Таксі ніхто не користується, бо непомірно дороге — українець поділився враженнями від життя в Норвегії

425

Українець Олександр Іванов працював програмістом в Іспанії. Рік тому переїхав із тамтешнього тепла у холодніший норвезький клімат.

Розповідає, що це сталося абсолютно спонтанно. Бо хоч і подумував змінювати роботу, не мав конкретних намірів щодо Норвегії. Але коли представники рекрутингової агенції запропонували цікавий проект, згадав, що давно хотів подивитися, як живуть норвежці і самому замешкати в цій країні. Олександр поділився враженням на ресурсі dou.ua.

Сама Норвегія не входить у ЄС, працювати у країні без додаткових клопотів можуть тільки громадяни ЄС (і то їм треба реєструватися в поліції, оформити резиденцію). Проте мої зусилля для переїзду теж були мінімальними. Компанія, в якій збирався працювати, має контракт із компанією, яка допомагає іноземцям із переїздами. Зі мною зв’язався їхній представник, попросив прислати список документів (резюме, відсканований паспорт, диплом про вищу освіту, фотографії). Далі мені нічого не належало робити — компанія сама подала мої документи для оформлення резиденції. Лише коли я вже приїхав у Осло в травні, мене зустрів той же представник компанії, разом пішли в поліцію, щоб зареєструватися.

Документи на резиденцію розглядалися впродовж трьох тижнів, я ж у цей час ще відпрацьовував обумовлений місяць на роботі в Іспанії. Потім ще взяв місяць канікул для себе. З компанією домовився, що розпочну 8 травня, за два місяці після того, як прийняв пропозицію. У Норвегії термін відпрацювання — три місяці, тому проблем із тим, щоб приступити до роботи в зручний для мене час, не було.

Автор: dou.ua

Іпотеки тут доступні всім. Якщо маєш хорошу роботу, то цілком посильний перший внесок за іпотеку — 15%, якщо тобі більше, як 34 роки, і 10% — якщо менше.

Дозвіл на проживання і роботу мені видали на три роки. Із цим дозволом можу працювати лише програмістом. Скажімо, якщо захочу продавати у магазині, доведеться ще раз подаватися вже на іншу резиденцію. Коли минає три роки, отримуєш постійний дозвіл на проживання — тоді можеш працювати у будь-якій сфері без додаткових дозволів.

Житло

Компанія зняла житло на перший місяць, у той час шукав собі постійне помешкання. Норвегія — це країна з маленькими брендами, тут все представлене в одному наборі. Є один сайт із пошуку житла на зразок нашого ОLX — Finn, що в перекладі означає “Шукай” (ним володіє компанія, у якій працюю). На сайті можна знайти все, у тому числі оголошення про роботу, купівлю, оренду житла. Шукати мені допомагав представник агенції переїздів. Разом і ходили оглядати квартири. Подивилися десь зо 5, п’яту я винайняв.

На сайті можна знайти житло, яке здає як власник, так і ріелтори. Окремі агенції нерухомості відають квартирами у цілих конкретних під’їздах. Вони також надають і сервіси: мають своїх слюсарів, сантехніків, електриків. Якщо в квартирі щось зламалося, не мушу платити за це, що досить вигідно. Знайомі розповідали, що за 10 хвилин роботи (майстер підключав пральну машинку), заплатили 1000 крон (€104). У мене ж ці послуги вже включені в оренду.

Житло вибирав з огляду на розташування: хотілося жити ближче до центру. На велосипеді до роботи їхати хвилин 10, пішки йти півгодини. Мій будинок складається з 5 поверхів — і це максимум для столиці, великих багатоповерхівок в Осло нема.

Автор: dou.ua

Ще 50 років тому Норвегія була однією з найбідніших країн у Європі.
Квартира площею 42 м2, нове житло, щойно відремонтоване. Коли дивилися цю квартиру, господар ще білив стіни. Чудова звукоізоляція, хороше опалення, що важливо для холодних зим. В’їхав у порожню квартиру, була зроблена лише кухня та ванна і були електроприлади (холодильник, духовка, пральна машинка, плитка). Меблі довелося купували з нуля — але фірма теж дала на ці витрати 17 тисяч крон (€1700).

У місяць плачу за оренду 12 000 крон (€1200). Для Осло це досить середня ціна. Якщо від центру їхати 40 хвилин на транспорті, можна платити 10 000 крон (€1000). Якщо жити в самому центрі або у престижних районах, то ціна сягатиме мінімум 15 тисяч крон (€1500) і вище. Ціни на житло високі, але пропорційні до зарплат, тому все доступно.

