У центрі Харкова можна знайти десятки старовинних будинків з незвичайною історією. Деякі з них схожі на середньовічні замки.
Видання 057 вибрало п’ять найкрасивіших будівель-замків у центрі Харкова. Всі вони були побудовані понад сто років тому, – пише Оbozrevatel.
Колишній прибутковий будинок і будівля НКВС
Триповерхову будівлю на вулиці Чернишевської було побудовано в 1912 році. Цей колишній прибутковий будинок можна віднести до стилю модерн. Після революції в 1920-х роках в будівлі розміщувався відділок НКВС. Зараз на першому поверсі знаходиться ресторан, на поверхах вище – офісні приміщення.
Особняк філолога Потебні
Прибутковий будинок на вулиці Дівочій був побудований вже після смерті філолога і професора Харківського Імператорського університету Олександра Потебні, але ділянку він встиг купити ще за життя. Будівлю перебудували в 1903 році за проєктом архітектора Юлія Цауне. Кожен поверх спроектований як окрема квартира з ванною і навіть кімнатами для прислуги. У деяких квартирах є також лабораторія і оранжерея.
Купецький замок Харіної
Будівлю побудовано у вигляді середньовічного замку в другій половині XIX століття. Старовинний будинок в готичному стилі належав відомій харківській купчисі Олександрі Харіній. Вона була багатою вдовою надвірного радника і фінансово підтримувала жіночі гімназії в місті. Після революції Харіна виїхала з Харкова, залишивши замок. Пізніше в приміщення переїхав Всеукраїнський кооперативний союз споживчого товариства.
Дім для побачень
Так називали популярні на початку ХХ століття в Харкові будівлі, де можна було на певний період орендувати кімнату для усамітнення. Тому нерідко старовинну будівлю на вулиці Куликівській плутають з публічним будинком. Зараз у будівлі знаходиться Харківський державний будинок художньої та технічної творчості профтехосвіти.
Дім Пітри
Будівля в готичному стилі знаходиться на вулиці Ярослава Мудрого. Будинок побудував у 1913 році як прибутковий єпархіальний архітектор Володимир Покровський. Але на етапі створення Покровський заклав приміщення в земельний банк через брак коштів. Його викупили для малолітнього дворянина Георгія Пітри, якому архітектор платив щорічно за проживання. Після революції будинок використовували як адміністративний. Зараз на першому поверсі відреставрованого будинку знаходиться ресторан, вище – офісні приміщення.