21 вересня 1940 року було відкрито Львівський театр опери та балету. Носити ім‘я Соломії Крушельницької театр почав лише у 2000 році. А вже через п’ять років йому надали статусу Національного.
Обирали архітектора за конкурсом проєктів, в якому могли брати участь “лише особи руської та польської національності”. Переможцем став Зигмунт Ґорголевський, який був автором багатьох монументів у Німеччині та Польщі. Будувати Львівську оперу розпочали в 1897 році. Вартість будівництва театру становила 2,4 мільйона австрійських крон. До роботи були залучені найкращі майстри Львова та всієї Європи.
Фасад будівлі вражає своєю величчю та красою. Колони, різьблення, статуї дев’яти муз – справжній витвір мистецтва. А на верхівці театру височить бронзова скульптура. Це тріада крилатих постатей: Генія драми і комедії, Генія трагедії та по центру – Слави, яка тримає золоту пальмову гілку.
Інтер‘єр Львівського оперного театру відзначається оздобленням позолотою, мармуровим покриттям, масивними люстрами та декоративними розписами. На позолоту, до речі, витратили близько трьох кілограмів золота. Стиль будівлі – це поєднання ренесансу і бароко.
Великий міський театр (тогочасна назва) зустрів своїх перших глядачів ще у 1900 році прем’єрою драматичної опери “Янек” Владислава Желенського. Але через тридцять років театр було зачинено через фінансові труднощі. Вже пізніше робота була поновлена з відкриттям нового театрального сезону (липень 1941 року).
Львівська опера має 1 002 глядацьких місця, з яких 222 на балконі. Тому широко розкриває свої двері перед усіма охочими відвідати вистави. Зал має чудову акустику. Тут можна побачити виступи славетних оперних і балетних колективів України та гастролерів з інших країн. Серед найпопулярніших вистав: опери “Ріголетто” та “Аїда” Джузеппе Верді, балети “Лускунчик” і “Лебедине озеро” Петра Чайковського, ”Ромео і Джульєтта” Сергія Прокоф’єва. Усі опери тут представлені мовою оригіналу (італійською, французькою, російською, польською). А для зручності глядачів над сценою розміщене табло з рухомим рядком, що перекладає зміст українською мовою. Окрім того, в театрі проводиться міжнародний фестиваль оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької.
Однією з головних прикрас театру є інтермедійна завіса “Парнас”. Її унікальність полягає в тому, що вона була створена спеціально для театру художником Генриком Семирадським. На картині зображені роздуми про сенс життя та людську діяльність. “Парнас” вважається найціннішим живописним шедевром Львівського оперного театру. Глядачі з усього світу прагнуть подивитися на цю декоративну завісу. Для огляду вона представлена щонеділі перед вечірньою вистовою.
У 2008 році театр першим з українських потрапив до престижної міжнародної асоціації Opera Europa.
Сьогодні Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької – це візитна картка міста Лева!
Джерело: Український інтерес