У 2017-му в український прокат вийшла рекордна кількість українських фільмів – 34 картини. У наступному році українського кіно в прокаті побільшає, обіцяють і чиновники, і кінематографісти.
25 січня виходить у прокат картина «Казка про гроші». Цей реліз розпочинає сезон українських прем’єр. ZAXID.NET обрав 20 найочікуваніших фільмів, які мають з’явитися у кінотеатрах.
«Міф», реж. Леонід Кантер
Документальна історія життя Василя Сліпака, оперного співака зі світовим ім’ям. Він був солістом Паризької опери. Він виходив на демонстраціїї у Парижі, щоб підтримати Майдан. Коли почалася війна, Сліпак спочатку був волонтером, а згодом пішов на війну добровольцем. Василь Сліпак із позивним «Міф» загинув від кулі снайпера.
Прем’єра фільму має відбутися 8 лютого.
***
«Викрадена принцеса», реж. Олег Маламуж
Анімаційне фентезі, зняте за мотивами казки Олександра Пушкіна «Руслан і Людмила». Ця дивовижна історія сталася за часів відважних лицарів, прекрасних принцес і темних чаклунів. За велінням долі мандрівний артист Руслан знайомиться з княжою донькою Людмилою. Попри різницю в суспільному становищі, вони закохуються один в одного. Однак їхнє щастя триває недовго. Підступний чаклун Чорномор викрадає Людмилу за допомогою магії.
Прем’єра запланована на 7 березня.
***
«Тарас. Повернення», реж. Олександр Денисенко
Фільм розповідає про останні 3 місяці заслання Тараса Шевченка у Казахстані. Того літа поет, засланий на військову службу в російській царській армії, отримує повідомлення від друзів з Петербурга: його помилував особисто цар Олександр II. Однак військове керівництво Новопетрівського форту в Мангишлаку не поспішає повідомляти про це Тараса й видавати указ про звільнення.
Інтрига будується на тому, хто саме зацікавлений в затримці і перешкоджає звільненню Шевченка. Головні ролі у фільмі зіграли Борис Орлов та Богдан Бенюк.
Прем’єру обіцяють у березні, на день народження Шевченка.
***
«Ржака», реж. Дмитро Томашпільський
Комедія розповідає про видатного режисера артхаусу, якого змушують зняти комедію. Перед ним ставлять конкретне завдання: змусити експертів сміятися. У розпорядженні у режисера є клоунеса, яка не може сміятися і клоун-невдаха, якого вигнали з училища за профнепридатність. Якщо режисер не впорається – його вб’ють.
Прем’єра відбулась на Одеському кінофестивалі, в прокат фільм має вийти 22 березня.
***
«Легенда Карпат», реж. Сергій Скобун
Фільм розповідає про ватажка карпатських опришків у XVIII столітті Олексу Довбуша. Спочатку вихід стрічки в український прокат планували на грудень 2017 року, але згодом стало відомо, що стрічка вийде в квітні 2018.
Спершу «Легенду Карпат» анонсували як телевізійний серіал. Потім стало відомо, що замість серіалу створять художній фільм для кінопрокату. Головні ролі у фільмі зіграли фронтмен «Другої ріки» Валерій Харчишин та співачка Марія Яремчук.
***
«Брама», реж. Володимир Тихий
Світова прем’єра містичного трилера відбулась на МКФ «Чорні ночі» у Таллінні. Стрічка розповідає про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній баба Пріся, котра товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось під час війни зарізала дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і хвороблива донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Неочікувано їхнє розмірене життя закінчується – баба Пріся отримує містичне попередження про катастрофу, що станеться найближчим часом.
«Брама» – це екранне втілення відомої п’єси Павла Ар’є «На початку і наприкінці часів». Головну роль у фільмі заграла акторка Ірма Вітовська. Львівський актор Ярослав Федорчук знявся в одній із головних ролей. Український глядач зможе побачити фільм вже навесні 2018 року.
***
«Дике поле», реж. Ярослав Лодигін
Фільм створений за романом Сергія Жадана «Ворошиловград». Фільм, що є копродукцією України та Швейцарії, став переможцем Дев’ятого пітчингу Держкіно, набравши найбільшу кількість балів серед усіх проектів.
