У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонують заборонити продаж лікарських засобів дітям до 14 років.
Він став особливо актуальним після того, як в Україні прокотилася нова хвиля спроб самогубства серед підлітків за допомогою великої кількості таблеток. І хоч до таких вчинків дітей штовхають “ігри” в соціальних мережах і їхній психологічний стан, парламентарії вирішили запобігти проблемі законодавчим шляхом, – пише OBOZREVATEL.
Що змінить закон?
Ключова деталь законопроєкту №5122 – під час купівлі ліків в аптеці підліток повинен буде показати паспорт (який громадяни України вже отримують у 14-річному віці) в разі виникнення сумнівів щодо його віку. Автори документа вважають, що він унеможливить неконтрольоване споживання дітьми таблеток не за призначенням.
У коментарі один із ініціаторів законопроєкту, нардепка Оксана Дмитрієва наголосила, що проєкт закону писали швидко, тому він буде доопрацьовуватися.
“Ключовий момент – невідкладні заходи. І це – заборона реалізації. Інтернет-торгівля – це окрема стаття, і вона не відкидає заборони на реалізацію. У середу (3 березня) цей проєкт закону та ще два альтернативні ми розглядатимемо на засіданні комітету з питань здоров’я нації й вийдемо на той варіант, який оптимально зможе врегулювати це питання”, – сказала вона.
За дітьми залишиться право купувати в аптеці супутні товари:
- засоби особистої гігієни;
- мінеральну воду;
- харчові добавки;
- косметику.
Порушив правила – отримаєш покарання
Окрім цього законопроєкту, у ВР працюють над внесенням змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, щоб встановити відповідальність за продаж дітям ліків. За таке порушення хочуть штрафувати на суму від 102 до 425 грн, а за повторне порушення – від 425 до 1190 грн.
Проблему в аптеці не вирішити: позиція фармацевтичної галузі
Представники фармацевтичної галузі не проти ухвалення законопроєкту, проте вважають проблему соціальною, яку не вирішити лише обмеженням щодо продажу ліків.
У коментарі директор Аптечної професійної асоціації України, доктор фармацевтичних наук, професор Володимир Руденко зазначив, що на дітей впливає нездорове користування інтернетом.
“Проблема, яка виникла в нашій країні, соціального характеру. Тому що надзвичайно великий вплив на підліткове середовище мають соціальні мережі. Я не проти, це дуже сучасний комунікативний засіб, але в той же час там розповсюджується інформація, яка має негативний вплив на свідомість молодого покоління. Через карантин обмежилося спілкування і молодь заліза в телефони, а там хто на що гаразд. Хтось від таблеток хоче отримати ефект чи афект, а хтось хоче швидко вирости”, – сказав Руденко.
Він називає нетиповими випадки, коли діти свідомо купують ліки, щоб заподіяти собі шкоду. Зазвичай діти з’являються в аптеці, коли їм погано і потрібна допомога, або коли вони купують щось за проханням батьків чи рідних.
“Часто підлітки звертаються до аптечних працівників, якщо їм погано, почалася алергія. Є речі, які складно піддати жорстким обмеженням. Але враховуючи ті випадки, які відбулися, мабуть, треба такі обмеження ввести. Це допоможе, ми підтримуємо ці правила”, – додав Руденко.