“Заборона” на бойлери та опалення: в Україні набув чинності новий закон

6286

В Україні набув чинності новий закон “Про житлово-комунальні послуги”, в якому чітко визначили, хто має право відключитися від центрального опалення і гарячого водопостачання. Вже з 1 травня більшість українців не може законно відмовитися від гарячої води або тепла.

OBOZREVATEL з’ясував, як і на кого вплинуть обмеження і коли не можна встановлювати бойлер.

У мене вже стоїть бойлер (котел). На мене вплине закон?

 

Закон зворотної сили не має, пояснює юрист Олександр Плахотник. У документі зазначено, що відмовлятися від опалення або гарячої води можуть тільки ті, хто живе в будинках, де вже понад 50% квартир встановили котли і бойлери. В іншому випадку доведеться користуватися тим, що вже є. Але водночас, якщо у вас уже встановлений котел або бойлер, демонтувати їх не потрібно.

“Цей абзац вже чинного закону стосується тих випадків, коли в невеликих населених пунктах окремі мешканці вирішують відмовитися від опалення і встановити індивідуальний котел у квартирі. Якщо раніше вони могли це зробити без особливих перешкод, то зараз необхідно, щоб вже половина будинку була з котлами. Інакше ніяк”, – пояснює Плахотник.

“Зараз потрібно, щоб вже половина будинку була з котлами. Інакше ніяк”, – пояснює Плахотник.

Таке нововведення потрібно перш за все для того, щоб зберегти систему опалення та гарячого водопостачання. Так, якщо тільки частина мешканців відмовляється від тепла, це призводить до розбалансування системи опалення будинку, пояснює експерт у сфері енергоефективності Антон Ковалишин.

"Заборона" на бойлери та опалення: в Україні набув чинності новий закон
pixabay.com

“Також це перекладе на інших мешканців витрати на опалення і втрати енергії у місцях загального користування. Індівідуальники будуть опалюватися через стіни від сусідів, які залишилися на центральному опаленні. Якщо відбувається часткове відключення від гарячого водопостачання з переходом на бойлери, підвищується навантаження на старі внутрішньобудинкові електромережі, які для цього не спроектовані й не призначені. У більшості випадків вони вимагають заміни (30 років термін експлуатації для алюмінієвої проводки, 50 років – для мідної)”, – пояснює експерт.

Бувають ситуації, коли частина мешканців переходить на опалення від електроенергії, а частина – від газових котлів. В обох випадках інженерні системи старих радянських будівель під час проектування на таке розраховані не були.

“У нас був будинок, де тільки одна сліпа жінка жила з централізованим опаленням, у всіх інших квартирах – автономне. І ми не могли вимкнути тепло на весь будинок”, – згадує Петро Підрушняк, екс-директор “Богуславтепловодопостачання”.

А чим менше споживачів, тим вища ціна. Для прикладу, якщо втрати під час генерації, витрати на зарплати, ремонти, утримання мереж обходяться підприємству в 100 тис. грн. То за наявності 1 тис. клієнтів кожен заплатить по 100 грн. А якщо залишилося лише 100 клієнтів, то й навантаження на кожного споживача збільшиться до 1 тис. грн.

Навіть якщо обсяги споживання впали, на утримання котельні, тепломережі і т. д. доводиться витрачати ту саму суму. Ця ситуація призвела до того, що в деяких містах за кожен Гкал доводиться віддавати більше 4 тис. грн.

Наприклад, у смт Зачепилівка Харківської області за кожну Гкал потрібно платити 4255,5 грн. А якщо немає лічильника – 336,7 грн за квадратний метр.

Я ще не встановив бойлер. Тепер уже взагалі не зможу?

Відключити від центрального опалення буде складно, а ось із бойлером справи йдуть значно легше. Якщо в будинку велика частина мешканців не відмовилася від гарячого водопостачання, зробити це дійсно буде неможливо. Однак встановити бойлер і водночас не вимикати гарячу воду – можна. Головне, щоб був лічильник. Бойлер буде підігрівати холодну воду, а “гарячим краном” можна взагалі припинити користуватися.

“Треба чітко розставити крапки над “і”. Якщо ви хочете поставити бойлер лише для отримання гарячої води, ніхто вам цього не забороняє. І проконтролювати це майже неможливо. У людей є повне право це робити”, – пояснив директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко.

"Заборона" на бойлери та опалення: в Україні набув чинності новий закон

А ось відмовитися від централізованого опалення, за його словами, вже складніше. Встановити автономну котельню можна лише в тому випадку, якщо таке рішення прийме більшість мешканців. І доведеться зібрати безліч документів.

“Якщо ви створите ОСББ або проведете збори і вирішите, що встановите собі котельню на даху чи щось подібне, то все одно потрібно буде походити по інстанціях, отримати необхідні дозволи, і встановити цю котельню. Тоді вам офіційно відріжуть централізоване теплопостачання”, – пояснив Сергієнко.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини