У метро Києва доводиться платити по 16 грн за поїздку: як та чому пасажири втрачають гроші з карток

1106

Багато жителів і гостей Києва, щоб не стояти в чергах, розплачуються біля турнікетів метро звичайними банківськими картками. Але тут виникла проблема – гроші можуть списуватися не тільки тоді, коли пасажири купують поїздку. Без вашого відома платіж можуть продублювати навіть через кілька днів або цілий тиждень, коли метрополітеном ви вже не користуєтеся.

А якщо у вас не налаштоване оповіщення від банку, то можна платити за одну й ту саму поїздку по кілька разів, навіть не здогадуючись про це.

Як це можливо і чому так відбувається – пише OBOZREVATEL.

У чому суть проблеми?

Напевно, я б не дізналася про таку проблему, якби сама з нею не зіткнулася. У суботу, 9 жовтня о 12:49 я хотіла розплатитися в метро карткою банку Південний, але, як виявилося, гроші на ній закінчилися, і система дала – “відмова”. Про це мені тут-таки прийшло повідомлення з банку. Я скористалася карткою іншого банку та пройшла турнікет.

На цьому все мало б закінчитися. Але через 8 днів, 17 жовтня знову ж о 12:49, коли я вже була вдома, мені знову надійшло повідомлення від Південного, що я нібито намагаюся розплатитися карткою за якусь “попередню поїздку”, і знову нібито отримую відмову. Це закономірно, адже картка – порожня.

Перше, що спало на думку в такій ситуації, – карткою користується хтось інший, можливо, зробивши її дублікат. Але мене збентежив ідентичний час платежів. Тому я вирішила подзвонити в банк, щоб з’ясувати, в чому ж річ.

У контакт-центрі банку Південний на скаргу про спробу повторного списання коштів одразу уточнили: “Це було в київському метрополітені?”. І почувши ствердну відповідь, повідомили, що мій випадок – не поодинокий.

“У метрополітені буває, що йде повторний запит на оплату через деякий час”, – сказали в контакт-центрі. У банку перевірили інформацію по картці та підтвердили, що у встановлений час від Київського метрополітену дійсно був запит на списання в мене коштів. Але чому це сталося, якщо я не користувалася метрополітеном?

Схожі випадки траплялися і з киянкою Валентиною. Дівчина розплачувалася в метро карткою ПриватБанку, а наступного дня або через кілька днів отримувала SMS про повторне списання грошей за проїзд у метро.

“Я просто сиджу вдома, а в мене повторно зняли гроші. Я спочатку навіть запанікувала, що хтось увкрав картку. Але ні, подивилася – картка на місці. Я нікуди не зверталася, скарг не писала. Ці 8 гривень не варті того”, – каже Валентина.

Після таких випадків дівчина вирішила оплачувати проїзд карткою іншого банку, і проблема зникла.

І я, і Валентина помітили повторне зняття грошей лише тому, що в нас налагоджено оповіщення від банку про проведені операції. Якщо ж ви періодично розраховуєтесь карткою біля турнікета метро, але повідомлень у вас немає – можливо, ви також платили за одну й ту саму поїздку по кілька разів, але навіть не знаєте про це.

Чому виникла проблема?

Експерт із кібербезпеки Руслан Болгов упевнений, що повторне списання – ненавмисне, це баг системи. Причин для такої ситуації може бути кілька. Наприклад, можливий варіант, що ви оплатили проїзд, система пропустила вас, але гроші з рахунку насправді не списали.

“Може не пройти оплата через відсутність грошей, відсутність зв’язку, або ще якийсь баг. Але автомат при цьому вас пропустив і ви поїхали. Далі система дивиться: 20 осіб пройшло, а оплат – 18. Отже, вона може шукати, яка з карток не спрацювала і посилати запит на повторну оплату. Людина могла не помітити, що гроші з самого початку не списали з рахунку. Зате коли приходить повторне списання, – це відразу викликає питання”, – говорить експерт.

Також система, пропустивши когось і не знявши оплату, теоретично може намагатися компенсувати гроші за рахунок інших користувачів, говорить Болгов. Система в пошуку може подавати запити на багато карток, які раніше вона ідентифікувала як проблемні.

Загалом, багів системи може бути багато. Але в чому саме полягає проблема, можуть пояснити тільки в метрополітені або департаменті транспортної інфраструктури КМДА. Але там на момент виходу матеріалу відповіді не надали.

У пресслужбі Ощадбанку, який відповідає за платіжну систему в столичному метро на наш запит сказали, що випадки повторного списання коштів дійсно можливі. Ба більше, на них налаштовано систему в тому разі, якщо на банківській картці спочатку не було коштів на поїздку.

“Бувають випадки, коли людина не знає, що на її картці нульовий баланс, і намагається оплатити проїзд у метро. Така картка автоматично потрапляє в стоп-лист до моменту її поповнення та авторизації коштів за попередню поїздку. Коли картка буде поповнена, з неї спишеться борг за неоплачену поїздку, картка буде виведена зі стоп-списку, і нею знову можна буде оплачувати проїзд у метрополітені”, – йдеться у відповіді.

З відповіді банку виходить, що якщо платіж по картці відхилений і ви оплатите поїздку іншим шляхом (інакше турнікет вас у більшості випадків не пропустить, у нього немає функції “оплата в борг”), то після поповнення картки гроші все одно підуть ще раз.

Водночас Болгов заспокоює – таке можливо не скрізь. Якщо ви робите більш серйозну покупку, наприклад, купуєте продукти в магазині, одяг або техніку, повторне списання практично виключено, адже в такому разі, на відміну від метро, у вас є чек, який підтверджує операцію.

Що робити?

Болгов у проблемних випадках радить звертатися до метрополітену та до свого банку: “Потрібно перевіряти інформацію, списувалася минула поїздка, чи ні. Це баг системи, який потрібно розбирати безпосередньо там”.

У моєму випадку гроші не списали, але й послугу не було надано. Тому в контакт-центрі банку Південний запропонували єдиний варіант – перевипустити картку, щоб система точно більше не змогла повторити списання. Але рішення, як для такої проблеми, надто клопітке.

Причин для повторного списання грошей при оплаті банківською карткою в метро може бути кілька. У деяких випадках метрополітен повертає собі те, що ви йому не доплатили, але в деяких усе ж фактично вимагає з громадян подвійний тариф.

8 гривень з однієї людини – це дрібниця. Багато хто, якщо і зверне увагу на повторне списання, не лаятиметься і не вимагатиме повернути ці гроші. Але скільки таких списань може йти щодня, і які суми кияни віддають метрополітену, за невикористану послугу, навіть не знаючи про це? Порахувати неможливо, але ймовірно, чимало.

У те, що комунальне підприємство або державний банк може навмисно проводити повторні операції, віриться заледве, тим більше в разі таких дрібних сум. Імовірно, система в чомусь дає збій. Хочеться сподіватися, що про проблему в метрополітені знають і намагаються її усунути. Адже платити за одну поїздку кілька разів, скільки б вона не коштувала, навряд чи комусь із пасажирів захочеться.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини