Українців чекає перерахунок зарплат: яким професіям пощастить найбільше і ким вигідно працювати

1313

В Україні в 2022-му мінімальну зарплату підвищать лише на 3%, тоді як середня може збільшитися майже на 20%. Розраховувати на відчутну надбавку варто далеко не всім, хто працює.

Про те, як і кому перерахують зарплати, – пише OBOZREVATEL.

Як зростатимуть зарплати українців у 2022-му?

У середньому доходи українців, що працюють, можуть збільшитись на 20%, розповідає засновник компанії Performance Managment Сергій Сароян. Але тут треба розуміти три фактори:

  • зарплати у різних сферах зростатимуть нерівномірно;
  • частину зростання “з’їсть” інфляція;
  • деякі українці залишаться без підвищення.

Сароян прогнозує зростання заробітних плат серед ІТ-шників (вони традиційно перебувають серед лідерів за рівнем окладів). Також можливе підвищення зарплат у продажах, оскільки їхній дохід безпосередньо пов’язаний з цінами на товари та послуги, а вони зростатимуть. Крім того, через дефіцит можуть збільшитися доходи і фахівців робітничих спеціальностей.

“Зараз готові підвищувати зарплати з метою утримання цінних співробітників з найбільш дохідних напрямів: продажів та IT-технології. Може пощастити і представникам робітничих спеціальностей, бо на тлі відкритих кордонів їх може утримати в країні лише гідна грошова винагорода”, – говорить експерт.

Великий мінус – Кабмін Дениса Шмигаля вирішив підняти мінімальну зарплату в 2022-му лише на 200 грн до 6700 грн (3%). І це при тому, що інфляція за найскромнішими оцінками сягне 6,2%. А це означає, що реальна зарплата бюджетників та всіх, хто насправді отримує мінімалку, скоротиться.

Ексміністр соцполітики Андрій Рева вважає, що реальний розмір мінімалки через подорожчання комуналки та ціни на продукти має сягати близько 9 тис. грн. “Ми не просто могли б підвищити її на більше, але і зобов’язані це зробити. Тарифи збільшилися на 35%. На продукти харчування також зростають ціни”, – говорить політик.

Які спеціальності мають найбільший попит?

Серед офіційно безробітних у великих містах більшість – з вищою освітою. Щороку кількість випускників гуманітарних вишів зростає, проте водночас на ринку праці катастрофічно не вистачає слюсарів, сантехніків, машиністів.

Головна причина – вони, на відміну від юристів, філологів, журналістів, можуть переїхати практично в будь-яку країну ЄС і працювати там за професією. Як результат, на внутрішньому ринку праці не вистачає робітників, а сусідні країни компенсують свій дефіцит за рахунок українців.

На прохання аналітики OLX.Робота підрахували середні зарплати серед затребуваних в Україні робочих фахівців. Як виявилося, фасадник (займається утепленням фасадів) може заробляти 33 тис. грн, а мулярі та штукатури в середньому отримують близько 30 тис. Плиточники можуть розраховувати на 27,5 тис. грн.

І це при тому, що середня зарплата по країні (дані Держстату становить трохи більше ніж 14 тис. грн. Найменше отримують у Чернівецькій області (всього 10,9 тис. грн). Найбільше традиційно заробляють у столиці – 20,6 тис. грн. Різниця у середніх зарплатах між Києвом та Чернівецькою областю перевищує 9 682 грн

(за місяць вона збільшилась на 182 грн).

Що не дасть значно підвищити зарплати українцям?

Економіка України в 2021-му уповільнила своє зростання до 3,5% ВВП через те, що уряд фактично провалив боротьбу з пандемією. Рівень вакцинації в Україні є одним із найнижчих у Європі, причому саму вакцину завезли пізніше, ніж вона з’явилася в найближчих сусідів. Крім того, провалено й інформаційну кампанію: переконати більшість українців у необхідності щеплення так і не вдалося.

“Стримувати зростання зарплат буде зростання собівартості продукції через дуже високу інфляцію, що тиснутиме на рентабельність бізнесу”, – додає засновник Performance Managment. Зазначимо, загалом розраховувати на значне зростання економіки, а разом з ним і заробітних плат наступного року не доведеться.

Мінімалка залишиться фактично замороженою, коронавірус стримуватиме зростання економіки, а перекіс на ринку праці призвів до надлишку одних спеціальностей і дефіциту інших.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини