Тамтешній підприємець з командою ентузіастів розробив та виготовив транспортер для евакуації поранених прямісінько з поля бою. І це не єдина функція гусеничної машини.
Тамтешній підприємець з командою ентузіастів розробив та виготовив транспортер для евакуації поранених прямісінько з поля бою. І це не єдина функція гусеничної машини, – пише 24 канал.
Універсальна платформа RAS1 тернопільського підприємця Ігоря Чайківського існує в дослідному зразку, тестується й удосконалюється. Для цього винахідника консультують військові, оскільки зроблений мінітранспортер може виконувати на передовій різні роботи.
Евакуація поранених може бути як на самій платформі (на закріплених ношах), так і методом волочіння, коли за мотузяний канат чи тонкий сталевий трос зачіпляють пластикові санки с пораненим й тягнуть їх по траві, ріллі чи шосейці до безпечного місця.
Також можна без усіляких санок та низеньких візків витягувати бійця, пристебнутого звичайнісіньким туристичним карабіном до причіпного гака чи канату транспортера.
Тягові можливості у гусеничного малюка значні. При потребі він може на буксирі тягнути 15-тонну вантажівку. Цього достатньо для евакуації БРДМ (7 т), БТР-80 (13,5 т) чи автомобіля КрАЗ-255 (11,9 т).
Платформа розрахована на перевезення однотонної поклажі. Отож, при потребі можна доставити під обстрілами на вогневу позицію ящики з боєприпасами для стрілецької зброї, гранатометів чи мінометів, термоси з їжею, коробки з медикаментами, бідони з водою або ж інше майно.
Функціонал таким переліком не обмежується, оскільки на платформі можна встановити 14,5-мм кулемет чи міні-вогнеметну установку.
Для рятувальних підрозділів ДСНС така платформа стане у підмозі з прожекторним блоком чи у статусі мобільного візка для перевезення хворих/поранених в умовах бездоріжжя. Для всюдихода на гусеницях навіть осіння негода на розбитій ґрунтовій дорозі чи снігові перемети не стануть перепоною. Такий мінітранспортер звільнить рятувальників від перенесення нош з потерпілим.
В залежності від завдань і тривалості роботи платформу можна комплектувати одним акумулятором на 65000 мА/г чи трьома такими батареями. Однієї “шістдесятп’ятки” вистачає на чотири години.
Транспортер вважається продуктом українського виробництва, хоча окремі компоненти тут імпортні. Попереду повноцінне дрібносерійне виробництво. Гідромотор та гідропомпу замовляють в Італії або Болгарії, мікропроцесори та мікроконтролери йдуть з Тайваню, гусениці з кевларовим кордом китайські. А ось механічну частину виготовляють на місці.
В перспективі планується розгорнути сучасне дрібносерійне виробництво. Для цього вже готується цех площею 400 кв.м, де вже до кінця листопада мають виготовити перші 20 одиниць RAS1. З часом щомісячний обсяг виробництва розраховують довести до 50 універсальних платформ.
До речі, Україна вже провела тестування аналогічних дронів імпортного виробництва. Восени минулого року на передовій наші захисники випробували в бойових умовах транспортер THeMIS естонської компанії Milrem Robotics. Там ноші з пораненим можуть розміщуватися як на платформі над гусеницями, так і в ніші між ними, що нашим захисникам більше подобається.
Як з’ясувалося, ніша між гусеницями не тільки набагато нижче розміщена, чим краще вберігає від ворожих кульових та осколкових уражень, але й більш захищена від них колесами катків. В такій же ніші набагато зручніше підвозити на позиції боєзапас, особливо гранати, постріли до мінометів.
Транспортер переднього краю THeMIS вже стоїть на озброєнні трьох армій країн НАТО – Німеччини, Естонії та Норвегії.