Російську мову скасували як регіональну на Одещині

1044

На Одещині російська мова втратила статус регіональної. Такою вона тут була з 2012 року. Щоправда, у 2018 році закон про регіональні мови визнали не конституційним.

Російську мову позбавили статусу регіональної на Одещині

Відповідне рішення виніс 3 грудня Одеський окружний адміністративний суд. Зокрема, він скасував ухвалу Одеської обласної ради про регіональну мову. Про це повідомив громадський діяч Святослав Літинський, передає 24 канал.

“Відтепер усі посилання на рішення обласної ради про впровадження регіональної мови є нікчемними” – підкреслив він.

За словами активіста, на таке рішення суду активісти чекали упродовж 2 років. Щоправда, раніше їм все ж удалося домогтися скасування російської як регіональної мови в Одесі.

Російська – регіональна мова в Україні: що відомо

Такий статус гарантував закон “Про засади державної мовної політики”. Він набув чинності 10 серпня 2012 року та в народі отримав назву “закон Колесніченка – Ківалова”.

Таким чином російську мову можна було використовувати в роботі місцевих органів самоврядування та в офіційному документообігу нарівні з державною.

Статус регіональної мови могла надавати місцева рада, якщо кількість носіїв цієї мови становить не менш як 10% від населення відповідного регіону, а в окремих випадках – менше ніж 10%.

У тому ж 2012 році Одеська обласна рада на позачерговій сесії ухвалила рішення про реалізацію на території регіону положень вищезазначеного документу.

На початку 2018 року Конституційний Суд визнав, що закон “Про засади державної мовної політики” не відповідає Основному закону країни. Після такого рішення термін “регіональні мови” взагалі перестали використовувати в Україні.

Попри це, “регіональні мови” фактично діють в окремих громадах Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Херсонської та Чернівецької областей.