Коли підписуєш договір, маєш внести депозит — на випадок, якщо щось із майна зламається. Але теж усе зроблено круто: йдеш у банк, він відкриває депозит спеціально під квартири (кожен банк має таку опцію). Загалом цей депозит складає три місячні квартплати. Якщо додати до цього ще суму оренди за перший місяць, то спочатку виходить болюча сума.

Автор: dou.ua

Середня зарплата програміста — 650 тисяч крон (€66 тис.).
Район, у якому мешкаю, називається Grunerløkka. У 80-х роках тут були фабрики, заводи, індустріальна зона. Останні років десять, як мені розповідали, район почали активно забудовувати барами, кафешками. Тут живуть хіпстери, це молодіжний район. Але не шумно, як і загалом в Осло — після 21:00 місто затихає.

У Норвегії чудово оцифровані різні сервіси, у тому числі оплата комунальних послуг. Отримуєш social security number, до якого можна все підв’язати: всі твої податки, банківські рахунки, листи від податкової та інших державних служб. Щомісяця на електронку приходить квитанція, яку можна оплатити через веб-сайт банку або мобільний додаток. Рахунки досить невеликі. За воду тут узагалі не платять, раз у півроку платиш 500 крон (€50) за підтримку системи водопостачання. Середній рахунок — влітку 150-200 крон (€15-20), узимку може бути 500-700 (€50-70) (що теж досить нормально, бо в Іспанії улітку платив 50-60 євро — не порівняти). 98% електрики в країні — відновлювальні, є вітряки і гідроелектростанції, тому послуги дешеві.

Іпотеки тут доступні всім. Якщо маєш хорошу роботу, то цілком посильний перший внесок за іпотеку — 15%, якщо тобі більше, як 34 роки, і 10% — якщо менше. Тобто держава заохочує молодь купувати власне житло. Ставки на іпотеку низькі: всього 2%. Виплати за іпотекою у більшості випадків не є більшими, ніж виплати за оренду, а то й бувають меншими. Якщо жити й працювати разом із дівчиною/дружиною, досить вигідно сплачувати іпотеку.

Автор: dou.ua

Щоб завезти з Європи у Норвегію машину на дизелі або на пальному, маєш заплатити ще стільки ж, як коштує машина.
Ціни відрізняються залежно від району: у районі, де я живу, помешкання на 60 м2 можна купити від 3 мільйонів крон (€306 тис.) і вище. Бувають ціни 6-7 мільйонів крон (€612-714 тис.), якщо помешкання в нових районах у новобудовах. Якщо близько біля фіорду, ціна може складати 13 мільйонів крон (€1,3 млн). Багато людей (особливо сім’ї з дітьми) купують будинки за межами Осло (15-20 хвилин потягом від столиці) — виходить недорого, близько 7 мільйонів крон (€714 тис.).

Робота

Мій робочий день складає 7,5 годин + півгодини на обід. У Іспанії було 8 + година на обід, тобто вже на цьому щотижня економиться 5 годин.

Щодо культури роботи: у Норвегії нема ієрархії, всі звертаються один до одного на ім’я і немає такого, щоб бос тобі наказав, а ти маєш це робити. До тебе є кредит довіри, вкрай рідко відбувається таке, що хтось приходить і наказує, стоїть над головою. Великий рівень автономії як на рівні команди, так і компанії загалом. При цьому усі чітко знають, хто за що відповідає і що кому належить виконати. У тій же Іспанії багато чого відкладалося, тут же все чітко і по поличках.

Середня зарплата програміста — 650 тисяч крон (€66 тис.). Випускник університету на першій своїй роботі може отримувати 450 тисяч крон (€46 тис.). У сфері нафти і газу ця сума може сягати мільйона крон (€102 тис.). Якщо ти фрилансер, то можна спокійно заробляти 1,5-2 мільйони крон (€153-204 тис.). Зарплати величезні.

Автор: dou.ua

Перельоти всередині країни є неймовірно дешевими: з Осло на північ і назад можна долетіти за 600 крон (€61)

Усі думають, що в Скандинавії великі податки, насправді це не так. У тій же Німеччині вони вищі. Я зараз плачу їх 28%. Бачу, на що вони йдуть: на прекрасні школи, дитсадки, майже безплатну медицину. Коли йдеш до лікаря, платиш за візит, але щойно твої витрати на медицину перевищують 2000 крон (€204) у рік, всі решта візитів безплатні. Так само безплатні операції, пологи. Крім стоматолога: він платний. Хоча моїм робочим контрактом передбачена приватна медична страховка і великі знижки на послуги дантиста. Не стикався з цим, але, ціни, вочевидь, високі, бо самі норвежці їздять лікувати зуби до Польщі.

