Українцям підсовують фальшиві гривні, визначити підробку дедалі важче: як не стати жертвою

1142

В Україні фальшиві гривні можна купити за лічені хвилини, їх можуть доставити “Новою поштою” або заховати недалеко від вашого будинку. І хоч за такий “заробіток” загрожує до семи років в’язниці, це не зупиняє фальшивомонетників. Підробки збувають у магазинах, транспорті та навіть через термінали.

Про те, як працює ринок фальшивих грошей в Україні, і що робити, щоб не стати жертвою, – пише OBOZREVATEL.

Шахраї навчилися якісно підробляти гривні

Більшість фальшивомонетників перебуває всередині країни. Виробляти гривні поза Україною та перевозити їх через кордон просто невигідно. Адже якщо долари підробляють у будь-якій точці світу, то українська валюта цікава лише жителям нашої держави.

Для виробництва потрібні кліше, якісний спеціальний папір, обладнання для друку та імітації заходів захисту. А ще ціла система збуту, але про це пізніше. Наприклад, трохи більше ніж місяць тому СБУ в Київській області затримала групу іноземців, яка роками друкувала гроші для українців. І робили це на якісному папері, змогли сфальсифікувати навіть кілька захисних елементів, а готові купюри навчилися штучно старити.

Як підробляють гроші

Якщо така купюра потрапить у руки банківського касира, він щонайменше вважатиме її сумнівною і відправить на експертизу в Нацбанк. А ось, наприклад, продавці в звичайних магазинах або водії маршруток навряд чи зможуть відрізнити якісну підробку від справжньої купюри.

“Система захисту гривні перебуває на високому рівні і відповідає системам захисту провідних валют світу. Українська гривня має сучасні інноваційні елементи захисту, які дозволяють просто перевірити справжність банкноти візуально і на дотик. Потрібно тільки знати, на що звертати увагу”, – розповів заступник голови Національного банку Олексій Шабан. І головне тут: щоб перевірити купюру, недостатньо розглянути її проти світла, потрібно знати, на які елементи захисту варто звернути увагу.

Як продають і де збувають фальшивки?

В НБУ кажуть, що в Україні виявляють значно менше фальшивок, ніж, наприклад, у країнах ЄС. Проте доступ до підроблених банкнот є практично в будь-якого користувача інтернету. У месенджерах працюють десятки закритих груп, а в анонімних Telegram-каналах можна ознайомитися і з якістю фальшивок, і з умовами доставлення.

У мережі Darknet є навіть відомі у вузьких колах майданчики, які контролюють якість товару і гарантують його доставлення. Продавці обіцяють, що їхню підробку “їдять” навіть термінали. Мовляв, на купюрах присутні орловський друк, прес, водяні знаки, ультрафіолетові знаки, лазерне гравіювання і навіть магнітна стрічка.

Ціна фальшивої купюри – 30-40% від номіналу. Гроші беруть на гаманець EASYPAY, а доставляють або скарбами у великих містах (коли купюри ховають просто на вулиці, а потім надсилають фотографію і позначку на карті, де можна знайти товар), або через відділення “Нової пошти” у будь-яку точку країни.

Скільки просять за фальшивки

Що цікаво, “Нова пошта” не перевіряє і не зобов’язана перевіряти, що відправляють її клієнти. Якщо все правильно упаковано, продивлятися посилку ніхто не буде. Відразу ж після доставлення продавці на бажанням можуть надіслати інструкцію, де можна збути фальшиву готівку.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини