Ексглава Конституційного Суду України (КСУ) Олександр Тупицький не зможе повернутися до КСУ через низку кримінальних проваджень.
Наразі для правоохоронних органів він звичайний громадянин, – пише OBOZREVATEL.
Таку заяву зробив народний депутат від партії “Слуга народу”, представник президента в Конституційному Суді України Федір Веніславський. “Пан Тупицький до Конституційного Суду точно не повернеться, тому що є кілька кримінальних проваджень. Думаю, він отримає те, на що він заслуговує з позиції оцінки його діянь. Далі він буде займатися іншими питаннями”, – спрогнозував він.
Він перерахував головні звинувачення щодо Тупицького: “про втручання у здійснення правосуддя, перевищення влади, незаконні дії щодо втручання в автоматизовану електронну систему, неправомірне використання службового транспорту і заробітної плати”.
Веніславський пояснив, що Тупицький, на відміну від інших суддів КСУ, може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, оскільки має статус звичайного громадянина.
“Згідно з чинною Конституцією і законом про КСУ, суддя КСУ не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, за винятком, якщо він не був затриманий безпосередньо на місці скоєння тяжкого або особливо тяжкого злочину або одразу після нього, без згоди КСУ. Але оскільки пан Тупицький на сьогодні статусу судді КСУ не має, на нього ці положення не поширюються“, – сказав він.
Нардеп також повідомив про те, що у вересні Верховна Рада може розглянути у другому читанні законопроєкт “Про конституційну процедуру”, який з урахуванням правок буде називатися “Про розгляд справ у Конституційному Суді та виконання рішень Конституційного Суду України”.
Він передбачає відбір кандидатів на посаду судді КСУ, перевірку чинних членів конкурсною комісією і “започаткує правові підстави для оновлення КСУ“.
У цьому контексті Веніславський наголосив, що наразі “немає правових підстав для припинення повноважень чинних членів КСУ, навіть якщо їхні морально-етичні якості будуть поставлені під сумнів цією комісією”.
Проте якщо комісія надасть рекомендації щодо звільнення того чи іншого судді, таке рішення може ухвалити сам КСУ.