Відомий мовний захисник львів’янин Святослав Літинський недавно публічно висловив обурення стосовно російськомовного виступу президента Володимира Зеленського на зустрічі з ІТ-фахівцями. Каже, знайшов спосіб змусити гаранта не порушувати Конституцію. Адже вважає це неприпустимим.
Зустрілися зі Святославом, щоб поговорити про це детальніше. Про це пише Львівська мануфактура новин.
– Російськомовний виступ Володимира Зеленського на iForum шокував, – каже він. – Фактично, можна було б просто подавати на нього в суд і там зобов’язати виступати українською. Але це не завжди спрацьовує. Суд може стверджувати, що конкретні права позивача не порушені. Такий випадок ми спостерігали нещодавно, коли Зеленський незаконно призначив головою Адміністрації президента Андрія Богдана, що порушує закон про люстрацію. Як бачимо, оскаржити це неможливо, адже безпосередніх прав людей це не порушує.
Тому ми робимо інший крок. Я вимагаю надати мені переклад виступу. Якщо проігнорують— оскаржуємо в суді і просто зобов’язуємо це зробити. Так було з Ситниковим, Аваковим, Деканоідзе.
Якщо діло дійде до суду, то вже там говоритимемо конкретно про випадок на iForum.
На жаль, позов до суду не вирішує основну проблему — зобов’язати президента завжди виступати українською. Втім це привертає увагу до проблеми і робить її актуальною. Така ситуація була з Аваковим. Він завжди спілкувався іноземною мовою. Коли ми виграли у нього в суді — українська мова у його спілкуванні переважала на 30-50% . Навіть на особистій сторінці у Фейсбук писав українською. Можливо, Зеленський теж зрозуміє, чого ми хочемо, і дослухається.
Думаєте, йому важко звикнути до української, чи це принцип?
Взагалі дивно, що людина 28 років живе у незалежній Україні і каже, що їй потрібен репетитор з української мови. Це мені нагадує псевдорекламу:
« – Хотите выучить английский язык за 2 дня?
– Да вы что? Мы же украинский за 28 лет выучить не можем».
Це абсурд. Людина не дурна, створила гарну ситуацію, яка винесла її на цій хвилі у президенти. Однак, попри це, треба ще й виконувати обов’язки на своїй посаді.
Після прийняття закону про мову ситуація зміниться?
– Закон, який нещодавно прийняли, набирає чинності лише в липні. Тут справа зовсім в іншому — у політику прийшла нова особа. Хочеться з самого початку вказати межі, які їй не можна переступати. Людина працює на народ, він є гарантом Конституції. Однак за перші чотири дні Зеленського на посаді я нарахував чи не три порушення закону. Це не дуже приємно, адже він подає приклад іншим. Сподіваюсь, що після суду президент почне дотримуватись законів України. Хоча, швидше за все, це безнадія.
У випадку, якщо ви виграєте суд, яке покарання може отримати президент?
– Визнають неправомірною відмову Адміністрації президента надавати переклад. Ще раз покажуть, що і адміністрація президента, і сам президент порушують закон.
Це можна назвати «клеймом»?
– Саме так. Наприклад, у Авакова є чітке клеймо – порушив конституцію, не спілкувався українською мовою. Також справа з рюкзаками. Його син закупляв їх за завищеними цінами. Це клеймо, яке непросто тепер відтерти. Для публічних людей у правовій державі це має бути дуже важливо.
Якщо щодо штрафів, то вони передбачені у новому законі про мову, але положення вступить у силу аж через 2 роки. Так зробили, аби люди поступово звикали до змін. Деякі положення вступають у силу через 2-3 місяці, а деякі через 3 роки.
Тобто, перші два роки закон не передбачатиме покарання за порушення?
– Так. Буде така посада “Уповноважений з захисту української мови”. Спочатку він видаватиме лише попередження порушникам. Через два роки все виглядатиме по-іншому. Також видаватимуть попередження, але якщо проблема не зникне – штрафуватимуть. При чому штрафи невеликі. Найбільший – 12 тисяч гривень. Для бізнесмена або політика – це копійки. Тому вважаю, що закон дуже лояльний. Навіть, я б сказав, занадто м’який.
Які ще недоліки закону?
– Скажімо, новими поправками викинули обов’язок володіння українською мовою щодо виборних посад, депутатів. Це потрібно повернути назад.
Закон не ідеальний. У ньому є багато положень, які потребують корективи, але, на жаль, це був єдиний спосіб, щоб його прийняти. Ми живемо 28 років у незалежній державі без нормального закону про мову, адже весь час не знаходився консенсус у Верховній Раді. І я дуже сподіваюсь, що наступна реваншистська Верховна Рада його просто не скасує. Це основна ціль зараз – втримати базовий для країни закон.
Що, на ваш погляд, є його вагомим позитивом?
– Положення про рекламу. У січні 2020 року вся реклама повинна бути українською. Зараз ми, як споживачі послуг в Україні, часто не можемо отримати інформацію про товари українською мовою.
Також обслуговування пацієнтів у медзакладах першочергово має відбуватися українською. Однак якщо людина просить спілкуватись з нею російською, англійською або іншою мовою – це не забороняється. Так само в магазині та будь-яких інших закладах.
Веб-сайти та інтернет-магазини повинні першочергово відкриватися українською. Якщо клієнту зручніше читати російською або англійською мовою, можна включити іншу версію.
У законі чітко написано, що мова приватного спілкування, релігійних обрядів нічим і ніяк не регламентується. Якщо ви поет і пишете твори російською – пишіть. Якщо ви з сусідами спілкуєтесь англійською – спілкуйтесь. Однак якщо держава платить вам гроші за певну діяльність – тоді треба дотримуватись Конституції України.
З липня 2020 року наукові видання публікуватимуться англійською, українською або іншими мовами європейського союзу. Також науковці можуть захищати свої роботи як державною, так і англійською мовою.
Вважаєте, це правильно?
– Це можна назвати одним з недоліків закону. Хочеться, аби рідна мова мала більше переваг. Однак, якщо дивитись з іншого боку, все не так погано. Таким чином ми відриваємось від Росії і приєднуємось до європейського простору. Гарний спосіб перевчитись.
Допускаєте думку, що закон про мову могли не прийняти, якби на посаді президента вже був Володимир Зеленський?
– Президент закінчує законотворчий процес своїм підписом. Безумовно, Порошенко виконав свою історичну місію, підписавши цей закон. І я зовсім не впевнений, що Зеленський на посаді президента зробив би те саме. Тому дуже радий, що процес закінчився до інавгурації.
Чи може закон про мову спровокувати розкол народу в Україні?
– Сам закон ні, а інформаційна атака – безумовно. З будь-якої події можна людям в голосу вкласти певну думку і зробити проблему. На жаль, ми бачили перед виборами, як маніпулювали людьми національні телеканали. Те саме може бути у цьому випадку. Важливо, аби припинилась російська пропаганда, яка навіює людям, що закон про мову є каральним. Як тільки перестануть нагнітати ситуацію, то за півроку тему ніхто не обговорюватиме. Вона стане неактуальною. Тоді в країні почнуться зміни.
Часто до прийняття цього закону чули думки, мовляв, не час займатись мовою, треба працювати над економікою.
– Насправді, проблема мови вже вирішена. Все, що потрібно було, – прийняти закон. Тепер лише питання часу. А займатися економікою ніхто не перешкоджав і зараз цього не робить. Продовжуйте реформи далі.