Василь Авраменко – хореограф, який зробив український танець відомим на весь світ

3627

Хореограф Василь Авраменко виступав із гопаком, козачком та арканом у Білому домі та Метрополітен-Опері у Нью-Йорку, гастролював в Австралії, Канаді, Ізраїлі, Бразилії та Аргентині.

26-річний танцюрист із Чернігівщини організував перший танцювальний колектив у таборі військовополонених українців у Польщі в 1921 році, коли прибув туди у складі театральної трупи Садовського. З того часу, де б Авраменко не був, він засновував школи українського танцю, через які перейшли десятки тисяч учнів.

У середині 1920-х Василь Авраменко кілька років мешкав у Галичині та на Волині. Він заснував у цих краях 20 танцювальних шкіл та організував понад 130 концертів!

Балетмейстер створював постановки на історичну тематику, часто за мотивами віршів Шевченка, із виразним національним колоритом, що спонукало польську владу тричі арештувати Авраменка. Тож хореограф переїхав у Подебради (Чехословаччина), потім у Німеччину, а згодом у Канаду. У кожному із цих пунктів нестримний балетмейстер засновував танцювальні школи, гуртуючи українську діаспору.

“Український танок не пустощі, він основний вияв нашої культури, це – національна зброя!”, – казав Авраменко.

Його енергії та ентузіазму не було меж: восени 1927-ого у Канаді трупа Авраменка за 70 днів дала понад 50 концертів у 45 містах! Не проживши в Канаді навіть трьох років, хореограф перебрався до США і давав концерти ледь не щомісяця. Лише у Нью-Йорку українець заснував 7 танцювальних гуртків, а загалом за все життя у США створив понад 70 хореографічних шкіл.

Він перший, хто вивів український танець не лише на фаховий освітній рівень, але й на велику сцену: у 1931-ому український танець Авраменко показав у Метрополітен-Опері, тоді – найпрестижнішій у світі. В цьому концерті взяли участь понад 500 танцюристів та 100 хористів. У 1935-ому дав концерт у Білому домі у Вашингтоні. Згодом разом із Олександром Кошицем влаштували турне 29 містами США. Авраменко також відвідав із трупою Австралію, Ізраїль, Аргентину та Бразилію.

Сила характеру українця була в тому, що він за жодних обставин не розчаровувався і не припиняв своєї праці. Хоч в пам’яті багатьох людей Василь Авраменко залишився диваком.

Окрім танцю українець також займався кіномистецтвом: створив власну кіностудію у Нью-Йорку, де зняв, зокрема, фільм “Наталка-Полтавка”, “Запорожець за Дунаєм”, стрічку “Трагедія Карпато-України” про події на Закарпатті у 1939-ому.

Василь Авраменко помер на 87-му році життя, 6 травня 1981‑го. Він попросив перевезти його прах у рідне село Стеблів на Черкащині, що вдалося виконати через кілька років після його смерті.

Джерела: esu.com.uatyzhden.uaukrainianpeople.us

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини