Українці можуть платити за опалення вдвічі менше: що для цього потрібно зробити

1919

У розпал енергетичної кризи в Європі Україна витрачає більше газу, ніж сусідні країни зі схожим кліматом. Основні причини – застарілий житловий фонд та величезні втрати тепломереж.

За оцінками уряду, абсолютна більшість будинків у нашій країні потребує тепломодернізації. Нормам енергоефективності не відповідають не тільки хрущовки, але навіть деякі новобудови, – пише OBOZREVATEL.

У результаті українці фактичні опалюють вулицю, адже тепло “йде” через стіни, вікна та дах. Тепломодернізація може не лише до двох разів скоротити суми у платіжках за опалення, а й наблизити Україну до енергетичної незалежності.

Навіщо в Україні потрібно утеплювати будинки?

У 2020 році населення України витратило 8,15 млрд кубометрів газу. При чому ще 2017-го ця цифра була на рівні 11,2 млрд. На таку тенденцію впливає ціла низка факторів: подорожчання блакитного палива, погодні умови, загальне скорочення кількості населення та відсутність тепломодернізації (яка, до речі, здатна зменшити обсяги споживання блакитного палива до двох разів).

Розглянемо приклад. Допустімо, що в середньому українці (відповідно до норм споживання) витрачають на опалення квадратного метра 4 кубометри газу – це приблизно 32 грн за нинішніми тарифами (з центральним опаленням вартість може збільшитися до 28 грн). А ось вже в енергоефективному будинку з новим обладнанням опалення одного квадрата може коштувати 2 (або ще менше) кубометри на квадрат – це вже 16 грн.

Гаряча вода, якою користуються українці у своїх квартирах, нагрівається за допомогою газу. І запровадивши лише програму енергоефективності, Україна може економити мільярди кубометрів газу на рік.

У результаті на опалення квартири площею 50 квадратів замість 2000 грн довелося б витрачати близько 1000 грн. Очевидно, від цього виграли б не лише прості українці, а й держава, яка б могла економити валюту, скоротивши витрати на закупівлю енергоресурсів.

Українці платять за опалення у зимові місяці від 2000 грн та більше.

Залишається головне питання – а де ж взяти гроші на таку тепломодернізацію? На одну багатоповерхівку доведеться витратити близько мільйона доларів. За словами експерта у сфері ЖКГ Олега Попенка, якщо робити комплексну термомодернізацію “хрущовки”, то це коштуватиме 10 тисяч доларів із квартири, що для багатьох мешканців просто непосильна сума. Не має таких коштів і держава.