З понеділка, 8 листопада, українців не допускатимуть до роботи без сертифікатів щодо вакцинації проти коронавірусу. Обмеження діятимуть до закінчення карантину. Тим, кого усунуть від роботи, платити зарплату протягом цього періоду також не будуть.
Такі заходи зачеплять лише працівників органів місцевої та центральної влади, а також працівників навчальних закладів. Решту громадян усунути від роботи не зможуть.
А от тих, хто не потрапив до цього списку, законно не пускати на роботу не можуть. Про те, як і кого зачеплять обмеження, – пише OBOZREVATEL.
Кого можуть усунути від роботи?
Нещодавно МОЗ опублікувало список громадян, для яких вакцинація є обов’язковою (не плутати з примусовою). Ідеться про:
- працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
- місцевих держадміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
- усіх навчальних закладів незалежно від їхньої форми власності.
Представників перерахованих сфер, згідно з постановою Кабміну, зобов’язані усунути від роботи, якщо вони не зроблять щеплення від коронавірусу.
Але насправді від роботи усувають інших невакцинованих працівників – і комерційних, і комунальних, і державних підприємств. Адже згідно з карантинними обмеженнями, які розробляв уряд, у “червоних” зонах багато хто з них може продовжити працювати лише після проходження повного курсу щеплень від COVID-19.
Наскільки це законно?
Можливість усувати від роботи передбачена законом, розповідає OBOZREVATEL старша партнерка PRAVO GARANT, голова комітету з трудового права Асоціації адвокатів України Надія Загрія. Перелік причин прописаний у статті 46 Кодексу законів про працю. У списку хоч і не сказано про щеплення, але є примітка, що усунення можливе і в інших випадках, передбачених законодавством.
“Водночас статтею 12 закону України “Про захист населення від інфекційних захворювань” закріплено, що співробітники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих співробітників та розповсюдження інфекційних захворювань, підлягають обов’язковій профілактичній вакцинації”, – пояснює Загрія.
Ця стаття також встановлює, що перелік таких професій встановлює МОЗ, що воно, власне, і зробило.
А от щодо співробітників, яких немає в списку міністерства, то тут є проблема. Наприклад, працівники сфери громадського харчування мають бути повністю вакциновані, якщо працюють у “червоній” зоні. Але це згідно з постановою Кабміну. А згідно із законом – такий захід уже виходить за межі, каже Загрія. За її словами, таке рішення можна буде оскаржити у суді.
Варто звернути увагу ще на один момент. Якщо є протипоказання для вакцинації, такий співробітник не може бути усунений. Але й тут глухий кут: за законом роботодавець не може вимагати надати таку довідку, оскільки ця інформація захищена медичною таємницею.
Що буде із зарплатою та як повернутися на роботу?
“Як роз’яснює постанова, нарахування заробітної плати в період усунення не відбувається і стаж також не враховується”, – каже Загрія.
Редакція також звернулася за роз’ясненням до Державної служби України з питань праці. Їхній консультант підтвердив, що після усунення зарплата не зберігається. А якщо так, що й трудовий стаж нараховуватися не буде.
“Звільнити вас не можуть. На ваше місце на час вашої відсутності можуть взяти тимчасового співробітника за терміновим трудовим договором. Але коли ви вийдете на роботу, його звільняють”, – зазначив консультант.
Потрібно вакцинуватися, щоб жити
Загалом варто очікувати, що українці, яких усунуть від роботи, активно судитимуться зі своїми роботодавцями. Але навіть якщо служителі Феміди встановлять незаконні дії, то розраховувати на якісь величезні компенсації противникам вакцинації не доводиться. У кращому разі суд вимагатиме повернути таким українцям невиплачену зарплату.
Однозначно, набагато простіше зробити щеплення, щоб не турбуватися за свою фінансову стабільність, уникнути судових позовів і, що найголовніше, – захистити себе від смертельної хвороби. Варто пам’ятати про головне – масова вакцинація є єдиним способом подолати епідемію та скоріше повернутися до звичного ритму життя.