В Україні бронювання працівників критичних підприємств більше не гарантує їм захисту від мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) тепер мають право призивати і заброньованих осіб.
Про це заявив народний депутат Олександр Федієнко. За його словами, один із працівників критично важливого підприємства, який мав офіційне бронювання, був мобілізований Миколаївським обласним центром комплектування, – пише OBOZ.UA.
Хоча це підприємство визнане критично важливим для держави, працівника позбавили відстрочки без урахування його статусу. Депутат зауважив, що така практика ставить під загрозу стабільність роботи ключових галузей.
“Тобто тепер можна анулювати відстрочку працівнику критично важливого підприємства, навіть не звернувши увагу, що він був заброньований. Ви можете поставити зарплату хоч сто тисяч, але ви не зможете убезпечити вашого працівника від подальшої мобілізації”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що Миколаївський обласний центр комплектування та соціальної підтримки, який мобілізував заброньованого працівника, діє в межах чинного законодавства.
“Посадовими особами, які здійснювали анулювання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, не було враховано факту бронювання вказаних працівників за підприємством, яке було визнано критично важливим, а не виконавцем мобілізаційного завдання”, – йдеться у документі.
Незважаючи на те, що рішення про мобілізацію можна оскаржити у суді, це потребує часу. Протягом цього періоду мобілізована особа вже може бути відправлена на службу, що ускладнює можливість її повернення на робоче місце. За словами депутата, така практика підриває довіру до системи бронювання.
“Проблематика всієї цієї історії у тому, що тепер таку людину демобілізувати неможливо. Підприємство втрачає критично важливого працівника. А вся система бронювання довіру від підприємств, які в межах чинного законодавства бронюють критично важливих працівників”, – резюмував нардеп.
Пізніше він додав, що на численних нарадах неодноразово обговорювалося питання боротьби з так званим “фродом” — коли деякі керівники підприємств зловживали процедурою бронювання військовозобов’язаних, оформлюючи документи з маніпуляціями.
Однак тут йдеться про випадок, коли у військовозобов’язаного працівника було офіційне, оформлене згідно з законом бронювання. Проте через якісь причини співробітники Територіального центру комплектування не внесли відповідні дані до системи “Оберіг”.
Як результат – накази Міністерства економіки, які регламентують процес бронювання, не працюють. І це призвело до мобілізації фахівця оператора зв’язку, незважаючи на його законне право на відстрочку від служби.