Загальні враження про країну

Самі норвежці скаржаться на те, що в них багато бюрократії, хоча для мене не надто очевидно, де саме вони її бачать. Коли я подався на SSN, мені сказали, що це займе 4 тижні. Я приніс свій робочий контракт, інші документи. Це трохи довго, бо без цього номера не можеш відкрити рахунок у банку. Тож майже півтора місяця я жив і розраховувався євро, що неймовірно било по кишені. Але рівно через місяць у моїй поштовій скриньці був цей номер. Тут узагалі багато зав’язано на традиційній пошті: листи від банку (картка теж прийшла поштою), від лікаря. Це може здаватися старомодним, але дуже зручно, не виникає жодних проблем.

Усе дуже оцифровано: подаєш декларацію про податки в цифровій формі. Усе, що можна уявити, є в цифровій формі. Багато говорять про Естонію як зразок е-урядування — не бачу, щоб Норвегія тут у чомусь відставала.

Також вразило, наскільки Норвегія децентралізована. Коли я познайомився з норвежцем з маленького міста Molde (північ країни), що мені могло прийти в голову? Незрозумілі будинки, не дуже якісні дороги, два магазини на все місто?

Автор: dou.ua

У місяць оренда однокімнатної квартири в Осло обходиться в 12 000 крон (€1200).

Але ця маленька країна з населенням у 5 мільйонів людей розбиває цей стереотип повністю. У місті з населенням 25 тисяч людей оперує обширна мережа автобусів, аеропорт, який здійснює кілька десятків рейсів на день, 4 автомобільні салони, 4 торгові центри та футбольний стадіон.

Ще 50 років тому Норвегія була однією з найбідніших країн у Європі. Але буває таке, що одного ранку прокидаєшся і виграєш джекпот. Для Норвегії таким джекпотом стало те, що біля берегів знайшли родовище нафти. Відтоді почався стрімкий розвиток, рівень життя дуже підвищився. Нині це одна з найдорожчих країн у Європі. Відповідно, з найбільшими зарплатами.

Уряд зробив ставку на видобуток нафти, розвиток нафтогазової промисловості і в меншій мірі акцентував на розвитку інших галузей. Це особливо контрастує з сусідньою Швецією, де є такі всесвітньо відомі бренди, як ІKEA, Spotify, Electrolux, Volvo, H&M. Тобто тамтешня економіка набагато різноманітніша. Але вже років п’ять як уряд Норвегії почав утілювати різноманітні програми для стартапів, підтримувати галузь IT, зелену енергетику, електрокари, відновлювальну енергетику. В Осло я побачив більше Тesla, ніж за все своє життя.

Щоб завезти з Європи у Норвегію машину на дизелі або на пальному, маєш заплатити ще стільки ж, як коштує машина. Натомість власників Tesla звільняють від податків, їм не потрібно платити за парковку; по місту є станції для зарядки.

Багато людей їздять на велосипедах, я собі теж придбав. Є система прокату велосипедів. По всьому місту встановлені станції, на кожній — від 20 до 40 велосипедів. Купуєш абонемент на сезон (триває з травня до кінця листопада, поки вулиці не вкриються памороззю) за 400 крон (€41), що неймовірно дешево. Є мобільний додаток для цього: підходиш на станцію, тиснеш кнопку “Розблокувати велосипед” і маєш 45 хвилин, щоб доїхати до наступної станції і повернути велосипед. А вже там можна взяти ще раз — і так знову. В Осло багато велосипедних доріжок, це дуже зручно. Я практично не користуюся іншим транспортом, лише на далекі відстані. На роботі, з роботи, з друзями зустрітися, в магазин поїхати — всюди виручає велосипед.

Норвегія цікава країна з точки зору географії: вкрита горами, фіордами, лісами. Залізничні дороги тут прокладати дуже важко, тож їх проклали, де змогли. Багато тунелів, є навіть завдовжки 25 кілометрів. Між норвезькими провінціями ходять автобуси, їх мережа теж розвинена: можна знайти автобус у будь-яку точку Норвегії (з кількома пересадками).

Але найбільше пересуваються літаками. Перельоти всередині країни є неймовірно дешевими: з Осло на північ і назад можна долетіти за 600 крон (€61). Якщо тобі менше ніж 26 років, отримуєш знижки 30-40%. Люди, які працюють в Осло, але живуть на півночі або в центрі країни, користуються такою фішкою, як річний абонемент на літак. Якщо купуєш його, тоді один політ коштує 100 крон (€10). Є багато людей, які щодня туди й назад літають в Осло.

Таксі тут ніхто не користується, воно неймовірно дороге. Не знаю ціни за кілометр, але доїхати з центру в аеропорт коштуватиме 1000 крон (€102), з одного району в інший — 500 крон (€51). Мало хто ним користується, бо є нічні автобуси; трамваї ходять до 1-2 години ночі.