Бюджет фільму становить ₴30,98 млн, половину (₴15,49 млн) надало Держкіно. Режисером фільму є Ярослав Лодигін, оператор – Сергій Михальчук, сценарій написали Сергій Жадан та Наталія Ворожбит. У фільмі знімались Олег Москаленко, Олексій Горбунов, Руслана Хазіпова.
Нагадаємо, що роман Сергія Жадана «Ворошиловград» був названий найкращим українським романом десятиліття за версією літературної премії ВВС Україна.
Фільм має вийти у прокат 11 жовтня 2018 року.
***
«Позивний Бандерас», реж. Заза Буадзе
Восени 2014 року в зоні АТО група розвідників на чолі з досвідченим капітаном Антоном Саєнко намагається запобігти диверсії і знешкодити російського «крота». В основі сценарію стрічки – щоденники нацгвардійця Сергія Башкова з позивним «Індіанець».
У головній ролі – Олег Шульга, відомий за фільмом «Червоний». Також в одній із головних ролей знявся львівський актор Олег Онещак. У прокаті фільм слід чекати восени.
***
«Крути 1918», реж. Олексій Шапарев
Фільм створений до сторіччя проголошення Української Народної Республіки та сотої річниці бою студентів під Крутами. 1918 рік, більшовики наступають на Київ, місто наповнене агентами Троцького, йде агітація пролетарів. Михайло Грушевський видає IV Універсал – про захист України. Патріотично налаштовані студенти, головні герої фільму, готуються боронити Київ. На тлі війни розігрується й історія кохання, і одвічна тема батьків та дітей.
Прем’єра запланована на осінь.
***
«Поліна», реж. Оліас Барко
Фільм розповідає про 11-річну самотню дівчинку на ім’я Поліна, яка потрапляє по той бік кіноекрану, де живуть казкові герої і ховаються страшні таємниці. Виробництво стрічки є копродукцією між Україною, Бельгією і Францією. У фільмі знімались Поліна Печененко, Василь Вірастюк, а також Яна Новікова, відома за фільмом «Плем’я». Співачка Джамала зіграла роль фрейліни королеви.
Прокат мав розпочатись ще у 2017 році. Проте реліз перенесли на 2018 рік.
***
«Герой мого часу», реж. Антоніна Ноябрьова
Герой, хлопець з маленького містечка, фільму намагається знайти сенс свого існування у великому місті. Він улаштовується то охоронцем у Музей сучасного мистецтва, то постачальником води в ЦУМ, то продавцем на ринку… Але постійно його життя заходить в глухий кут.
Це буде дебютний повнометражний фільм Ноябрьової. До того вона знімала короткометражки.
***
«Шляхетні волоцюги», реж. Олександр Березань
Фільм «Шляхетні волоцюги» (на головному фото) є римейком польського фільму «Волоцюги» 1939 року, де вперше прозвучала славетна пісня «Тільки у Львові». Проте і режисер Олександр Березань, і автори сценарію Тарас Боровок та Дмитро Наумов, наголошують, що від старого фільму залишилось дуже мало.
«У фільмі йдеться про те, як двоє батярів допомагають дівчині, яка потрапила у халепу. Правду кажучи, вони й самі до цієї халепи причетні. Від фільму 1939 року залишилась тільки ідея, усе інше ми вигадали самі. Це музична комедія, тому усі події мають наліт романтизму. Тим більше, що це художнє кіно, це вигадка. Ми придумали, наприклад, як Гітлер з НКВС воюють за річ, яка є у головної героїні фільму. У підсумку стає навіть зрозумілим, чому Німеччина програла війну. Звичайно, це все брехня, але дивитись цікаво», – розповів ZAXID.NET сценарист фільму Тарас Боровок.
Ще під час зйомок деякі львів’яни звинуватили авторів фільму у «паплюженні історії Львова». У відповідь сценаристи пояснили, що створюють музичну комедію, а не історичне чи біографічне кіно, тому мають право на «розважальний, гротескний, стьобний» фільм
***
«Дельта», реж. Олександр Течинський
Зйомки стрічки проходили в Одеській області. Вона розповідає про те, як на перехресті «дикого Сходу» й «цивілізованого Заходу» жителі дельти Дунаю заробляють на життя важкою працею – рибальством та косінням очерету взимку. Завдання у них просте – не згинути в тумані, не померти від холоду, не піти під лід, не втрапити у свої власні капкани…
Дельта залишається незмінною, навіть коли навколо починаються і закінчуються революції та війни, навіть коли гинуть люди або цілі міста. Це точка стабільності.
