який момент

З 1 липня податкова разом з інспекцією праці розпочала рейди по роботодавцях. Як роз’яснили в ДПС, вони мають право прийти на будь-яке підприємство, поговорити зі співробітниками, відвідати виробничі приміщення, перевірити документи.

Якщо виявиться, що серед співробітників є офіційно неоформлені або з’ясують, що замість цього договору використовують, наприклад, цивільно-правовий, то доведеться заплатити штраф у розмірі 60 тис. грн, а якщо порушення зафіксують вдруге, то сума вже складе 180 тис. грн.

Інспектор має право:

  • прийти на підприємство в будь-який робочий день;
  • без перешкод поговорити з будь-яким співробітником;
  • перевірити документи про працевлаштування;
  • зафіксувати порушення, якщо такі є.

Спершу податківці провели інформаційну кампанію: про відповідальність за неоформлених працівників попередили 63 тисячі підприємців.

Якщо під час перевірки виявиться, що в штаті співробітників менше, ніж за фактом виявлять на підприємстві, або якщо серед присутніх будуть неоформлені, то доведеться заплатити штраф. І навіть якщо співробітник працює, проходить практику чи стажування без оформлення, це все одно вважатиметься порушенням.

Як змінювалася середня зарплата в Україні

Сірі заробітки, мільярди в конвертах і жебраки-пенсіонери

В Україні один із найвищих рівнів тіньової економіки. Але якщо хоча б наполовину його зменшити, то можна було б повністю позбутися потреби в зовнішніх кредитах.

За різними оцінками, близько 8 мільйонів осіб у нашій країні працюють неоформленими або ж отримують частину зарплати в конвертах. Майже половина найнятих працівників за документами отримує мінімальну зарплату. Водночас знайти працівника за такі гроші практично неможливо, решту суми доплачують “на руки”.

За даними Держстату, за всього офіційно працює 15,5 млн осіб, а платить внески до Пенсійного фонду трохи більш ніж 10 млн. Всього ж у працездатному віці – близько 26 млн українців. Величезний рівень тіньового заробітку підтверджується і перевірками фіскалів. Наприклад, до карантину під час кожного другого візиту до роботодавця (46%) виявляли порушення.

І перевірки – це єдине, що може змусити українських підприємців оформляти своїх співробітників. Ні зниження податкового навантаження (як це було в 2016-му), ні інформаційні кампанії, які регулярно проводять посадовці, належного результату не дають. За даними податкової, обсяг “тіньових” заробітних плат досягає 20 млрд доларів на рік. Бюджети різних рівнів унаслідок цього недоотримують понад 200 млрд грн податків. Це більше, ніж Україна одержує у вигляді кредитів від МВФ.

Як українці страждають через сірі зарплати?

Власник невеликої мережі кав’ярень у Києві Євген (підприємець попросив не називати його прізвище) говорить: щоб оформляти всіх співробітників з першого ж дня, потрібно міняти і Трудовий кодекс.

“У мене дуже велика плинність. На одному з об’єктів ми міняли баристу чотири рази за місяць. У нас за законом потрібно оформляти з першого робочого дня. А уявіть, якби я кожен раз намагався оформити людину? Дуже багато студентів, а деякі не хочуть навіть такого запису в трудовій книжці і сприймають як тимчасову роботу”, – розповідає підприємець.

А ось що точно не допоможе, так це зниження податків, розповів голова податкового комітету Данило Гетманцев. “Часто популісти кажуть: а ти скороти податок і всі вийдуть із тіні. А якщо ні, то що тоді робити? Хто з псевдоекспертів, які весело збирають лайки в Facebook під постами про скасування податків, готовий продати свою квартиру, щоб перекрити легко прогнозовану діру бюджету?” – наголошує нардеп.

Погоджуючись на зарплати в конвертах, українці втрачають не тільки можливості отримати відпускні, лікарняні, а й прирікають себе на злиденну пенсію. Щоб отримати пенсію в 60 років, потрібно щонайменше 35 років стажу. А щоб її розміру вистачало на забезпечення базових потреб, офіційна зарплата має бути бодай на середньому рівні.

І без посилення контролю і покарань за зарплати в конвертах скоротити рівень тіньової зайнятості в Україні не вдасться.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини