Тариф на доставку газу в Україні підвищили: в яких містах найбільше заплатимо

2109

В Україні з 1 січня 2022 року збільшаться тарифи на доставку газу – це суми, які українці платять на додачу до основного тарифу на газ, що становить близько 8 грн у більшості постачальників до весни-2022. Найбільше за достаку доведеться платити мешканцям Чернівців (2,568 грн за кожен куб). Також серед “дорогих” міст опинилися Миколаїв та Харків. Відповідне рішення ухвалено 23 грудня.

Про це пише OBOZREVATEL. Нові ціни на доставку блакитного палива опублікувала у своєму проєкті Нацкомісія з комунальних послуг та енергетики. Так, для “Чернівцігазу” доставка може подорожчати з 2,136 до 2,568 грн за куб. Для “Миколаївгаз” та “Харківгаз” з 2,148 до 2,388 грн.Як рахується розмір абонплати (плата за доставку) та за що її сплачуємо?

Абонплата – фіксована сума, яку платимо щомісяця. Її розмір залежить лише від двох показників: усереднене споживання газу та тариф. Споживання газу враховують за “газовий рік” (з жовтня до жовтня). Весь обсяг ділять на 12 місяців. Отримана цифра множиться на тариф облгазу – стільки потрібно платити щомісяця.

Плата за доставку газу дозволяє розділити постачальника та продавця. Так, облгаз утримує інфраструктуру та забезпечує подачу блакитного палива. А ось саме блакитне паливо можна купувати у будь-якого постачальника: від “Нафтогазу” та облгаззбуту до невеликих приватних компаній.

Усі вони пропонують різні тарифи, тому обирати за якою ціною платити за блакитне паливо можна самостійно. На доставку газу доводиться витрачати блакитне паливо на технічні потреби. Крім того, потрібно підвищувати зарплати працівникам, проводити ремонти тощо.

При цьому вартість доставки газу в Україні злетіла майже вдвічі лише за кілька років. А для деяких сімей влітку суми у платіжках злетіли багаторазово.

В результаті лише за один рік, ще до газової кризи, витрати на газ для української сім’ї взимку злетіли з 2151 до 2735 грн. Влітку ж доводиться переплачувати у рази. Якщо щомісяця витрачати 10 кубів газу, то з урахуванням абонплати витрати змінювалися так:

  • у грудні 2019-го – 63 грн;
  • у січні 2020-го – 276 грн;
  • у грудні 2020-го – 381 грн;
  • у січні 2021-го – 499 грн.

Автор такого подорожчання – Міжнародний валютний фонд, який вимагав запуску ринку газу в нашій країні, а Кабмін та профільна комісія запустили його у такому вигляді. Головний вигодонабувач – мільярдер Дмитро Фірташ. Саме йому належить більша частина облгазів, яким ми платимо за доставку.

Офіційно його компанії регулярно заявляють про збитки і наразі просять НКРЕКП підняти їхні тарифи у кілька разів. Причина – використовують технологічний газ, а він різко подорожчав. І за всіма чинними нормами та законом “Про ринок газу” вони мають право вимагати таке подорожчання.

Прийняти закон – одна з уже виконаних умов меморандуму з МВФ. Логіка проста: це дозволяє розділити плату та допустити до постачання газу населенню компанії, які не можуть займатися його доставкою до будинків.

Але щодо реалізації такого рішення є питання. Уникнути чергового зростання абонплати не вдасться, українці платитимуть улітку за газ дедалі більше. У результаті насамперед страждають малозабезпечені громадяни, які не можуть оформити субсидію.

Додавайте "Україна Неймовірна" у свої джерела Google Новини