Уряд розробляє нові програми надання грошової допомоги українцям за зруйноване житло – окрім уже запущеної з 10 травня єВідновлення. Зокрема, йде робота над схемою надання компенсацій тим українцям, які відремонтували пошкоджене житло власними силами.
Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він зазначив: завданням Кабміну є забезпечення рівності у допомозі всім українцям, які її потребують, – пише OBOZREVATEL.
“Наступною програмою у житловій сфері стануть сертифікати для тих, чиє житло було повністю зруйноване і вже не підлягає ремонту. Працюємо над деталями цього проєкту”, – розповів прем’єр.
Водночас, зазначив він, з 10 травня стартувала програма єВідновлення, в рамках якої українці зможуть отримати кошти на ремонт їхніх жител, які постраждали через війну. Йдеться про можливість отримати до 200 тис. грн на будівельні матеріали чи на замовлення ремонтних послуг.
“Це грошова допомога для ремонту житла, яке було пошкоджено через бойові дії. Там, де можна відновити будинки, допомагатимемо з ремонтом. Станом на сьогоднішній ранок (12 травня. – Ред.) за програмою маємо вже 5 575 прийнятих заявок”, – повідомив Шмигаль.
Як податися на програму відшкодування?
Порядок дій для отримання державної допомоги у відбудові пошкодженого житла:
- Подати заявку про пошкоджене майно в застосунку чи через портал Дія;
- Відкрити рахунок єВідновлення в банку (до або під час подання заяви);
- Заповнити форму про отримання допомоги через Дію;
- Очікуйте дзвінка комісії місцевої влади для огляду майна і встановлення суми допомоги;
- Дочекатися в Дії сповіщення про винесення рішення комісією;
- Отримати гроші на картку єВідновлення.
Як отримати картку єВідновлення?
Картку для отримання виплати можна оформити в одному з п’яти банків-партнерів. Поступово їхній список розширюватиметься (наразі це ПриватБанк, monobank, Sense Bank, А банк та ПУМБ), а актуальний перелік буде вказаний в Дії при поданні заявки.
Для оформлення картки в ПриватБанку, необхідно:
- скачати чи оновити вже скачаний додаток Приват24;
- відкрити вкладку “Гаманець”;
- натиснути меню “Додати” та обрати картку єВідновлення.
Як витратити гроші?
Отримані кошти не можна переказати на інші свої картки або зняти з картки. Вони доступні лише для безготівкової оплати будівельних товарів та роботи будівельних послуг (тобто, для цього треба мати смартфон з функцією підтримки NFC, або розрахуватися в інтернеті).
Крім того, що такі будівельні магазини мають МСС-код 5211 або 5231, вони мають бути учасникам програми єВідновлення. Також підрядники, що виконують будівельні роботи, мають мати МСС-код 1520.
Хто має право на державну допомогу?
Як зазначив очільник Мінцифри Михайло Федоров, на першому етапі кошти в рамках єВідновлення отримають ті люди, чиє житло придатне для життя, але потребує косметичного ремонту. Надалі програму планують масштабувати, аби допомогу змогли отримати люди, чиї будинки були повністю знищені внаслідок агресії РФ.
Також не можуть розраховувати на виділення коштів ті люди, хто самостійно відремонтував житло. Їм планують відшкодувати збитки за рахунок військових репарацій від Росії – для цього треба зберігати чеки, фото та публікації в ЗМІ щодо пошкодженого житла.
Втім, якщо ремонт ще не закінчено, держава може виділити гроші, яких має вистачити для завершення робіт. Пріоритетними категоріями для виділення допомоги є:
- учасники бойових дій, ветерани війни та люди з інвалідністю внаслідок війни;
- мобілізовані та члени сімей загиблих військових;
- багатодітні родини;
- люди з інвалідністю І та ІІ групи;
- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
- опікуни/піклувальники;
- прийомні батьки та патронатні вихователі;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
Які обмеження діють?
В програмі єВідновлення можуть брати участь не всі категорії громадян. Допомогу не отримають люди та спадкоємці людей, що підпадають під державні санкції або осуджені за злочини проти національної безпеки України.
Крім того, максимальна сума на відновлення не може перевищувати 200 тисяч гривень. Власне кошти слід витратити впродовж року з моменту їхнього отримання, інакше вони повернуться до держфонду.
Також гроші не виділятимуть для ремонту житла, яке знаходиться в непідконтрольних Україні населених пунктах. Перелік тимчасово окупованих територій або таких, де ведуться бойові дії, затверджує Мінреінтеграції.