Фільм, який є спільним продуктом України та Німеччини, уже встиг побувати на декількох кінофестивалях.
***
«Вулкан», реж. Роман Бондарчук
За сюжетом, головний герой фільму Лукас переживає кризу середнього віку. Він працює перекладачем в офісі ОБСЄ і в складі моніторингової місії вирушає на кордон з анексованим Кримом. У цих місцях, де кожен день може стати останнім, Лукас починає життя спочатку.
Фільм є дебютом в ігровому кіно відомого документаліста, чий фільм «Українські шерифи» Україна висувала на «Оскар».
***
«Коли падають дерева», реж. Марися Нікітюк
У центрі історії – доля трьох поколінь, які проживають в жорстких соціальних рамках і в спробах знайти внутрішню свободу. П’ятирічна Витка стає свідком драми в стосунках сестри Лариси і її коханого, бандита на ім’я Шрам.
Сюжет розгортається в українській провінції. Тут народні вірування , дика природа, розквіт криміналу і пострадянський хаос злилися воєдино.
***
«5 терапія», реж. Аліса Павловська
В основу сценарію лягла доля одеського поета Стаса Домбровського, який був наркоманом та перебував в ув’язнені.
Фільм неодноразово представляв Україну на міжнародних кінофестивалях.
***
«Антон», реж. Заза Урушадзе
Екранізація однойменної книги канадського письменника Дейла Еслера, яка розповідає історію його родини. «Антон» – це епічна історична драма. Дія картини розгортається у 1919-му році у німецькій колонії Гільдендорф, неподалік від Одеси. У цьому селищі на березі лиману цілком гідно живе німецька сім’я – Ніколас, Крістіна та їхні діти: вже дорослий Йохан, десятирічний Антон і його молодша сестра Емма.
Мирний уклад поселення порушує прихід більшовиків, які експропріюють зерно і продовольство. Всюди гинуть люди. Все це відбувається на очах Антона і його друга Якова.
Режисер Заза Урушадзе номінувався на «Оскар» за фільм «Мандарини» (на фото).
***
«Перша сотня», реж. Ярослав Пілунський, Юрій Грузинів і Юлія Шашкова
Картина розповідає про активістів Революції Гідності, які пройшли важкий шлях з перших днів Євромайдану, а потім пішли захищати Україну в зоні АТО. Їм вдалося зберегти свою гідність і честь, навіть після випробувань війни, крові, сліз, втрат і зради. Режисери фільму входять до кінооб’єднання «Вавилон’13».
***
«Черкаси», реж. Тимур Ященко
Режисер Тимур Ященко разом із львівською кінокомпанією «МКК film service» зняв кіно про нових героїв – моряків. Екіпаж тральщика «Черкаси» навесні 2014-го три тижні чинив опір ворогу і був єдиним українським кораблем, який не зрадив присязі. Судно російські військові заблокували, воно так і залишилося у Криму. А от екіпаж перейшов на материк на чолі із легендарним командиром Юрієм Федашем.
«Я не вважаю цей вчинок героїчним. Мені здається, так потрібно було всім діяти у цій ситуації. В нас є слова присяги, там все чітко написано. Доля у мене і екіпажу особливо не змінилась. Слава Богу, ми продовжуємо служити у військово-морських силах України», ― розповів Юрій Федаш, який буде консультантом у фільмі.
***
«Бобот», реж. Максим Ксёнда
Фільм розповідає про 12-річного мрійника, який виявляється в центрі протистояння двох позаземних сил. Вирішив зазирнути в неймовірний світ, який постійно був з ним поруч. Фільм є одним із «довгобудів» в українському кіно, проте нарешті його автори оголосили про те, що вийшли на фінішну пряму.
Також в наступному році можуть вийти фільми «Екс» Сергія Лисенка, «Король Данило» Тараса Химича, «Гуцулка Ксеня», «Троє» Івана Кравчишина. Можливо, Заза Буадзе завершить роботу над приквелом до «Червоного». У будь-якому випадку українського кіно в кінотеатрах буде не мало. Головне: ходити у кіно.