В Україні від мобілізації звільнено громадян, які втратили родичів на війні з РФ: кого стосується і що треба знати

781

Майже рік в Україні діють воєнний стан і загальна мобілізація, коли до лав військ призивають чоловіків 18-60 років, придатних до служби за станом здоров’я. Водночас виняток становлять родичі військових, які загинули або зникли безвісти, обороняючи країну під час російського вторгнення на сході й повномасштабної війни.

Відповідні зміни до законодавства Верховна Рада внесла торік улітку. OBOZREVATEL розповідає, кого саме стосується звільнення від мобілізації.

Що передбачає законодавство

29 липня 2022 року у ВРУ ухвалили закон, який забезпечує відстрочку особам, які не підлягають призову під час мобілізації. Йдеться про документ №7481 “Про внесення змін до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Ним внесено відповідні зміни до статті 23 закону щодо мобілізації. Вони набули чинності з 19 серпня 2022-го.

Згідно з документом, жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час здійснення заходів із гарантування національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час гарантування нацбезпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії РФ проти України під час дії воєнного стану, призову не підлягають.

В Україні від мобілізації звільнено громадян, які втратили родичів на війні з РФ: кого стосується і що треба знати

Чи можуть близькі родичі загиблих на війні стати добровольцями?

Норма щодо звільнення від мобілізації стосується родичів тих осіб, які загинули або зникли безвісти під час війни серед:

– військовослужбовців або працівників військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

– працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення АТО/ООС й під час воєнного стану;

– осіб зі складу добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Водночас родичі загиблих чи зниклих безвісти можуть бути добровольцями, призваними за їхньою згодою за місцем проживання.

Чи можуть чоловіки-родичі загиблих або зниклих безвісти військових виїхати за кордон?

Військовозобов’язаним чоловікам віком 18-60 років під час воєнного стану заборонено виїжджати з України. Однак виняток становлять родичі військових, які загинули або зникли безвісти, обороняючи країну під час російського вторгнення на Донбасі, а також повномасштабної війни – бійців Збройних сил України, Нацгвардії, Служби безпеки України, Нацполіції, Державної прикордонної служби тощо.

Для виїзду таких громадян за кордон необхідно надати документи, що підтверджують сімейні зв’язки зі зниклою чи загиблою людиною, а також інформацію про факт її загибелі або зникнення безвісти.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини