Штрафувати за те, що дитина їде без автокрісла в таксі, будуть компанію-перевізника, а не батьків. Хоча деякі служби все ще сумніваються у цьому, інші зазначають, що вже шукають шляхи уникнути покарання.
Не виключено, що у зв’язку з цим тарифи на перевезення підуть вгору. Про те, як нині складається ситуація із безпекою та що мають намір робити служби таксі, представники популярних сервісів розповіли у коментарях “Сегодня”.
Як відомо, в ухваленому законопроєкті не прописано, що до адміністративної відповідальності за перевезення дітей без автокрісел притягуватимуть і таксистів. Але й автор документа позафракційний депутат Дмитро Шпенов, і юристи запевняють, що їх це також стосуватиметься.
Таксі зобов’язані встановити дитячі крісла
Зазначається, що в Україні досить складно знайти службу таксі, в якій можна замовити автомобіль із автокріслом. Більшість рекомендують батькам брати їх із собою. Водночас наголошують: таксисти без проблем встановлять крісла, але заводити свої не планують.
Українці зі свого боку припускають, що в такому разі підвищаться тарифи на перевезення. Однак деякі експерти в цьому сумніваються. На їхню думку, навіть якщо таксисти і куплять крісла, то лише для галочки.
“Не думаю, що тарифи взагалі виростуть, або що підвищення буде значним. Найімовірніше, таксисти почнуть використовувати б/в крісла, щоб заощадити, і їм байдуже, що воно не підходитиме вашій дитині, оскільки тут важливий не тільки її вік, але й зріст. Під кожного мати крісло з різними розмірами нереально, тому тут більше фікція, ніж реальна безпека на дорозі у таксі“, – ділиться думкою один із експертів Дмитро Алексєєв.
Використання автокрісел покращить безпеку на дорогах
А ось самі таксисти впевнені, що найкращим виходом у цій ситуації, що забезпечить відповідальне перевезення дитини, буде рішення батьків брати автокрісло з собою.
Наприклад, у пресслужбі компанії Uklon кажуть, що їхні драйвери є незалежними партнерами служби і їздять на своїх авто, отже, не в кожного з них є необхідні автокрісла, до того ж відповідних розмірів. Але стверджують, що їхні клієнти можуть з легкістю встановити в авто своє крісло, яке відповідає віку дитини.
Водночас у сервісі наголошують, що змушені підкоритися закону. І вже обговорюють різні шляхи вирішення цієї проблеми з активними групами батьків, експертами і навіть із компаніями-виробниками дитячих крісел. В Uklon мають намір запустити таку додаткову послугу, передбачивши і підвищення вартості перевезення, ближче до другої половини 2020 року.
А ось у Bolt одразу заявили, що нове рішення вітають, вважаючи, що воно покращить безпеку на дорогах. Адже ухвалений законопроєкт не змінив ПДР, а лише ввів штрафи і додаткову відповідальність.
З додатковою послугою автокрісла у таксі піднімуться тарифи на перевезення
“Всі водії сервісу повинні використовувати засоби пасивної безпеки (крісла для перевезення дітей, ремені безпеки для водія і пасажирів), передбачені саме ПДР, які не змінювалися і існують вже досить давно. Відповідно до умов партнерства всі наші водії повинні повністю і безумовно дотримуватися правил дорожнього руху”, – зазначили у компанії.
У Bolt додали, що переймають досвід інших країн і розглядають можливість створення окремої категорії авто з дитячими кріслами в Україні.
Їхні колеги з Uber теж запевнили, що безпека понад усе: “Ми з повагою ставимося до українських законів, тому пасажири Uber із дітьми можуть використовувати для поїздки власне автокрісло”.
Служби таксі передбачають можливості встановлення автокрісел
Хоча у профільних організаціях до ініціативи уряду все ще ставляться скептично. Наприклад, глава Української таксомоторної асоціації Андрій Антонюк заявляв, що закон несвоєчасний, наголошуючи, що сьогодні в країні легально працюють лише 1-2% перевізників. На його думку, витрати на автокрісла ляжуть саме на плечі клієнтів таксі, а ще це призведе до затримок під час подачі авто – через необхідність встановлення крісла. До всього іншого, постійно перевозити автокрісло буде нерентабельно: воно займе майже весь багажник, тому багаж інших пасажирів може не влізти в авто.
Також експерти посилаються на статистику, мовляв, замовлення із перевезення дітей становлять лише 1-2% а ті, коли потрібно перевезти декілька валіз пасажирів – 20-30% від загальної кількості замовлень.
Однак юристи стверджують, що закон про штрафи для водіїв, що перевозять дітей без автокрісел, не дозволить уникнути покарання. Штрафувати за те, що дитина їде не у належних умовах, будуть водія, а не батьків. Отже, службам таксі доведеться відповідати за порушення.